Sisukord
Arvamus
Postimees
09.04.2020
Eesti Eesti lühiuudised Töötus on suurim vaesusrisk (4) Lähisuhtevägivald on eriolukorras sagenenud (5) Ehitajad kolivad tööjärje maantee teise otsa «Seisan selle eest, mis on õige. Õige on rääkida» Majandus Õllepruulid: inimestel pole praegu põhjust juua (5) Majanduse lühiuudised Hädas Bolt kaupleb riigilt 50 miljonit laenu (6) Äripäeva paberleht enam iga päev ei ilmu (1) Rahandusministrid rääkisid öö otsa tühja (4) Välismaa Euroopa otsib ettevaatlikult tagasiteed normaalsusesse (3) Välismaa lühiuudised Suur Teadus rabab vaktsiini arendada (1) Arvamus Juhtkiri: kriisist väljumise väljavaateid (1) Marti Aavik: üle piiri raha tooma (17) Ardo Hansson: kaks maailma (57) Susanna Veevo: Aafrika – kolooniad või koostöö? Christine Lagarde: Euroopa Keskpank ulatab abikäe ettevõtetele ja majapidamistele (4) Vaja on koroonaõigust (3) Kultuur «Ulme esitab küsimusi, avab radu, teeb mõtteeksperimente» Kogukondlikke traditsioone trotsides Värskeim Eesti tõsielufilm esilinastub ETVs Sport Võrkpallikoondise siht: targalt ja kavalalt suure eesmärgini Seefeldi dopinguskandaalis uued detailid VIDEO ⟩ Täna 16 aastat tagasi: hull vise, mis murdis Žalgirise ja muutis Euroliiga ajalugu Teadus Suur Teadus rabab vaktsiini arendada (1) Maa Elu Põllumehed vajaksid mitu korda rohkem asendustalunikke (1) Põlevkivituhale lisanduv puidutuhk muudab lubiväetise väärtuslikumaks Potipõllumees ostis kriisi saabudes tualettpaberi asemel seemneid Farmihoone vajab ilmastikule vastavat õhuvahetust Põllumajandust pole sugugi lihtne juhtida Ise terrassi ehitades mõtle kõik kümme korda läbi Enne õunapuu lõikamist tasub pisut õppida (2) Ilmajutt: aprilliäikese ja suve müstiline seos Mida teha pühadeks keedetud munadega? Taimemüük kolib e-kanalitesse Ladu on lihavõtteks vutimune täis Tartu Tabivere sotsiaalkeskuses on tuvastatud seitse koroonajuhtu. Teised Tartumaa hooldekodud püsivad nulli peal Signe Kivi: kuidas sul Tartus läheb? Jaak Uibu: kuhu kadusid sanitaararstid ja Eesti sanitaarteenistus? (9) Parkimismaja krundi oksjon lõppes rabava hinnaga, aga mis edasi? (2) Tartu lühiuudised Karikas sai täis ja Tartu kiirabi juht lahkus Põltsamaa kosmopark lendas vastu taevast (1) Kuidas raadiolained leidsid sada aastat tagasi tee tartlaste ellu (1) Artur Kuusi karikatuur: kriisiaja popiviskamine Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: traavlite oma kliinik

1 min lugemist

Põhjamaades olid traavivõitlused populaarsuselt jäähoki järel lausa teine spordiala ja üksiti suur äri. Eestlastel aga oli kogu perega traavlitele kaasaelamise traditsioon kadunud. 90ndate keskel püüdsid soomlased hipodroomile uut hingamist anda, seejärel võtsid asja ette rootslased.

Hipodroomi 75 aasta juubeli eel, 27. juunil 1998 avati uus hobusekliinik ja tähistati Rootsi päeva. Kliiniku patsientideks olid 200 hobust. Neist 140 olid võistlushobused, kellest paljud kuulusid välismaa omanikele.

Tallinna hipodroomi haldas AS Norfolk, mille juhatuse esimees oli edukas tekstiilitööstur ja 80 võistlushobuse omanik Mats Gabrielsson ning direktor Ake Högström.

Kliiniku direktor Jaanus Mikk oli avamisel koos oma traavliga. Flaming Kemp oli esimese patsiendi rollis üllatavalt kannatlik, kui arst Tiina Seier talle ninasõõrmest endoskoobi sisestas ning huvilised erakordset võimalust kasutades looma hingetorru vaatasid.

Enne NSVLi okupatsiooni oli Tallinna hipodroom Euroopas mainekas võistluspaik, kus pühapäevastel võiduajamistel oli raja ääres ja tribüünil kuni 3000 kaasaelajat. Baltimaade vanimale hipodroomile andis peale asukoha kesklinnas omapära ka pikk 270-meetrine finišisirge.

20 aasta eest sain hipodroomil kordumatu elamuse – sõitsin stardiauto kastis, kui auto taga traavlid üksteiselt mõõtu võtma hakkasid. Kui kaameraga võistlusraja äärde tagasi jõudsin, jäi objektiivi ette heledapäine härra, kes parajasti kostitas kaarikut vedanud hobust õllega.

1998. aastaks olid ka Eesti ettevõtjad hakanud väärtustama hobusporti ja saanud traavlite omanikeks. Päeval osalejate seas sai näha hipodroomi suuromanikku ja ka hobuse omanikku Jaan Manitskit, endist rallisõitjat Raido Rüütlit, Rootsi Ekspordinõukogu esindajat Eestis Toomas Käbinit,

Rootsi päeva patrooniks olnud linnapea Ivi Eenmaa saabus üritusele läbi linna hobukaarikuga. Kliiniku avamise järel heitis linnapea pilgu ka tallidesse.

Juttu tehti ka Tallinna hipodroomi hiilgeaegadest. Meenutati, et 25. novembril 1923 oli hipodroomi avamisel lindilõikamise au riigivanem Konstantin Pätsil.

Seotud lood
08.04.2020 10.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto