Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.06.2018
Eesti Uppsala ülikool palus propagandakursuse pärast vabandust Kohtunike valimine politiseeriks kohtud (19) Putku pannud madu leiti naabri küünist President: Mali missioon aitab Eestit kaitsta (1) Majandus 40 000 inimest on juba maksueelarve lõhki ajanud (22) Trumpi tollimaks lööb autode hinna USAs lakke Puhkusetasu pole mõistlik ette välja võtta (10) Välismaa KOHALIK VAADE. Türgi sotse hämmastas valimiskaotus Putin ja Trump kohtuvad Helsingis NATO tippkohtumise edu pant on madal ambitsioon EL õigustab migrantide sortimiskeskuse mõtet ÜRO toetusega (2) Arvamus Urmas Reinsalu kohtutäituritele: keegi ei tee kapitaalremonti hästi toiminud süsteemile Janar Ala: suvevihm (1) Peeter Raudsik: mida üritab Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman oma reformidega saavutada? (1) Toomas Kapp: uputustest Eesti linnades (4) Marti Aavik: kuvaldaga hammaste kallal (35) Juhtkiri: puhkusel õpetaja – me vasakvalitsuse vaenlane (12) Kultuur Eesti muusikalugu on pea tuhande aasta vanune Vägivalla brutaalsuse ja poeesia pühitsemine (1) Sport Noored lavale lubanud Eestit ootab kaalukas esietendus Kui Eesti oli MM-finaalturniirist vaid 45 minuti kaugusel... (2) Ott Järvela kolumn: au au nimel võitlejatele! (1) Teadus «Ma-ilm ja mõnda, mis seal sees leida on». Kuninganna efekt (2) Metsas ei ole nii palju puitu, kui avalikkusele räägitakse (23) Riigil puudub ülevaade erametsade uuendusest Anneli Palo: kui majandaks kogu Eesti metsa püsimetsana? (5) Erametsakeskus: kodumaiseid metsapuu istikuid napib Tartu Putku pannud madu leiti naabri küünist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Raudsik: mida üritab Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman oma reformidega saavutada?

4 min lugemist
Prints Mohammed bin Salman.  FOTO: Alexei Druzhinin

Perestroika Pärsia lahe ja Punase mere vahel näib hoogu koguvat, kirjutab araabia maade asjatundja Peeter Raudsik. 

Tellijale Tellijale

«Nüüd naaseme sinna, kus me olime varem – mõõduka islami juurde, mis on avatud kõigile uskudele, kultuuridele ja rahvastele,» ütles Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman sel kevadel, tutvustades uut riigi loodeosasse rajatavat megalinna NEOM. Vestluse juht hakkas kuuldu peale õhku ahmima ja otsivalt ringi vaatama, proovides veenduda, et tõlk pole siinkohal millegagi puusse pannud – jutt oli ju ikkagi Saudi Araabiast.

Kuningapoja jutu tõsiseltvõetavuses kahtlejaid oli teisigi, kelle arvates proovis trooni ihaldav prints möödunud aastal reformidest rääkides lihtsalt tõsta oma populaarsust kodus ja teiste riikide silmis. Ent Mohammed bin Salmani senised sammud näivad neid kõhklusi kummutavat. Naistele autojuhtimisõiguse andmise kõrval avati Saudi Araabias üle 40. aasta taas ka kinod ja lubati avalike kontsertide korraldamine. Perestroika Pärsia lahe ja Punase mere vahel näib hoogu koguvat.

Samas saadavad vaid 32-aastase printsi samme ka teistsugused meeleolud. Korruptsioonisüüdistuste ja välisagentideks nimetamise varjus on viimasel aastal vahistatud prominentseid usumehi, inimõigusaktiviste ja ka jõukaid šeike. Nende vastuoluliste sammude taustal on Mohammed bin Salmani tegelikud kavatsused jäänud paljudele arusaamatuks – mida ta siis ikkagi loodab oma tegevusega saavutada?

28.06.2018 30.06.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto