Tormilise elulooga Christian Ackermann oli Eestimaa esimene kunstnikuhing

  • Meister põhjustas omaaegses Revalis palju kisa ja kära.
  • Täna võib Ackermanni teoseid näha kirikutes üle terve Põhja-Eesti.
  • Säärast anatoomilist tundlikust polnud Eestimaa varem näinud.
Koeru kiriku krutsifiks on Christian Ackermanni suurepäraste tööde hulgas haruldase meisterlikkusega valmistatud skulptuur. FOTO: Peeter Säre

Suure tõenäosusega on paljud lugejad näinud mõnda Christian Ackermanni töökojast pärinevat meisterlikku nikerdust. Kuid meistri nimi on vähem tuntud. Juba paar aastat väldanud uurimisprojekti «Christian Ackermann: Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas» raames loodavad kunstiloolased seda muuta.

Tellijale Tellijale

Postimehega vestlesid uurimisprojekti eestvedajad Tiina-Mall Kreem ja Hilkka Hiiop. Kreem töötab Eesti Kunstimuuseumis kuraatorina, Hiiop on Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna professor.

Ackermann saabus Tallinna 1670. aastate algul Königsbergist. Ta rändas tollasele käsitöö- ja kunstimaailmale omaselt selliaastatel ringi Danzigis (Gdansk), Stockholmis ja Riias. Saabunud Tallinna, hakkas Ackermann tsunftimeister Elert Thiele selliks, kelle noore lese ta pärast Thiele surma endale naiseks kosis, saades kaasa ka maja, töökoja ja -riistad.

30.06.2018 03.07.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto