Sisukord
Arvamus
Tänane leht
15.06.2018
Eesti Riigikoguvalimiste lähenedes sagenevad «diagnoosiga» seaduseelnõud Tee-ehitus ajab ettevõtjad nutma (13) Selle nädala sangarite võitlus kümnendi põlenguga Vaidlus trepikojas tehtud testamendi üle Majandus Ossinovski alkoholieksperiment pakub teadlastele kuldaväärt uurimismaterjali (11) Euroopa Keskpank tegi Riias ajalugu Välismaa Erdoğan lubas eriolukorra tühistada Kes on kes kuulsal G7 fotol? (1) KOHALIK VAADE. Türgi opositsioon loodab huumorile Gruusia peaministri tagasiastumise taga paistavad miljardär Ivanišvili kõrvad Arvamus Kaja Kallas: tee targa Eestini (15) Vastukaja: Euroopa Parlamendi valimistel tuleb langetada valimisiga (1) Priit Pullerits: hull ažiotaaž (25) Juhtkiri: tasakesi tagasi normaalsusesse (5) Peter Lõhmus: institutsioonide hindamise näiline lihtsus ehk Miks on raske mõista Indrek Neiveltit (7) Postimees 1935. aastal: sakslaste Hitleri-vaimustus sunnib ettevaatusele Kultuur Kuidas Siberi eestlaste folklooril sõnasabast kinni saadi Siber, suur nagu ema mure (1) Sport Venelased ületasid hirmu ja paastunud saudid Tiit Sokk: nii heade kujudega koondist pole meil tegelikult ammu olnud Teadus Asko Lõhmus: miks me oleme «kõige vastu»? (24) Kurioosum. Metsamaa pindala muutused ei ole loogilised (5) «Ma-ilm ja mõnda, mis seal sees leida on». Kuidas maismaa-ilm elukõlblikuks sai Rainer Kuuba ja Enn Pärt: raiemahud hakkavad nii või teisiti vähenema (2) Tartu Olev Raju: päästke Tartu? Ei, Eesti! (5) Poolsada kuldmedalisti hoiavad Tartu au kõrgel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1935. aastal: sakslaste Hitleri-vaimustus sunnib ettevaatusele

1 min lugemist
Hitler esiplaanil. FOTO: akg-images/akg-images

Königsbergis peetud välissaksluse päevade puhul kirjutab «Päevaleht»:

«Kuigi Königsbergi koosolekuil avaldati mõtteid, et sakslus Hitleri juhtimisel ei aja taga mingeid imperialistlikke sihte, võib Königsbergi välissaksluse päev panna siiski teisi riike, muuhulgas ka meid, mõtlema.

Eesti on oma vähemusrahvastele, ka sakslastele, annud kultuurautonoomia. Kuid täiesti mõistetav eeltingimus on, et see enesekorraldus areneks raamides, et Eesti sakslus oma südame, pea ja kätega ei seisaks mitte piiritaguste aadete teenistuses.

Hõlpus on ütelda, et sakslased tahavad välismaal töötada teiste rahvastega koos, kuid kas ei seisa koostöötamise võimalus hädaohus, kui välissakslased idealiseerivad teistsugust riigikorraldust kui on enamusrahva tahe? Kas ei tähenda see ideoloogiline gravitatsioon lõppeks ka poliitilist hädaohtu saksa vähemusega koos elavatele enamusrahvastele, kui need rahvad on võrreldes saksa rahvaga hoopis tillukesed ja asuvad suure Saksa riigi külje all?

Meie arvates küll ja küll. See sunnib ettevaatusele. Järjest tihedamini kostab Saksamaalt hääli, mis kõnelevad «piiri taga kannatavate suguvendade vabastamisest», et need võiksid täie andumusega nautida seda ilu ja õnne, mida pakkuvat hitlerism praegu Saksamaal.»

15.06.1935

Seotud lood
14.06.2018 16.06.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto