Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
23.05.2018
Eesti Päästeamet: Eestis on vähemalt 5000 tuleohtlikku majapidamist Ajaloolane: Anvelti vanaema võttis Nõukogude Liidu kodakondsuse (38) Umbusaldusega silmitsi seisev Taro on osalenud Eesti 200 aruteludes Kaljulaid: lähen Moskvasse, kui Venemaa ratifitseerib piirilepingu (17) Kuidas Sõle spordikeskuse juht altkäemaksu küsis Kalevi staadion osutus liiga kõvaks pähkliks Telliskivi perearstikeskuse patsient lõpetas operatsioonilaual (20) Mees kaitses oma perekonda noa haaranud külalise eest Majandus Tallinna Sadam lubab dividendi 11,5 senti aktsia kohta (1) Välismaa Taani minister nimetas paastuvaid moslemeid ühiskonnale ohtlikuks (6) KOHALIK VAADE. Venezuela on õpikunäide võimu õigustamisest võltsvalimistega Saksa justiitsvõim vaidleb Puigdemonti üle (1) Arvamus Mart Laari järelehüüe Richard Pipesile: vaba maailma eest Martin Kutti: osta ja kõmmuta (2) Peeter Unt: valitsus Est-Fori kasumi suurendamise teenistuses (26) Mart Raudsaar soolapuhujatest: see pole veel kõik (1) Juhtkiri: moodne kapsaleht Postimees 1947. aastal: kommunistide juhtimisel täidavad talupidajad sm. Stalinile antud lubaduse (1) Janek Mäggi: Eesti ei vaja õhukest, vaid tõhusat riiki (6) Erkki Bahovski: käärid Euroopa ja USA vahel Kultuur Siim Aimla surfab džässilaineil Algas kirjandusfestival HeadRead Sport Andres Vaher: Ott Tänak - Kärla fenomen Eesti rallifotograaf langes Portugalis varguse ohvriks. Kallis varustus läks, aga rallikirg jäi Eesti võrkpalli ootab teel unistuste Maailmaliigasse kurviline teekond Tervis Telliskivi perearstikeskuse patsient lõpetas operatsioonilaual (20) Teadus Kalevi staadion osutus liiga kõvaks pähkliks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Kutti: osta ja kõmmuta

2 min lugemist
Martin Kutti. FOTO: Erik Prozes / Postimees

Sõjatsoonideks muutunud USA koolides on selle aasta esimese 20 nädalaga toimunud 22 vigastatute või hukkunutega tulistamist. Ebanormaalselt sagedaste veretööde valguses pole aga Washingtonis tehtud muud peale mõtetes ja palvetes ohvrite perekondadega olemise.

Peaaegu iganädalaseks saanud koolitulistamised pole aidanud Rahvusliku Relvaassotsiatsiooni (NRA) tuhvli all olevatel juhtivatel vabariiklastel eesotsas president Donald Trumpiga tunnistada, et relvavägivalda saaks föderaaltasandil tehtavate otsustega piirata. Valgustatust ei tasu poliitikutelt lähiajal oodata, põhjuseks novembris toimuvad vahevalimised, mille eel tähendaks tundliku relvaküsimuse lahkamine hävingut.

Relvaprobleemist on kujunenud elevant ruumis. Selle asemel et tunnistada relvade liiga laia kättesaadavust ja probleemi olemasolu, on koolitulistamistes süüdi kõik muu, alates vaimse tervise probleemidest kuni vägivaldsete videomängude, religiooni väheneva mõju ja usteni välja. Texase asekuberner Dan Patrick väitis päev pärast kümne inimese elu nõudnud Santa Fe koolitulistamist, et massitulistamistes on süüdi just uste rohkus Texase õppehoonetes, mida keegi ei jõua valvata.

Kuhu on aga jõutud, et õppeasutuste uksi tuleb sel põhjusel valvata ning president esineb ideega, et koolitulistamisi hoiaks ära õpetajate relvastamine? Koolidest on saanud sõjatsoon ja seda demonstreerib ka Washington Posti uurimus, mille järgi on koolitulistamistes sel aastal hukkunud rohkem inimesi kui relvajõududes.

Olen nõus relvaentusiastide kasutatava väljendiga, et relv ei tapa, inimene tapab, ja pean ka õigustatuks, et mõtlevale inimesele peab jääma vabadus tulirelva omada. Samas peaks isiklikul otstarbel relva soetamine olema võimalik vaid sellel, kelle vaimne ja füüsiline ettevalmistus on relva ja sellega kaasneva vastutuse kandmiseks piisav.

Lõppema peab praegune olukord, kus näiteks Santa Fe keskkoolis kasutatud Remington 870 pumppüss on spordipoe Dick’s Sporting Goods kodulehel kaheksa protsenti alla hinnatud ja 329,99 dollari eest soetatav. Osta ja kõmmuta!

Karmide piirangutega harjunud eestlasel on keeruline mõista USA konstitutsiooni teist muudatust, mille järgi on igal ameeriklastel õigus relva omada. Vastutustundetus annab aga märku, et selle õiguse kõrvalt on kadunud igasugused kohustused ja ehk oleks aeg 1791. aastast pärinevale muudatusele tõsiselt otsa vaadata – Metsiku Lääne ajad peaksid olema möödanik.    

Praeguse olukorra lappimine nõuab riigilt kahtlemata ressurssi ja valmidust eelistada inimelusid NRA poolt poliitikute toetuseks makstavatele hiiglaslikele rahasummadele, aga esmalt on vaja valmisolekut midagi muuta. Raske on näha, milline tragöödia massitapmistega nüüd juba harjunud USA-le piisava tõuke annaks.

Seotud lood
22.05.2018 24.05.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto