Sisukord
AK
Postimees
04.04.2020
Eesti Lootuskiiri on, imeravi veel mitte Koroona alistas särasilmse rahva­tantsija Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) Koroonakriis sundis testitulemused liikuma reaalajas Siseministeerium maksab juhtidele kopsaka preemia (12) Haige mees sai ravile pärast inimese ründamist Majandus Mari portfell kukkus koroonakriisiga miinusesse (6) Koroonakriisi võimalik võitja Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Välismaa New Yorgis sunnitakse tööle ka koroonahaiged meedikud (1) Stoltenbergi sõnul jätkab NATO Baltimaade kaitsmist nagu alati (6) Raport soovitab harjutada vägede Baltimaadesse toomist (1) Lawrence: raudteel liigub sõjatehnika kiiremini (1) Hodges: Venemaa ei mõtle «sõjas» või «ei ole sõjas» (1) Arvamus Juhtkiri: kiire toiduabi väldib nakatumist Nädala nägu ⟩ Raskete kohtade hirm Piiride nihutajad Komandör kaotas närvi (6) Õige inimene õiges kohas (1) Sport Ville Arikese kolumn: koroonakriis näitab ära sportlaste sisu POSTIMEHE EKSKLUSIIV ⟩ Läti mitmevõistleja rühib Kirdi imelise tööeetika ja eestlaste professionaalsuse abil tagasi tippu Merendus Ehitusloata kaldakindlustus annab Kloogaranna suvilale lisaaega (16) Tallinn Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) AK Kaido Kama: õppetunnid, millest ei õpita (29) Mikael Raihhelgauz: põimsus peab edasi kasvama «Koroona» naabrid Kaupo Vipp: teame, aga ei usu (3) EÜS 150: inime on mõõt! (1) Õpetlik isolatsiiniajastu lauamängu Nupukoroona Kunst sinu ümber. Peidetud lugude jutustaja Jaanus Samma (1) Poola suurkuju ja eeskuju NÄDALA PLAAT: Reisialbumid Tallinnast Los Angelesse, Göteborgist Ühendkuningriiki Plaat, mis vaatab mööda (2) Juurikas. Minu eriolukorra päevik Arter Arter ⟩ Suur sõda meditsiini lipulaeva pardal: miks pidi kliinikumijuht ootamatult lahkuma? (19) Kõik lõpeb kord... aga millal? (1) Kohutav reis: avalik rööv ja kriminaalist prints (5) Hiina pikksilm. Huawei P40 Pro: kas saame hakkama Google‘ita? (1) Linn ja auto. Sõiduproov Volkswageni väikse elektrikaga (2) Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Peeter Langovitsi tagasivaade: isamaalised vanalinnapäevad

2 min lugemist
Vanalinnapäevad. Sinimustvalge Raekoja platsil. FOTO: Peeter Langovits

Kuigi tänavused vanalinnapäevad, mis oma programmi poolest olid seotud Eesti Vabariigi 100. aastapäevaga, on möödas, meenutaksin 30 aastat tagasi toimunut, mil pidu vanalinnas tõeliselt isamaaliseks sündmuseks kasvas.

Tellijale

Entusiastide eestvedamisel said Tallinna vanalinnapäevad alguse 1982. aastal ning nende populaarsus kasvas kiiresti. Kosus ka programm ning peagi toimus Tallinna vanalinna tutvustamiseks ja väärtustamiseks nädala jooksul sadu üritusi. Rahvaüritused olid tollal range parteilise kontrolli all ja selleks, et midagi korraldada, tuli läbida eri ametkondades pikk kooskõlastamisahel. Korraldamise entusiasm, sisukad konverentsid vanalinnast kui muinsuskaitseobjektist ning tasuta üritused pakkusid võimalusi ja loomingulist indu tegusatele inimestele. Kaasa lõid nii kutselised kunstnikud, näitlejad ja muusikud kui ka taidlejad.

Perestroika ja muutuste tuuled ühiskonnas kandusid ka vanalinnapäevadesse. Selleks ajaks hakkas tekkima võimalus ise olla, otsustada ja teha. 4.–11. juunini 1988 toimunu kasvas kiiresti rahvusliku suunitlusega suurürituseks – üheks ajalooliseks «veretu konfrontatsiooni» tipphetkedest. Juba olid Muinsuskaitseliikumine, Tartu levimuusikapäevad ning mitmed teised sündmused Eestis avalikult välja toonud sinimustvalge rahvuslipu. Tartus esimest korda ettekantud Alo Mattiiseni seatud «Viis ärkamisaegset laulu» said üleöö populaarseks ja nüüd kõlasid need ka Tallinnas Raekoja platsil. Esitajateks In Spe, Kiigelaulukuuik ja Ivo Linna koos teiste solistidega. Raekoja plats oli rahvast tulvil, neid laule lauldi kaasa kätest kinni hoides. Laulupidudelt tuttavate isamaaliste lugudega pakkus lisa RAM. Spontaanselt kasvas vanalinnapäevadest välja öölaulupidu, mil sinimustvalgete lippude all kogunes igal õhtul lauluväljakule kümneid tuhandeid inimesi. Varahommikuni tantsiti ja lauldi isamaalisi laule. Üksmeeles kogeti erilist rahvuslikku ühtekuuluvust. Nii algas laulev revolutsioon – seda mõistet kasutas rahvusvaheline press, et kirjeldada Eestis toimuvat võitlust iseseisvuse taastamise nimel.

03.04.2020 05.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto