Sisukord
Arvamus
Tänane leht
23.05.2018
Eesti Päästeamet: Eestis on vähemalt 5000 tuleohtlikku majapidamist Ajaloolane: Anvelti vanaema võttis Nõukogude Liidu kodakondsuse (38) Umbusaldusega silmitsi seisev Taro on osalenud Eesti 200 aruteludes Kaljulaid: lähen Moskvasse, kui Venemaa ratifitseerib piirilepingu (17) Kuidas Sõle spordikeskuse juht altkäemaksu küsis Kalevi staadion osutus liiga kõvaks pähkliks Telliskivi perearstikeskuse patsient lõpetas operatsioonilaual (20) Mees kaitses oma perekonda noa haaranud külalise eest Majandus Tallinna Sadam lubab dividendi 11,5 senti aktsia kohta (1) Välismaa Taani minister nimetas paastuvaid moslemeid ühiskonnale ohtlikuks (6) KOHALIK VAADE. Venezuela on õpikunäide võimu õigustamisest võltsvalimistega Saksa justiitsvõim vaidleb Puigdemonti üle (1) Arvamus Mart Laari järelehüüe Richard Pipesile: vaba maailma eest Martin Kutti: osta ja kõmmuta (2) Peeter Unt: valitsus Est-Fori kasumi suurendamise teenistuses (26) Mart Raudsaar soolapuhujatest: see pole veel kõik (1) Juhtkiri: moodne kapsaleht Postimees 1947. aastal: kommunistide juhtimisel täidavad talupidajad sm. Stalinile antud lubaduse (1) Janek Mäggi: Eesti ei vaja õhukest, vaid tõhusat riiki (6) Erkki Bahovski: käärid Euroopa ja USA vahel Kultuur Siim Aimla surfab džässilaineil Algas kirjandusfestival HeadRead Sport Andres Vaher: Ott Tänak - Kärla fenomen Eesti rallifotograaf langes Portugalis varguse ohvriks. Kallis varustus läks, aga rallikirg jäi Eesti võrkpalli ootab teel unistuste Maailmaliigasse kurviline teekond Tervis Telliskivi perearstikeskuse patsient lõpetas operatsioonilaual (20) Teadus Kalevi staadion osutus liiga kõvaks pähkliks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Laari järelehüüe Richard Pipesile: vaba maailma eest

2 min lugemist
Richard Pipes FOTO: Alchetron

Richard Pipes muutis ajaloo käiku, kirjutab Mart Laar.

Möödunud nädal tõi kurva sõnumi, sest nagu ikka kipuvad kurbus ja rõõm käima käsikäes. Neljapäeval suri üks maailma tuntumaid ajaloolasi Richard Pipes.

Ta sündis 1923. aastal Poolas juudi perekonnas, 1939. aastal sakslaste sissetungi järel põgenes pere Poolast ja emigreerus Ühendriikidesse. Pipes astus Ameerika sõjaväkke ning lõpetas sõja järel Harvardi ülikooli, kus töötas 1958. aastast pensionile minekuni 1996. aastal.

Temast kasvas silmapaistev ajaloolane, kes peamiselt tegeles kommunismi ning eriti selle kujunemise uurimisega. Tema uurimuste nimekiri sel alal on pikk, seda kroonis lühike kogu maailma haarav kokkuvõte «Kommunism» (2001), mis on ka eesti keelde tõlgitud. Minu jaoks on kokkuvõtteks tema analüüsist maailmas toimuva kohta isegi rohkem aga 1999. aastal ilmunud «Omand ja vabadus».

Ka kommunismist kui sellisest kirjutades jäi Pipesi peamiseks huvialaks Nõukogude Liit ning kommunistide võimuletulek. Tema raamatud «Venemaa vana korra ajal» (1974), «Vene revolutsioon» (1990), «Venemaa bolševike võimu all: 1919–1924» (1993) on omandanud klassika staatuse.

Venemaal tema kirjutisi ühelt poolt kiideti, teisalt aga kritiseeriti ning seda mitte üksnes kommunistide poolt. Solženitsõn on Pipesi raamatuid nimetanud vaateks Vene revolutsioonile Poola poolt. Pipes omalt poolt pidas Solženitsõnit silmaklappidega missionismi kuulutajaks, kes usub, et Venemaal endal pole oma hädades suuremat rolli, selles on süüdi keegi muu, näiteks vabamüürlased või juudid. Pipes aga osutab, et kommunism kui selline kasvas ikkagi suuresti välja vene enda meelelaadist.

Olen Pipesiga ajaloost ja Venemaast korduvalt rääkinud. Ühelt poolt rõhutas ta, et Venemaad ei tohi ainuüksi selle geopoliitilise rolli tõttu maha kanda, teisalt juhtis varem kui üldiselt tähelepanu selle impeeriumimeelsusele ning seal kasvavale šovinismile – mis paraku on õigeks osutunud.

Pipes polnud siiski mitte üksnes silmapaistev ajalookirjutaja, vaid ka ajaloo looja. Pingelõdvenduse haripunktis 1976. aastal kutsus kaitsesekretär Donald Rumsfeld mõnevõrra üllatuslikult Pipesi juhtima tsiviilekspertidest ja endistest sõjaväelastest koosnevat «B-meeskonda», mis pidi olema alternatiiviks ametlikule Luure Keskagentuuri ekspertidest koosnevale «meeskonnale A».

«Meeskond B» tegi maatasa kogu pingelõdvenduspoliitika, näidates, kuidas see viib Nõukogude Liidu domineerimisesele. Pole ime, et Ronald Reagan Pipesi oma administratsiooni nõustama palus. Kui 1981. aastal Solidaarsus Poolas sõjaseisukorraga maa pealt minema pühiti ning kõik soovitasid Reaganil selle maha kanda, oli just Pipes see, kes presidendi juurde murdis ning kuulutas: «Härra president! Uskuge mind, ma tunnen poolakaid. Olgu olukord kuitahes lootusetu, nad ei anna alla. Nad võitlevad edasi. Kui te neid natukenegi toetate, peavad nad vastu ning tõusevad taas jalule.»

Reagan kuulas Pipesi ning tema soovitus muutis ajaloo käiku. Osalemisest poliitikas on Pipes kirjutanud Ameerika juhtimise telgitaguseid äärmiselt avameelselt kirjeldavad mälestused «Vixi» (2003).

Seotud lood
22.05.2018 24.05.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto