Sisukord
Juhtkiri
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (5) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi (3) Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (12) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi (1) Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (3) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (3) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (24) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? (2) Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (2) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne (3) Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades (1) Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte (2) Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: äratuskell meile kõigile

2 min lugemist
Sel aastal on tõenäoliselt roolis telefoniga tegelemise tõttu hukkunud juba neli ja viga saanud kaks inimest. FOTO: Urmas Nemvalts FOTO: Urmas Nemvalts

Korraldasime vaatluse – tunni jooksul jäi meie fotograafide piltidele sadakond autojuhti, kes roolis olles telefoni või muu kõrvalisega tegelesid. See on väga ohtlik mäng eluga, hoiatab statistika. Ja samas sedavõrd tavaline, et igalühel meist on põhjust küsida: kuidas ma ise käitun ja kas hoiatan sõpra.

Sel aastal on tõenäoliselt roolis telefoniga tegelemise tõttu hukkunud liikluses juba neli ja viga saanud kaks inimest. Seda, kui suur oht on purjuspäi autojuhtimine, teab vast igaüks. Selle aasta kurbadest arvudest näeme, et sama palju kui on hukkunud inimesi purjus juhi süül, oleme oma kaasmaalasi surmale kaotanud ka roolis telefoniga tegelemise tõttu.

See on äratuskell meile kõigile. Mida me ise autoroolis kõrvalist teeme!? Et me taipaks ja julgeks oma pereliikmetele öelda: ära jama roolis telefoniga!

Eelmisel nädalal kirjutasime juhtkirja «Surmaloterii – telefoniga roolis» (PM 5.07). Tänasest lehest saate lugeda politseistatistikat ja vaadata, kui uskumatult suur on roolimobiilikute hulk, kes kõigest ühe Tallinna tänavatel veedetud tunni jooksul me piltnike objektiivide ette jäi. Muidugi, igapäevaste liiklejatena oleme kõik näinud teisi roolis telefoniga rääkimas (ja paljud seda ka ise teinud), ent me ei osanud siiski ennustada, kui lihtsalt ja kiiresti need pildid kaameratesse kogunesid. See pole näägutamine praegu pildile jäänute kallal. See on äratuskell meile kõigile.

Kui miski on nii tavaline, nagu autojuhtimise ajal telefoni näppimine, siis ilmselt ei oska me inimesed seda suureks ohuks ega patuks pidada. Ilmselgelt on vaja üldist hoiaku muutust. Seda, et me üldse märkaks, mida me ise roolis olles kõrvalist teeme ning taipaks ja julgeks oma pereliikmetele või sõpradele öelda: ära jama roolis telefoniga! Mäletate, kõigest kümmekond aastat tagasi pidi veel viimastele uskmatutele seletama, et turvavöö tasub kinni panna. Nüüd oskab iga lasteaialaps seda oma vanematele meelde tuletada.

Politsei järelevalvel on ohu teadvustamisel muidugi suur osa. Meiegi toome teie ette politsei andmed nii õnnetuste kui ka selle kohta, kui palju nad on roolis kõrvaliste asjadega tegelenud autojuhte kinni pidanud ja milliseid trahve määranud. Suureks muutuseks paremuse poole on aga vaja, et esmalt muutuks midagi me peades ja seejärel käitumises. Ehk siis vanade autojuhtide kõnekäändu kasutades: asi on rooli ja istme vahel olevas tihendis. Meis endis.

Küllap oleks abi kui üldisele teavitamisele järgneks nüüd asjatundlikud soovitused, kuidas ise enda käitumist roolis paremini kontrollida. Käsi libiseb meil ju igas olukorras ja igal vabal sekundil nutitelefoni poole – kui keegi ka ei helista.

Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto