Sisukord
Juhtkiri
Postimees
21.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (3) Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (1) Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri (1) Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine (8) Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? Herman Kelomees: linnainimeste maaelu Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist (1) Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs (1) Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (3) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (1) Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime (2) Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta (1) Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik (1) Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Venemaa pehme jõud kollitab taas

2 min lugemist
Venemaa lipp auto küljes. Pilt on illustratiivne. FOTO: SCANPIX

Ühes salajases kambris kusagil Kremli sügavustes peaks mõni kõrge tegelane tundma heameelt selle üle, kuidas kasulikud idioodid läänes teevad endiselt Venemaa eest musta tööd omaenda ühiskonna vastu.

Tänane Postimees kirjutab ühest säärasest seigast. Juttu tuleb sellest, kuidas väärika ajalooga Uppsala Ülikool Rootsis korraldas suvekooli, millest võtsid osa ka Eesti tudengid. Teema oli sõjaliste konfliktide kajastamine. Üllataval kombel kujunes sellest hoopis hosianna türannidele ja agressoritele ning sõim lääne aadressil.

Kuulus propagandist ja nats Joseph Goebbels on öelnud, et kihutustöö töötab paremini, kui need, keda manipuleeritakse, on ise veendunud, et nad tegutsevad vabast tahtest. Paraku peab nentima, et Rootsis toimunud ürituse peategelased astusid üles samas valguses.

Üks ühele Venemaa propaganda. Just nii saab osavõtjate sõnul kirjeldada end ajakirjanikuks pidava briti blogija Vanessa Beeley ettekannet huvilistele. Asjaosaliste sõnul ei suutnud ta ühegi (kahtlase) väite kinnitamiseks esitada allikaid või tõendeid. Hämamine käis täistuuridel. Teravatele küsimustele saalist sai osaks naeruvääristamine. Kuna aruteluks ei tekkinud võimalust, otsustas enamik eestlasi loengut vältida. Ülikoolis töötav peakorraldaja ei adunud siis ega ka praegu, kuivõrd asi kiiva kiskus, ja peab kriitikat baltlaste hüsteeriaks. Õnneks on tema tööandja asja tõsidusest aru saanud ja sisejuurdlust alustanud.

Me näeme, et välismaal, aga ka siinsamas Eestis on hulk inimesi, kes juurutavad venetumist. See on tegevus, mis kas tahtlikult või tahtmatult viib ühiskonna Kremli mõjuvalda.

Teadmiste kojas on allikakriitilisus väga tähtsal kohal – näiteks uurimistööde materjalide läbitöötamisel – ja vaba argumenteeritud arutelu on osa sealsest kultuurist. Lasta seal esineda kihutuskõnelejal, kes usub ilmselt pimesi võõra riigi propagandat, on rünnak akadeemilistele väärtustele. On kurb, et väärika ülikooli maine sai selle looga pleki külge. Paraku oli just kõrgkool see, kes tunnustas isehakanud ajakirjanikku eksperdina, lubades ta lavale.

Me näeme, et välismaal, aga ka siinsamas Eestis on hulk inimesi, kes juurutavad venetumist. See on tegevus, mis kas tahtlikult või tahtmatult viib ühiskonna Kremli mõjuvalda. Siia alla saab lugeda ka soovi pisendada või muuta olematuks nõukogude kuritegusid, õigustada Venemaa agressiivsust ja seisukohta, et maksumaksja raha eest soetatud sisu idanaabri propagandakanalites on süütu informeerimine ilma igasuguse maailmavaatelise tagamõtteta. Sootuks unustatakse asjaolu, et ka sel moel teenitakse Moskva huve.

Kunagise Ameerika Ühendriikide Euroopa maavägede ülema erukindralleitnant Ben Hodgesi erinõunik Mark Voyger ütles hiljuti Postimehele antud usutluses, et Venemaa hübriidsõda lääne vastu võib veel üllatusi pakkuda. Uudised Uppsalast kinnitavad seda.

Seotud lood
20.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto