Sisukord
AK
Postimees
26.05.2018
Eesti Leidlik idee osutus kaine peaga totraks Noor ilves patseerib linnas ringi Ekspert: tasuta sõidu puhul kaob võimalus varastada (15) Vaid üks pilk… «Ta toodi tinakirstus. Läksin sõtta, et teada, mis temaga juhtus» (8) Nord pääseb õueaedikusse Pagendus, mis polnudki pagendus Majandus Raasukese komitee töövõit (1) Välismaa Gruusia president seob NATO ja ELi liikmesuse majanduse elavdamisega Holland ja Austraalia tahavad MH17 allatulistajad kohtusse tuua (11) Pagendus, mis polnudki pagendus Arvamus Georgi Beltadze: kas või Susivald (2) Edasi 1978. aastal: Eesti NSV delegatsioon tagasi Tallinnas Plekiline aususe etalon (1) Vaid üks pilk… Kilbiga või kilbil? Raasukese komitee töövõit (1) Juhtkiri: kiidusõnad kaljukindlale diplomaatiale (18) Kultuur Mees, kes avastas uue Ameerika (1) Tähesõjad pöörduvad julgelt juurte juurde Sport Kontaveiti peetakse Prantsusmaal mustaks hobuseks Kilbiga või kilbil? PM Kiievis. Jürgen Klopp: Real on seni meist pääsenud Ülevaade: kui kaugele võivad maailma parima kümnevõistlusmaa kaheksa 8000 punkti püüdlejat jõuda? Mart Soidro: Mait Riismani peale mõeldes Tarbija Turu hinnavõrdlus: ilma teevad kaheeurose kilohinnaga maasikad Teadus VIDEO: Kuidas uus tehnoloogia maailma täielikult muudab? Digitaalne salat ja suhe robotiga (1) AK Kuidas õpetada surnud jänest kukeseeni vaatama? Tähtedetagusel misjonitööl Vikerkaar loeb. Visuaalkultuuri roll rahvuse kujunemisel Peeter Langovits: «Õnne 13» hetked Uku talus Ajalugu kui köitev seiklusromaan EKI keelekool: ajaloost ja argisõjakusest (1) Alo Särg: meie mees Euroopa ajaloos - 200 aastat Barclay de Tolly surmast (10) Jaan Tammsalu: ühest suurest eestlasest ning inimeseks olemisest (1) Jelena Skulskaja: teine Moskva, teine Peterburi (1) Eesti rahvaarv suureneb, aga mitte enam kaua (15) Arter VIDEO: Kuidas uus tehnoloogia maailma täielikult muudab? Digitaalne salat ja suhe robotiga (1) Rabarberiga algab suvi VIDEO: Mis on sama elutähtis nagu õhk ja uni? (2) Justin Petrone: unustatud unistus (1) Neeme Raud: asjade kadumise aeg… kas järgmised ongi raamatud? (1) Filmiarvustus «Raamatuklubi»: värvikas näitlejakvartett lööb ekraani särama Arteri suur intervjuu! Olav Ehala: Minu looming on nii Eesti-keskne, et siin ta on ja siia ta jääb Sõiduproov. Volkswagen Touareg: väljapeetud lipulaev Meelelahutus Koomiks Sudoku

Alo Särg: meie mees Euroopa ajaloos - 200 aastat Barclay de Tolly surmast

10 min lugemist
Borodino lahing FOTO: Internet

26. mail möödub 200 aastat Jõgeveste mõisniku feldmarssal Michael Andreas Barclay de Tolly (1761–1818) surmast Ida-Preisimaal Insterburgi (nüüd Tšernjahovsk, Kaliningradi oblast) lähedal.

Tellijale Tellijale

8. veebruaril (vana kalendri järgi) 1807 jõudsid visalt edasi tungivad prantslased välja Preussisch-Eylau (tänapäeval Bagrationsk Kaliningradi oblastis) linna serva. Linna kaitsvad Vene väed kavatsesid vastu panna viimse võimaluseni. Möllas selline lumetorm, et vastast oli näha alles 50 meetri kauguselt. Kell 10 käis verine käsivõitlus linna tänavatel, võideldi iga tänavanurga, iga hoovi, iga tagaaia pärast. Venelaste read andsid siiski järele ning prantslased hakkasid neid vaikselt linnast välja suruma.

Vaid üks väeosa pani veel linna kalmistul kangekaelselt vastu. Iga uue prantslaste rünnakuga positsioonidel seisjate read hõrenesid, kuid ei taandunud. Siis langes ühel hetkel hobuselt väeosa juhtinud kindral – kuul oli purustanud ta parema käe küünarluu. Üks allohvitser kandis ta oma kätel lahingumöllust välja. Väeosa andis lõpuks järele.

25.05.2018 28.05.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto