Sisukord
Tänane leht
Postimees
12.08.2020
Joakim Helenius: võtan Eesti kodakondsuse ja astun parteisse! (71) Eesti Helme: jutt huvide konfliktist on poliitiline malakas Eesti lühiuudised Emapiimapiknikul jagati kogemusi Ilissoni võluvitsad: digipädevus ja tulevikuoskused Hiidpalgaga haridusametnik näitas veenvalt klassi Teatrimajad jätkavad publiku hajutamist Majandus Majanduse lühiuudised Jaanus Murakas: farmi juhid peavad juba ise lüpsma minema Pettusega vahele jäänud nõuavad ikka toetust Välismaa Plahvatus pühkis ametist Liibanoni valitsuse Valgevenes jätkub valimiste järel protestilaine Saksa lapsi saadeti natside juhitud kuurortidesse Välismaa lühiuudised Briti valitsus nõuab migrantide tõkestamisel prantslaste abi Slovakkia-Venemaa tüli jäljed viivad Berliini mõrvani Hispaania monarhia kõigutaja Arvamus Juhtkiri: Hongkongi ja vaba maailma tulevik Herman Kelomees: George Soros ja tema vaenlased Andrei Kuzitškin: patriootide kool Airi Hallik-Konnula: pakendikott igasse koju! Tarmo Pikner: teised tulemised Kultuur Kultuuri lühiuudised Toomas Kümmel: kõik riigid on omamoodi mõttetud «Õitsva mere» salajased hoovused Saaremaa taluõuel Rumalate inimeste mõttetu surm Sport Spordi lühiuudised Itaalia korvpalliklubi ehitab võistkonda ümber Eesti talendi, et tõusta tagasi tippu Hooaega tagasihoidlikult alustanud Rasmus Mägi rahustab pöidlahoidjaid, lubades juba paari päeva pärast mehist ajakärbet Prokuratuuri süüdistus: Andrus Veerpalu lubas oma toas tegeleda veredopinguga (2) Intervjuu ⟩ Cédric Énard oma põhimõtetest, karistusmeetoditest ja suvisest frustratsioonist Tartu Koolijuhid valmistuvad eriolukorraliseks õppeaastaks Tallinn tuleb Tartule kolme kilomeetri jagu lähemale Tartu lühiuudised Piirangud küll, aga mõned siiski võivad. Miks nii? Politsei tabab üha rohkem kiiruseületajaid Septembris avab uksed erilise välimuse ja sisuga uus Elva spordihoone Tartuffist jääb jälg, mille teeb Ajuokse kunstnik Stina Hajusalt paigutatud toolide kõrval leidus ruumi lamamisekski Kuulsa tänavakunstniku paljastamine Krõõt Kiviste: autovabaduse puiestee oli aus tehing Vambola Paavo: viirusepealinn Tartu kutsus ise kurja välja Meelelahutus Koomiks Sudoku

ERR jättis Jaanus Nõgisto tööst ilma

2 min lugemist
Režissöör Jaanus Nõgisto möönab, et tiheda ajakava tõttu ei pruukinud ta ETV saate «Osoon» režissööriks kõige sobivam kandidaat olla. FOTO: Toomas Huik

Eesti Rahvusringhääling vahetab vabakutselised teletegijad koosseisuliste vastu – mais vahetus «Prillitoosi» tegijaskond, paar päeva tagasi vabas­tati Jaanus Nõgisto «Osooni» režissööri kohalt.

Tellijale Tellijale«Minu jaoks oli see inimlikult ootamatu,» ütles Nõgisto, kes on vabakutselisena «Osooni» režissöör olnud viis aastat. «Aga ma olen televisioonis olnud piisavalt kaua ja aktsepteerin produtsendi otsust. Kui ta soovib oma nägemuse järgi saate meeskonda vahetada, on tal selleks õigus. Profina oleks ma neid saateid edasi teinud.»

Ennekõike häirib Nõgistot, et ta otsusest alles nüüd kuulis. «Kui oleksin mõne kuu eest teadnud, et leping lõpetatakse, oleksin saanud osaleda sügisel algaval hooajal ükskõik millise teise projekti tegemisel. Aga nüüd tekib probleem.»

«Me sõlmime igal aastal uue lepingu,» selgitas saate toimetaja-produtsent Õie Arusoo. «31. mail sai leping lihtsalt läbi.»

Arusoo märkis, et viie aastaga jõuab inimene end ammendada ja saatesse tuleb vaatajate köitmiseks tuua midagi uut. «See on loomulik,» kinnitas Arusoo. «Koosseisulisi on meil vähe, autorid on lepingulised, sõlmime nendega iga aasta 1. septembril uued lepingud.»

Arusoo sõnul ongi «Osooni» režissöörid viieaastase tsükliga vahetunud. Arusoo sõnul on Nõgisto järglane välja valitud, aga kuna leping on veel sõlmimata, et soovinud ta nime nimetada.

Üks on kindel: uus režissöör on ERRi koosseisuline töötaja. Koosseisulisi on ETVs varemgi eelistatud – mais vahetati välja eakate saate «Prillitoos» meeskond, vanadest tegijatest jäi sinna vaid ETV koosseisuline režissöör Maarika Lauri.

Nõgisto sõnul olid produtsendi argumendid lepingu pikendamata jätmiseks hingelised – ta ei olevat sajaprotsendiliselt saatega hõivatud.

«Ma olen tipp-professionaal ja väga hõivatud, pean täpselt oma aega planeerima,» rääkis Nõgisto. «Kõik teavad, et mingil ajal ma teen superstaarisaadet, mängin pilli või tegelen «Osooniga». Aga oma hinge ei müü ma mitte kellelegi. Ma ei saa sada protsenti oma töisest elust ühele režiiliselt suhteliselt lihtsakoelisele saatele pühendada. Olen vormispetsialist ja tegelen saate tegemisega, mitte lugude väljamõtlemise, eelluure või muude asjadega.»

Nõgisto oletas, et küllap toimetaja-produtsent tahab enda kõrvale inimest, kes on hommikust õhtuni temaga koos.

«Iganädalane suur projekt nõuab aega ja pühendumist,» rääkis Arusoo. «Loodussaates on palju välivõtteid, mis nõuavad rohkem aega kui stuudiosaade.»

Nõgisto teeb endiselt ERRi saate «Lauluga maale» muusikaprogrammi režiid. Seda on Nõgisto teinud kümme aastat.

«Eks pean nüüd kõike tegema, millega suudan ära elatada oma perekonna ja ülal hoida teatud elustiili,» nentis režissöör. «Võib-olla pole ma loodud kellast kellani päevatöö jaoks. Sõbrad andsid mulle väga head nõu ja küllap ma saan hakkama. See on hingeliselt valus, aga reeglitega peab leppima ja katsun kuidagi ellu jääda.»
--------------------------------------------------------

Kas rahvusringhäälingu põhimõte saatetegijatega lepinguid sõlmides on eelistada vabakutselistele töötajatele koosseisulisi?

11.08.2020 12.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto