Sisukord
Majandus
Tänane leht
15.06.2018
Eesti Riigikoguvalimiste lähenedes sagenevad «diagnoosiga» seaduseelnõud Tee-ehitus ajab ettevõtjad nutma (13) Selle nädala sangarite võitlus kümnendi põlenguga Vaidlus trepikojas tehtud testamendi üle Majandus Ossinovski alkoholieksperiment pakub teadlastele kuldaväärt uurimismaterjali (11) Euroopa Keskpank tegi Riias ajalugu Välismaa Erdoğan lubas eriolukorra tühistada Kes on kes kuulsal G7 fotol? (1) KOHALIK VAADE. Türgi opositsioon loodab huumorile Gruusia peaministri tagasiastumise taga paistavad miljardär Ivanišvili kõrvad Arvamus Kaja Kallas: tee targa Eestini (15) Vastukaja: Euroopa Parlamendi valimistel tuleb langetada valimisiga (1) Priit Pullerits: hull ažiotaaž (25) Juhtkiri: tasakesi tagasi normaalsusesse (5) Peter Lõhmus: institutsioonide hindamise näiline lihtsus ehk Miks on raske mõista Indrek Neiveltit (7) Postimees 1935. aastal: sakslaste Hitleri-vaimustus sunnib ettevaatusele Kultuur Kuidas Siberi eestlaste folklooril sõnasabast kinni saadi Siber, suur nagu ema mure (1) Sport Venelased ületasid hirmu ja paastunud saudid Tiit Sokk: nii heade kujudega koondist pole meil tegelikult ammu olnud Teadus Asko Lõhmus: miks me oleme «kõige vastu»? (24) Kurioosum. Metsamaa pindala muutused ei ole loogilised (5) «Ma-ilm ja mõnda, mis seal sees leida on». Kuidas maismaa-ilm elukõlblikuks sai Rainer Kuuba ja Enn Pärt: raiemahud hakkavad nii või teisiti vähenema (2) Tartu Olev Raju: päästke Tartu? Ei, Eesti! (5) Poolsada kuldmedalisti hoiavad Tartu au kõrgel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ossinovski alkoholieksperiment pakub teadlastele kuldaväärt uurimismaterjali

4 min lugemist
  • Päriselt saab aktsiisitõusu mõju hinnata alles 10–15 aasta pärast.
  • Nii suurt piirikaubanduse kasvu professor ette näha ei osanud.
Alkoholiaktsiisi tõusu tagajärgi doktoritöös uurinud majandusteadlase Indrek Saare hinnangul avaldub hinnatõusu mõju inimeste tervisele alles kümmekonna aasta pärast. FOTO: Tairo Lutter

Äsja sisekaitseakadeemia professoriks tõusnud majandusteadlane Indrek Saar uuris alkoholiakstiisi tõstmise mõju doktoritöös kümmekond aastat tagasi. Toona alahindas ta piirikaubanduse kasvu ja soovitaks nüüd, tagantjärele tarkusega, aktsiisi aeglasemalt kergitada, et mitte ületada inimeste valuläve. Kas endise tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski ristiretk alkoholi liigtarbimise vastu ka tulemuse annab, saab Saare sõnul hinnata aga alles 10–15 aasta pärast.

Tellijale Tellijale

Teie doktoritöö teema oli «Optimaalne alkoholi maksustamine Eestis». Kui arvestada kokku kuivanud maksulaekumist ja vohavat piirikaubandust, tundub mulle, et mõistlikkuse piir on ületatud. Kuidas teile tundub?

Kogusin doktoritöö tarvis andmeid 2009. aastal ja töö kaitsesin 2011. aastal. Sellest on möödas pea kümme aastat. Toona jõudsin järeldusele, et Eestis on alkoholiaktsiisid liiga madalad. Pakkusin töös välja mitu stsenaariumi, üks neist nägi ette umbes 200-protsendilist aktsiisitõusu. Praeguseks ongi makse laias laastus umbes nii palju tõstetud.

Juba oma töös nägin ühe ohuna piirikaubandust ja seda, et inimesed hakkavad kodus alkoholi valmistama. Aga nii massilist piirikaubandust ma kindlasti ette ei näinud.

Teise, konservatiivsema stsenaariumina pakkusin välja, et aktsiise võiks tõsta 30–40 protsenti. Tagantjärele tundub see ehk tõesti optimaalne.

14.06.2018 16.06.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto