Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
29.06.2018
Eesti Uppsala ülikool palus propagandakursuse pärast vabandust Kohtunike valimine politiseeriks kohtud (19) Putku pannud madu leiti naabri küünist President: Mali missioon aitab Eestit kaitsta (1) Majandus 40 000 inimest on juba maksueelarve lõhki ajanud (22) Trumpi tollimaks lööb autode hinna USAs lakke Puhkusetasu pole mõistlik ette välja võtta (10) Välismaa KOHALIK VAADE. Türgi sotse hämmastas valimiskaotus Putin ja Trump kohtuvad Helsingis NATO tippkohtumise edu pant on madal ambitsioon EL õigustab migrantide sortimiskeskuse mõtet ÜRO toetusega (2) Arvamus Urmas Reinsalu kohtutäituritele: keegi ei tee kapitaalremonti hästi toiminud süsteemile Janar Ala: suvevihm (1) Peeter Raudsik: mida üritab Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman oma reformidega saavutada? (1) Toomas Kapp: uputustest Eesti linnades (4) Marti Aavik: kuvaldaga hammaste kallal (35) Juhtkiri: puhkusel õpetaja – me vasakvalitsuse vaenlane (12) Kultuur Eesti muusikalugu on pea tuhande aasta vanune Vägivalla brutaalsuse ja poeesia pühitsemine (1) Sport Noored lavale lubanud Eestit ootab kaalukas esietendus Kui Eesti oli MM-finaalturniirist vaid 45 minuti kaugusel... (2) Ott Järvela kolumn: au au nimel võitlejatele! (1) Teadus «Ma-ilm ja mõnda, mis seal sees leida on». Kuninganna efekt (2) Metsas ei ole nii palju puitu, kui avalikkusele räägitakse (23) Riigil puudub ülevaade erametsade uuendusest Anneli Palo: kui majandaks kogu Eesti metsa püsimetsana? (5) Erametsakeskus: kodumaiseid metsapuu istikuid napib Tartu Putku pannud madu leiti naabri küünist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: puhkusel õpetaja – me vasakvalitsuse vaenlane

2 min lugemist
Pilt on illustratiivne. FOTO: SCANPIX

Praeguse valitsuse korraldatud tulumaksuveidruste tulemustest on vaid üks selline, mida me ei taibanud oma juhtkirjades algusest peale ette ennustada. Nimelt see detail, et puhkusele minnes saab ka madalapalgalisest järsku «kõrgepalgaline».

Vallad ja linnad või ka suurettevõtted, kus on tööl kõrgepalgalised finantsistid ja raamatupidajad, on oma madalamapalgalisi, ent siiski puhata tahtvaid kolleege juba osanud hoiatada Ratase valitsuse vigurite tegeliku mõju eest ja andnud teada, et puhkuseraha on nüüd mõistlikum välja võtta jupikaupa.

Valitsuskolmiku tehtud veider tulumaksusüsteem tähendab näiteks seda, et teistest nõksu pikema puhkusega kooli- või lasteaiaõpetajad on maksuameti masinate silmis järsku üheks kuuks eriliselt kõrgepalgalised tegelased, kelle käest tuleb sotsiaalse õigluse nimel loomulikult nende raha ära võtta.

Riigiametnik teatab aga neile, et kuna nad niikuinii ise säästa ei oska, siis «raha maksuhalduri kätte aastaks hoiule jätmine on üks võimalus». Tore! Tõepoolest, mida teeks üks õpetaja suvel rahaga? Veel nadimasse seisu on aga pandud väikeettevõtted, kes on iga vabalt toimiva majanduse põhilised kandjad.

Keerukatest maksusüsteemidest kipuvad võitma pigem need, kes on niigi tugevad. Kas me tõesti peame seda ilmset nõiaringi jälle ja jälle läbi tegema ka Eestis?

12

Õpetajad võivad vähemalt loota, et omavalitsuse finantsistid neid kolme vasakpoolse sõbra ilusate sõnade praktiliste mõjude eest hoiatavad ja käitumisjuhiseid annavad. Väikeettevõtja teeb aga koos oma palgaliste kaaslastega tööd oma klientide hüvanguks ja selle kõrvalt ei ole tal aega valvata, mida maksumuutus neile praktikas tähendab. Kui praktilised mõjud ilmsiks tulevad, siis lihtsalt rehmatakse erakordse ülbusega, et ühtpidi mõjutatud 200 000 või teistpidi mõjutatud 36 000 inimest olevat tühine arv, võrreldes tulusaajate ja/või maksumaksjate koguarvuga väikeses Eestis.

Tulumaksu silmamoondus, milles Ratas ja ta kaks koalitsioonisõpra ülemineval sügisel kokku leppisid, on sedavõrd piinlik, et juba ammugi ei taha ükski neist erakondadest seda päriselt omaks tunnistada. Tegu on põhimõttelageda «kompromissiga», millest pole kasu õigupoolest mitte kellelegi.

Sel nädalal avalikustatud Eesti Panga ülevaade ütleb, et ühelt poolt on inimesed uue imesüsteemiga lubatud maksuvabastust kasutanud pigem tagasihoidlikult ehk keskpankurite hillitsetud sõnakasutust tõlkides on just madalapalgaliste igakuine kättesaadav summa kasvanud oodatust vähem. Spetsialistide palkamine on aga ettevõtjate jaoks muutunud kallimaks.

On üldreegel, et keerukatest maksusüsteemidest kipuvad võitma pigem need, kes on niigi tugevad. Ja samamoodi kipub olema reegel, et keerukaks muudetakse maksusüsteeme just nõrgemate kaitsmise loosungite all. Kas me tõesti peame seda ilmset nõiaringi jälle ja jälle läbi tegema ka Eestis?

Seotud lood
28.06.2018 30.06.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto