Sisukord
Arvamus
Postimees
21.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (3) Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (1) Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri (1) Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine (12) Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? Herman Kelomees: linnainimeste maaelu Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist (1) Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs (2) Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (3) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (1) Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime (2) Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta (1) Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik (1) Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva Meelelahutus Koomiks Sudoku

EKI keelekool: lummav ja vaatemänguline jalgpall

2 min lugemist
Eesti-Maroko. Kas Madis Vihmannil õnnestub pall puhtaks lüüa? FOTO: Tairo Lutter

Kas olete jalgpallisõber või mitte, jalgpalli MM on globaalse mastaabiga nähtus, mida jälgib umbes pool planeedi elanikkonnast. Sellise sotsiaalse haardega ala nõuab loomulikult erilist sõnavara.

Ka eesti keeles on olemas jalgpallisläng, mida iseloomustavad laenud, mugandused, tähenduse ülekanded ja väljakujunenud vormide-konstruktsioonide kasutamine. Mitmed jalgpalli võtmemõisted on laensõnad, nagu näiteks kodusena tunduv vutt (vrdl vene футбол, inglise football). Kommentaatorid kipuvad aeg-ajalt tugitoolisportlastele meelde tuletama, et jalgpalli mõte on ikkagi palliga vastase väravavõrku sahistada. Seda sündmust tähistab meie vutikeeles sõna koll ’värav’ (otsustav koll löödi alles 92. minutil), mis seostub venekeelse sõnaga гол ja inglise goal’iga. Karistuslöök ehk penalti ehk pennal tuleb muidugimõista inglise sõnast penalty. On omamoodi huvitav, milliste sõnadega kauaoodatud või -kardetud väravasahistamist kirjeldatakse. Nii koll kui ka pennal võib olla kindel, puhas, ilmselge või hoopis poolpidune, kahtlane, õnnetu, kingitud.

Tabava termini puudumisel jalgpalli liikumise takistamise kohta võib juba leida märke uuemat sorti laensõnade tulekust: taklama ja takeldama (mõlemad mehed on hoolega takeldanud). Tähenduses ’takistada, katta’ on sõna taklata juba juurdunud näiteks soome ja tackla rootsi keelde, viies otsapidi jälle tagasi jalgpalli sünnikeele inglise keeleni (tackle).

Jalgpall on kirgi küttev mäng, millest rääkides kasutatakse ohtralt piltlikke väljendeid. Oma lihvituimas vormis on tegemist läbimõeldud strateegilise mänguga, mida ehitatakse – või siis üritatakse seda teha (Infonet ei andnud Florale ruumi mängu ehitada). Strateegiasse kuuluvad militaarsed terminid rünnak, kaitse ja tõrje. Aga mida kõike ei võeta ette, et palli väravale lähemale saada või seda takistada! Osaval mängijal õnnestub triblada või sööta taskusse ehk vabasse «auku», mis on tekkinud kaitseliini ja poolkaitsjate vahele. Ohtliku olukorra lahendamiseks lüüakse pall puhtaks ehk antakse sellele löök, mis viib ta lööja karistusalast kaugele välja.

On omamoodi huvitav, milliste sõnadega kauaoodatud või -kardetud väravasahistamist kirjeldatakse.

Kui eduseis on juba kindel, võib juhtuda, et võistkond suretab mängu ilu (umb)kaitsesse tõmbudes ja kuuleme kommentaatorit resigneerunult ohkamas: loodame, et meeskond ei hakka nüüd bussi parkima. Teine võimalus on palli omavaheline põrgatamine keskalal ehk eriti Hispaania jalgpalliga seostatav tika-taka mängustiil, mis tulebki hispaaniakeelsest imitatiivist ehk heli ja liikumist jäljendavast väljendist tiqui-taca.

Nagu elu näitab, on ka jalgpallis kasutusel n-ö halli alasse kuuluvaid võtteid. Nii nende nippide kui ka vastumeetmete kirjeldamisel aitavad hästi erinevad (juba valmis tuletatud) tegusõnad. Üks selline võte on sukeldumine, vrdl inglise diving (Barcelona viigistas 77. minutil Lionel Messi penaltist, mille Luis Suarez sukeldudes kohtunikult oli välja petnud). Mängu kullipilgul jälgival kohtunikul on voli kehtestada ebasportlikke võtteid kasutava palluri mees- või naiskonnale karistuseks värava suhtes erineva kauguse ja nurga alt suunatud lööke. Siis on tähtis riputada nurgalöök või karistuslöök kas karistusalasse või veel parem, kaitsjate peade kohale. Vana hea ehtugriliku põhjustamist väljendava ta-liite abil saab aga näidata, kes on olukorra peremees, ja juhtub ka nii, et peatreener istutab kapteni pingile.

Seotud lood
20.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto