N, 2.02.2023

Noor viiuldaja tunneb rõõmu tundlikust pillist

Raimu Hanson
Noor viiuldaja tunneb rõõmu tundlikust pillist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Linda-Anette Verte on saanud endale mängimiseks Gagliano viiuli.
Linda-Anette Verte on saanud endale mängimiseks Gagliano viiuli. Foto: Kristjan Teedema

Viiuldaja Linda-Anette Verte (25), kes tuli ETV tänavuse «Klassikatähtede» sarja ühes saates mälestusväärselt žürii ja televaatajate ette koos vanemuislasest tantsija Brandon Alexanderiga, lõpetab täna oma teise hooaja Vanemuise sümfooniaorkestris.

Kohtumisele Tartu Postimehe kutsel tuli ta Eduard Tubina mälestusmärgi juurde orkestriproovist, et siis minna tunni pärast järgmisse proovi: Elleri koolis ootas teda klaverikunstnik Tanel Joamets.

Gagliano viiul

Noor viiuldaja kandis endaga kaasas viiulikasti. Et ilm oli ilus, söandas ta väärtusliku pilli välja võtta.

«Ma mängin Gagliano viiuliga, mis on valmistatud Napolis aastatel 1775–1780,» ütles Verte. «Olen sellega mänginud täpselt aasta, sain laenuks Eesti pillifondilt – see on mulle väga suur tunnustus ja võimalus. Tänapäeval ei jõua ükski muusik endale sellist pilli osta, aga samas on see muusikule väga vajalik.»

Instrumendi teeb eriliseks kõlavärvide rikkalikkus ja tundlikkus. «Tavaline pill teeb küll kena häält iga puudutuse peale, aga väga hea viiul tunnetab iga nüanssi, mida ma tahan teha, ja samas toob esile ka iga väiksegi vale liigutuse, mille ma teen. Alguses oli niisuguse tundlikkusega väga raske, nüüd olen juba enam-vähem ära harjunud. Avastamist jätkub lõpmatuseni.»

Linda-Anette Verte oli eelmisel hooajal teatri sümfooniaorkestri kontsertmeister, praegu on kontsertmeistri abi. Kõige olulisem on selles ametis valmisolek vajaduse korral soolot mängida, ent on muidki ülesandeid.

Kodu on noorel viiuldajal Tallinnas. «Sõidan Tartusse vahepeal iga nädal, vahepeal kahe nädala tagant, vahel mitu korda nädalas. Mul on Tartus tuttavate juures tuba,» ütles ta. «Tunnen ennast koduselt mõlemas linnas.»

Vanemuise orkestris lõpeb tal täna ametlikult teine hooaeg, kuid ta käis aeg-ajalt juba varemgi mängimas siinsetel hooaja ava- ja lõppkontsertidel ning Kassitoome suvekontsertidel. «Õppisin siis ja õpin praegugi Helsingis Sibeliuse akadeemias. Olen jõudnud magistriõppes poole peale,» lisas ta.

Koos pianistiga

Pianist Tanel Joametsaga valmistub Linda-Anette Verte Johannes Brahmsi kontserdiks. Kuidas sobib Gagliano viiul Brahmsi muusikaga? «Suurepäraselt! Rõõm on mängida! Olen aastaid unistanud Brahmsi ja ka teiste heliloojate teoseid mängida niisuguse viiuliga, mis võimaldab võtta neid värve, mis vaja,» vastas ta.

Joamets esitab kontserdil koos Vertega Brahmsi kolmanda viiulisonaadi, mis on pianisti sõnul kõige kirglikum ja hoogsam kolmest sonaadist. «Linda-Anettet teavad nüüd kõik kui telestaari «Klassikatähtede» saatest, aga tegelikult on ta juba mitu aastat Eesti ja Tartu muusikaelus oma peene, tundliku ja virtuoosse mänguga tähelepanu äratanud,» lisas Joamets.

Linda-Anette Verte osaleb täna kell 19 Vanemuise kontserdimajas Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontserdil. Pühapäeval kell 19 saab teda koos teiste muusikutega kuulata TÜ aulas sarja «Brahmsi kogutud kammermuusika. Tanel Joamets 50» kontserdil.

Märksõnad
Tagasi üles