T, 5.07.2022
Põhjalik ülevaade! Kuninglikud pulmad enne ja nüüd
Harry ja Meghani pulmasuveniir. Foto: SCANPIX
Koidu Raudvere
Põhjalik ülevaade! Kuninglikud pulmad enne ja nüüd
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Täna astuvad Windsoris altari ette Briti prints Harry ja Ameerika näitlejanna Meghan Markle. Veel paar põlvkonda tagasi poleks neid pulmi mingil juhul toimunud.

33-aastane prints Harry on kuninganna Elizabethi pojapoeg, praeguse troonipärija prints Charlesi noorem poeg. Just Harry on oma põlvkonnas täitnud Briti kuningaperes väga olulist «esimese varu» rolli, mille koorma võttis tema õlgadelt alles hiljuti see, et vanema venna prints Williami peresse on viie aasta jooksul sündinud kolm last. Sellegipoolest on Harry järgmise kuninga poeg ja ülejärgmise kuninga vend, seega kindlasti üks Briti kuningapere tähtsamaid isikuid. Harry on ka rahva seas väga populaarne – kui arvamusküsitlustes uuritakse kuningliku perekonna liikmete populaarsust, jõuab punapäine prints tavaliselt ikka esikolmikusse.

36-aastane ameeriklanna Meghan Markle on esiteks lahutatud naine, teiseks näitlejanna ning kolmandaks mulatitar. 20. sajandil oleks piisanud ainult ühest nendest kolmest asjaolust, et tema ja printsi abielu välistada.

Briti kuningapere hiljutisest ajaloost teame mitut dramaatilist lugu, kuidas üks või teine kuninglik kõrgus on soovinud minna paari «ebasobiva» kallimaga. Kõige sagedamini on Meghan Markle’it kõrvutatud Wallis Simpsoniga, kes oli samuti lahutatud ameeriklanna.

Kui Markle’i on nii kuningapere kui ka Briti avalikkus üsna soojalt vastu võtnud, siis 80 aastat tagasi pidi nüüdse peigmehe vanavanaonu, kuningas Edward VIII proua Simpsoniga abiellumiseks troonist loobuma. Tõsi, Edwardi juhtum oli keerulisem, kuid troonist loobumise olulisim põhjus oli siiski see, et valitsuse ja kiriku meelest ei kõlvanud kaks korda lahutatud ameeriklanna Inglismaa kuninga abikaasaks.

Veel 45 aastat tagasi ei peetud toonast Camilla Shandi troonipärijale prints Charlesile sobivaks kaasaks, sest noorel naisel oli suhteid olnud varemgi, tulevaseks kuningannaks otsiti aga süütut tütarlast. Charles ja Camilla abiellusid alles aastal 2005, pärast aastakümneid kestnud armulugu ning kummagi esimese abielu lõppemist. Selleks ajaks oli Inglismaa piisavalt muutunud.

Nüüdseks on Inglismaa ja kogu maailm muutunud juba nii palju, et Briti kuningapere ladvikusse võetakse avasüli vastu naine, kelle kohta inglise keeles kasutatakse väljendeid mixed-race, biracial, ethnically ambiguous jne. Võib vaielda, kas «etniliselt ebaselge» kõlab viisakamalt kui «segavereline», igatahes on Los Angeleses üles kasvanud Meghan Markle mustanahalise ema ja valge isa tütar, eesti keeles seega mulatitar.

Märksõnad
Tagasi üles