Sisukord
Maailm
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

KOHALIK VAADE. Makedoonia tülis on küsimus enamas kui nimes

3 min lugemist
  • Pakutud nimekuju Ilindenska Makedonija viitas makedoonlaste ülestõusule.
  • Kreeklased seostavad seda nn Suur-Makedoonia ambitsioonidega.
  • Aeg NATO ja ELi kutse saamiseks on Makedoonia jaoks kiiresti umbe jooksmas.
Kohtudes eelmisel neljapäeval Sofias olid Kreeka peaminister Aléxis Tsípras (paremal) ja tema Makedoonia kolleeg Zoran Zaev veel heatujulised. Kõigest mõni päev hiljem olid kummagi riigi opositsiooni esindajad nende lootustandva kompromissi põhja lasknud. FOTO: Dimitar Dilkoff / AFP / Scanpix

Pikalt kestnud vaidlus Kreeka ja (Endise Jugoslaavia Vabariigi) Makedoonia vahel on taas rambivalguses: läinud nädalal kohtusid kahe riigi peaministrid Bulgaaria pealinnas Sofias ja 26 aastat kestnud ummikust väljamurdmine tundus järsku realistlik.

Tellijale

Jõuti kokkuleppele, et nimevariant, millelt baasilt saaks kõnelusi jätkata ja mis vaigistaks mõlema poole muresid, võiks olla makedoonia keeles Ilindenska Makedonija. Ilinden on makedoonia-, serbia- ja bulgaariakeelne vaste eelijapäevale.

Esmaspäevaks oli aga lepe juba surnud. Kummagi riigi opositsiooniparteid keeldusid valitsuste plaani toetamast. Veelgi enam, kui valitsus Skopjes jätkuvalt toetab Ilindenska Makedonija nime võimaliku kompromissvariandina, siis Kreeka võimud on astunud otsustava sammu tagasi.

23.05.2018 25.05.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto