Sisukord
Arvamus
Postimees
26.05.2018
Eesti Leidlik idee osutus kaine peaga totraks Noor ilves patseerib linnas ringi Ekspert: tasuta sõidu puhul kaob võimalus varastada (15) Vaid üks pilk… «Ta toodi tinakirstus. Läksin sõtta, et teada, mis temaga juhtus» (8) Nord pääseb õueaedikusse Pagendus, mis polnudki pagendus Majandus Raasukese komitee töövõit (1) Välismaa Gruusia president seob NATO ja ELi liikmesuse majanduse elavdamisega Holland ja Austraalia tahavad MH17 allatulistajad kohtusse tuua (11) Pagendus, mis polnudki pagendus Arvamus Georgi Beltadze: kas või Susivald (2) Edasi 1978. aastal: Eesti NSV delegatsioon tagasi Tallinnas Plekiline aususe etalon (1) Vaid üks pilk… Kilbiga või kilbil? Raasukese komitee töövõit (1) Juhtkiri: kiidusõnad kaljukindlale diplomaatiale (18) Kultuur Mees, kes avastas uue Ameerika (1) Tähesõjad pöörduvad julgelt juurte juurde Sport Kontaveiti peetakse Prantsusmaal mustaks hobuseks Kilbiga või kilbil? PM Kiievis. Jürgen Klopp: Real on seni meist pääsenud Ülevaade: kui kaugele võivad maailma parima kümnevõistlusmaa kaheksa 8000 punkti püüdlejat jõuda? Mart Soidro: Mait Riismani peale mõeldes Tarbija Turu hinnavõrdlus: ilma teevad kaheeurose kilohinnaga maasikad Teadus VIDEO: Kuidas uus tehnoloogia maailma täielikult muudab? Digitaalne salat ja suhe robotiga (1) AK Kuidas õpetada surnud jänest kukeseeni vaatama? Tähtedetagusel misjonitööl Vikerkaar loeb. Visuaalkultuuri roll rahvuse kujunemisel Peeter Langovits: «Õnne 13» hetked Uku talus Ajalugu kui köitev seiklusromaan EKI keelekool: ajaloost ja argisõjakusest (1) Alo Särg: meie mees Euroopa ajaloos - 200 aastat Barclay de Tolly surmast (10) Jaan Tammsalu: ühest suurest eestlasest ning inimeseks olemisest (1) Jelena Skulskaja: teine Moskva, teine Peterburi (1) Eesti rahvaarv suureneb, aga mitte enam kaua (15) Arter VIDEO: Kuidas uus tehnoloogia maailma täielikult muudab? Digitaalne salat ja suhe robotiga (1) Rabarberiga algab suvi VIDEO: Mis on sama elutähtis nagu õhk ja uni? (2) Justin Petrone: unustatud unistus (1) Neeme Raud: asjade kadumise aeg… kas järgmised ongi raamatud? (1) Filmiarvustus «Raamatuklubi»: värvikas näitlejakvartett lööb ekraani särama Arteri suur intervjuu! Olav Ehala: Minu looming on nii Eesti-keskne, et siin ta on ja siia ta jääb Sõiduproov. Volkswagen Touareg: väljapeetud lipulaev Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovits: «Õnne 13» hetked Uku talus

2 min lugemist

Aeg-ajalt kasutavad toimetused võimalust oma silmaga näha, kuidas valmivad populaarsete telesarjade uued osad, eriti hooaja alguses või lõpus. Minulgi on ette tulnud põnevaid kohtumisi võtteplatsidel.

17. mail 1998 sattusin koos ajakirjanik Rainer Kergega jäädvustama tõsielusarja «Õnne 13» viienda hooaja viimase osa episoode, mis toimusid Harjumaal, juba kooliajast tuttavas revolutsioonilise ajalooga Uku talus. Seriaalis oli sellest saanud Evaldi elupaik. Taluõu ja sinna viiv metsatee olid siis valitud võttepaikadeks.

Kevad oli kohal kogu oma ilus, ilm soe ja päikesepaisteline. Palkmaja ees õitsesid tulbid, õuel takseerisid külalisi kaks koera, kass ja kanad. Kõrval aasal karjatati lehma. Peaaegu lakkamatu linnulaul. Milline idüll!

Jõudsime kohale samal ajal «Õnne 13» tiimiga. Väikebussi juht Vladimir Tamm parkis sõiduki varjulisse kohta. Kaasa oli sõitnud ka stsenarist Teet Kallas, kes armastas aeg-ajalt kohapeal asju kõrvalt jälgida, et koguda uusi ideid ja paremini oma kangelaste karakteritesse süüvida.

Juba viis aastat sarja teinud režissöör-lavastaja Tõnis Kask hakkas kohe ümbrust uudistama ja koos teise režissööri Margit Ranna, operaator Kristjan-Jaak Nuudi, valgustaja Kaljo Nikkeri ja helirežissöör Matti Jaskaga võtteks sobivaid kohti otsima. Lavaseadja Andris Tuvikene ja kunstnik Annely Pahman jagasid omi soovitusi. Rekvisiitor Mai Mikiver askeldas samal ajal koliseva vana jalgratta kallal, täitis võtteks viinapudeli veega ja kohendas meeste õlgkaabusid.

Pisut eemal vestles Kallas produtsent Raivo Suvistega. Grimeerija Inga Tõnissar oli asunud näitlejatele meiki tegema. Kõigepealt olid kaadris Evald (Evald Hermaküla) ja Maie (Evi Rauer). Siis saabus Pille (Külli Teetamm) ja Rando (Tiit Sukk) kord. Sel võttepäeval piirduti nelja näitlejaga, kellega salvestati 79. osa viis episoodi.

Alati on põnevam jälgida välivõtteid, kus tuleb ette ootamatusi ja näeb, kui oskuslikult kasutatakse ära olukordi, mida kohapealt leitakse ja kaadrisse sobitatakse. Siis läks mõte eelkõige teravatele valguskontrastidele, milles valgustaja ja operaator sobivaid lahendusi otsisid.

Rahulik ja hästi kokku töötanud tiim. Kõik sujus ladusalt täpselt stsenaariumi järgi. Esimene episood algas Evaldiga, kes oli tujust ära ja tegi koduukse ees suitsu. Metsateelt lähenes jalgrattal naabrinaine Maie, kes oli imestunud, miks Evald kodus istus, ja viis jutulõnga oma läbikaevamist vajavale peenramaale. Külas polevat kedagi, kes teda aitaks, ja sai Evaldi lahkesti nõusse. Tegelikult ootas Evald linnast külalist.

Järgmises osas põrutas taluõuele punane Peugeot, millest väljuski oodatud Pille, kuid koos Randoga. Evaldis tekkivad kahtlused Pille suhetest Randoga. Kolmandas episoodis otsustas Evald saata noored ümbrusega tutvuma, ta ise lahkus koliseval jalgrattal naabri poole.

Järgnevalt seadis võttegrupp end külavaheteele, mida mööda tuli Evald koos naabrinaisega, kes kohe ei jõua abimeest ära tänada. Viiendas episoodis naasis Evald koduõuele, kus Pille teda üksi ootas. Niipaljukest sel korral toimuski, kuid sellestki jätkus tiimile tööd mitmeks tunniks. Tehti duubleid, prooviti erinevaid võttepunkte. Huviga jälgisin, kuidas lavastaja otsuseid tegi ja juhendas, kuidas kaadrit kontrollis ja salvestust detailselt läbi vaatas.

Kaaskond hoidis võtete ajal eemale varjulisse paika. Kes luges oma teksti, kes tegi suitsu. Võttegrupi kokk Anu Abro pakkus kohvi ja suppi, mida jagus ka uudistajatele. Mõni kasutas vaba hetke päevitamiseks.

Võetud stseenid jõudsid «Õnne 13» hooaja viimases osas eetrisse 30. mail 1998.

Tavaliselt pandi võtteperioodile punkt tiimi ühise koosistumisega, kus tehti kokkuvõtteid ja seati tulevikuplaane. Sel korral oldi optimistlikud, sest senini kord üle kahe nädala eetris olnud sarja lubas ETV peadirektor Toomas Lepp sügisest igal nädalal näitama hakata.

Seotud lood
25.05.2018 28.05.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto