Sisukord
Ema ja laps
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (3) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi (2) Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (11) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi (1) Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (3) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (2) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (23) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? (1) Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (1) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne (3) Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades (1) Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte (1) Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

UV-indeks tõuseb: kui suur on oht end ära põletada

2 min lugemist
Päikesepõletus võib olla väga valus ja tekitada nahale tõsise trauma. FOTO: Caters News Agency/Scanpix

Soojad ilmad meelitavad paljud inimesed õue, aga kui unustada end tundideks randa päikest võtma või aeda askeldama, võib juba maikuus saada päikesepõletuse.

Nii esmaspäeval kui ka nädalavahetusel jäi UV-indeks alla 5, nädalavahetuse kõrgeim UV-indeks oli 4,8. See tähendab, et kiirgus on keskmisel tasemel. Õrna nahaga inimestel kulub UV-indeksi 4 puhul liigpõletuseni 35 minutit, tumedama naha puhul 50 minutit.

UV-indeks esmaspäeval. FOTO: Kuvatõmmis Tartu observatooriumi veebilehelt

Tartu observatooriumi teaduri Margit Auna sõnul võib UV-indeks neli või viis tekitada päikesepõletuse. «Kui olla rannas või päev otsa väljas, võib saada punetuse,» tõdes Aun. Tema sõnul on suveks küll suurem oht, aga see sõltub palju inimesest endast: milline on inimese nahatüüp, kui palju on ta sel kevadel juba päikesega kokku puutunud ja kui suur osa nahast on katmata.

Kui suvel soovitatakse vältida keskpäevapäikest, siis praegu selleks teaduri hinnangul veel põhjust pole. Küll aga tuleks mõelda päikesekaitsevahendite kasutamisele, eriti kui õues plaanitakse olla pikemalt. «Eestis on suvel päikeselistel ilmadel tavaliselt UV-indeks kuus või seitse. Rekord on üle kaheksa, aga see on vaid hetkeline, eritingimustes,» rääkis Aun. UV-kiirgus oleneb näiteks päikese kõrgusest, osoonikihi paksusest ja pilvedest. 

Piisavalt kreemi

Tartu Ülikooli nahahaiguste dotsendi Sirje Kauri sõnul peaksid päikesekreeme kindlasti kasutama inimesed, kellel on õrn nahk ja kellel tekib kergesti päikesepõletus. Samuti tasub tähelepanelik olla neil, kellel on varem esinenud päikesevalgusega seotud allergiareaktsioone. «Eriti ettevaatlikud peavad olema ebatavaliste sünnimärkide ja nahavähi anamneesiga inimesed,» ütles dotsent.

Päikesekreemid vähendavad päikesest tulenevaid vananemisnähte ja nahavähi ohtu kõikidel inimestel. Kreemi enda efektiivsus sõltub pakendile märgitud päikesekaitsefaktori suurusest. Päikesekreemi tegelik tõhusus oleneb aga hoopis sellest, kui paksult seda nahale määritakse. Soovitatav kogus on 32 grammi naistele ja 38 grammi meestele, mida saab võrrelda umbes kuue teelusikatäiega. Nahka tuleks päikesekreemiga määrida 30 minutit enne välja minekut. Kaur lisas, et kreemi kasutamise kõige suurem puudus ongi liiga väikese koguse kasutamine ja ebaühtlane nahale kandmine.

Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto