Sisukord
Autorid
Tänane leht
23.05.2018
Eesti Päästeamet: Eestis on vähemalt 5000 tuleohtlikku majapidamist Ajaloolane: Anvelti vanaema võttis Nõukogude Liidu kodakondsuse (38) Umbusaldusega silmitsi seisev Taro on osalenud Eesti 200 aruteludes Kaljulaid: lähen Moskvasse, kui Venemaa ratifitseerib piirilepingu (17) Kuidas Sõle spordikeskuse juht altkäemaksu küsis Kalevi staadion osutus liiga kõvaks pähkliks Telliskivi perearstikeskuse patsient lõpetas operatsioonilaual (20) Mees kaitses oma perekonda noa haaranud külalise eest Majandus Tallinna Sadam lubab dividendi 11,5 senti aktsia kohta (1) Välismaa Taani minister nimetas paastuvaid moslemeid ühiskonnale ohtlikuks (6) KOHALIK VAADE. Venezuela on õpikunäide võimu õigustamisest võltsvalimistega Saksa justiitsvõim vaidleb Puigdemonti üle (1) Arvamus Mart Laari järelehüüe Richard Pipesile: vaba maailma eest Martin Kutti: osta ja kõmmuta (2) Peeter Unt: valitsus Est-Fori kasumi suurendamise teenistuses (26) Mart Raudsaar soolapuhujatest: see pole veel kõik (1) Juhtkiri: moodne kapsaleht Postimees 1947. aastal: kommunistide juhtimisel täidavad talupidajad sm. Stalinile antud lubaduse (1) Janek Mäggi: Eesti ei vaja õhukest, vaid tõhusat riiki (6) Erkki Bahovski: käärid Euroopa ja USA vahel Kultuur Siim Aimla surfab džässilaineil Algas kirjandusfestival HeadRead Sport Andres Vaher: Ott Tänak - Kärla fenomen Eesti rallifotograaf langes Portugalis varguse ohvriks. Kallis varustus läks, aga rallikirg jäi Eesti võrkpalli ootab teel unistuste Maailmaliigasse kurviline teekond Tervis Telliskivi perearstikeskuse patsient lõpetas operatsioonilaual (20) Teadus Kalevi staadion osutus liiga kõvaks pähkliks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erkki Bahovski: käärid Euroopa ja USA vahel

2 min lugemist
USA president Donald Trump. FOTO: NICHOLAS KAMM / AFP/Scanpix

Esmaspäeval pidas USA riigisekretär Mike Pompeo kõne, milles esitas Iraanile 12 nõudmist, mille täitmisel USA lõpetaks sanktsioonid Iraani vastu. Nendest vahest tähtsaimad on nõudmine lõpetada uraani rikastamine, lõpetada sääraste sõjaliste rühmituste nagu Hezbollah toetamine Liibanonis, tuua oma üksused välja Süüriast, vabastada USA kodanikud ja lõpetada Iisraeli ähvardamine.

Tellijale Tellijale

Pompeo kõne järgnes USA presidendi Donald Trumpi otsusele taganeda rahvusvahelisest Iraani tuumakokkuleppest, mille osalisteks olid ka Euroopa Liit (Saksamaa, Prantsusmaa, Ühendkuningriik), Venemaa ja Hiina. 2015. aasta tuumakokkulepe Iraanile nii järske nõudmisi ei esitanud, Iraan sai õiguse tegeleda rahumeelselt edasi oma tuumaprogrammiga ja vastutasuks kadusid sanktsioonid tema vastu.

Nüüd on siis USA Iraani-vastast vinti veelgi peale keeranud. Pompeo kutsus USA liitlasi uut lepingut toetama, mainides eraldi ära Euroopat, aga ka paljusid teisi riike. Siin ongi Euroopa Liidul mõtlemise koht – kas hoida kinni suure vaevaga saadud vanast lepingust, millega on ühinenud ka Venemaa ja Hiina ja kus Euroopa Liit saavutas diplomaatilise võidu, või hüpata USA juhitud rongi peale.

22.05.2018 24.05.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto