Trumpil uus sihtmärk: Hiina investeeringud

USA kaubandusminister Wilbur Ross möödunud nädalal USA senati rahanduskomiteele kehtestatud ja plaanitavate tariifide kohta aru andmas. FOTO: CHIP SOMODEVILLA/AFP

President Donald Trumpi administratsioon plaanib piirata Hiina investeeringuid USA ettevõtetesse ja idufirmadesse mitmesugustes tööstusharudes alates kosmosetehnikast ja lõpetades robootikaga. Ekspertide sõnul on sellel sammul palju suurem pikaajaline mõju kui vorst-vorsti-vastu-tariifisõda ning see märgib ka suurimat muutust aastakümneid kehtinud USA avatud investeerimispoliitikas. Paralleelselt plaanib ta blokeerida tehnoloogiaekspordi Hiinasse.

Tellijale Tellijale

Mõlemad meetmed kavatsetakse välja kuulutada selle nädala lõpul ja nende eesmärk on takistada Pekingit liikuda edasi plaaniga «Made in China 2025» («Valmistatud Hiinas 2025»). Selle programmi eesmärk on tõusta kümne tehnoloogiavaldkonna globaalseks liidriks.

USA rahandusministeerium töötab välja reegleid, millega takistada üle 25-protsendilise Hiina kapitaliga ettevõtetel omandada ettevõtteid, kes kasutavad Valge Maja väljendi kohaselt tööstuslikult tähtsat tehnoloogiat. USA kaitsenõukogu ja kaubandusministeerium koostavad ka plaani suurendamaks ekspordikontrolli, millega hoitakse ära tehnoloogia eksport Hiinasse, ütles The Wall Street Journalile ettepanekutega kursis olevad allikas.

25.06.2018 27.06.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto