Tervise spalta

Eesti tervishoiu kvaliteet on maailmas 31. kohal

Riigid pandi edetabelisse tervishoiu ligipääsetavuse ja kvaliteedi indeksi (HAQ index) järgi ning maailma keskmine näitaja suurenes 42,4 punktilt 2000. aastal 54,4 punktini 2016. aastal, seda eriti tänu arengule paljudes Sahara-taguse Aafrika ja Kagu-Aasia riikides. 

Eesti paiknes edetabelis 31. kohal tulemusega 86. Eesti näitajat alandas kõrge suremus kõrgvererõhutõvesse. Teiseks murekohaks oli mittemelanoomne nahavähk ehk lamerakk kartsinoom, mille näitaja oli 47 ning võrreldes teiste riikidega üsna kõrge. Eesti arstiabi paistis positiivselt silma neonataalsete häirete ja krooniliste hingamisteede haiguste ravi osas. 

Tervishoiu kvaliteedi kõrgeimad tulemused saavutasid Island, Norra, Holland, Luksemburg, Soome ja Austraalia. 

Vahemere dieet jääb unarusse

Kuigi Kreekas, Hispaanias ja Itaalias levinud Vahemere dieeti peetaks tervislikuks suunanäitajaks, on just neis riikides tõusuteel rasvunud laste osakaal. Näiteks 43 protsenti üheksa-aastastest Küprose lastest on kas ülekaalus või rasvunud. Kreekas, Hispaanias ja Itaalias on sama näitaja 40 protsendi kandis. Seega riikides, mida iseloomustatakse kui tervisliku toitumissuuna esindajaid, on pea iga teine laps kahjuks ülekaalus.

Vahemere dieedile omased toidud on laste menüüs asendunud maiustuste, rämpstoidu ning magusate jookidega, tõdes WHO Euroopa mittenakkushaiguste osakonna juhataja dr Joao Breda. Vahemere dieedile omast kala, oliiviõli, puu- ja köögivilju tarbivad rohkelt pigem Põhjamaades elavad lapsed. Lõuna-Euroopas elavad lapsed paistavad silma pigem vähese puu- ja juurviljade tarbimise ning ohtralt magusate jookide joomisega. Nad näksivad kogu aeg, tarbivad liiga palju suhkrut, soola ja kahjulikke rasvu, tõi Breda näiteid.

Köögiviljad, mis täidavad hoobilt su vitamiinivajaduse

Tervisele kasulik on iga puu- ja köögivili, ent siiski on mõned, mis teistest oma tervisekasude poolest eriti esile tõusevad.

Spinat. Selle toitumisalane profiil on suurepärane ning spinat kuulub kahtlemata parimate köögiviljade hulka. Tassitäis spinatit (umbes 30 g) täidab poole keha päevasest A-vitamiini vajadusest ning täieliku K-vitamiini vajaduse.

Porgand. Tore oranž köögivili pakatab A-vitamiinist – vaevu 100 grammi porgandeid süües saad A-vitamiini vajaduse lausa mitmekordselt kätte. 

Lehtkapsas. Vähem kui 100 grammi lehtkapsast täidab ilmselt su päeva A-, B-, C-, K-vitamiini ning osa kaaliumi ja kaltsiumi vajadusest. 

Bataat ehk maguskartul. Sarnasel porgandile peitub portsjonis bataadis suisa mitmekordne A-vitamiini kogus. Samuti on bataat hea B-grupi vitamiinide, C-vitamiini, kaaliumi ja mangaani allikas. 

Punane kapsas. Vähem kui 100 grammi kapsast täidab juba enamiku päevasest C-vitamiini vajadusest. Kapsas leidub kiudaineid, antioksüdante ning sel on tervist edendavad omadused.

Asparaagus. Vaevu 100 grammist asparaagusest täitub su päevane folaatide vajadus, lisaks pakatab see seleenist, K-vitamiinist ja B-grupi vitamiinidest. 

Raske lastehaiguse võib põhjustada liiga puhas keskkond

Pisikutevaba lapsepõlv, millele järgnevad hilisemad infektsioonhaigused, võib põhjustada levinuimat lapseea vähkkasvajat, ägedat lümfoblastilist leukeemiat. See puudutab lapsi, kes on esimese eluaasta jooksul kasvanud üles väga puhtas majapidamises ja teiste lastega vähe kokku sattunud.

Londoni vähiuuringute instituudi uuringus leiti, et kõige levinum lapseea vähk, äge lümfoblastiline leukeemia, tekib kaheetapilise protsessiga. Esimene on geneetiline mutatsioon enne sündi, mis on haiguse eelsoodumus. Teine on hilisemas elus teatud infektsioonidega kokkupuutumine peale seda, kui varane lapseiga on möödunud pisikuid vältides. Uurimus väidab, et haigusel on selge bioloogiline põhjus ning selle vallandavad eri infektsioonid lastel, kelle immuunsus pole piisavalt ettevalmistunud. Siiski ütlevad teised eksperdid, et pisikutevabadust on vaja täpsemalt defineerida ning hügieen ja turvalisus on endiselt olulised. 

28.05.2018 30.05.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto