Sisukord
Tartu
Postimees
26.05.2020
Maasikakasvatajad paljastavad tööjõu leidmise tegeliku takistuse (43) Eesti Koroonaäpp võib valmida jaanipäevaks Eesti laeva meeskonnal avastati koroonaviirus Eesti lühiuudised Vabaerakond ja Elurikkuse Erakond panevad valimisteks seljad kokku (1) Saatuslikud tunnid, mis nõudsid Leito elu (1) Fotojahi saak: kohevast karust uhkes kuues lutikateni Majandus Põhimõtteline vaidlus võib kaasa tuua ajaloolise pöörde (2) Majanduse lühiuudised Eesti lennunduses algas koondamine (1) Välismaa Kohalik vaade ⟩ Kriis kütab pingeid Hispaania ühiskonnas ja poliitikas KOMMENTAAR. «Detailide pärast muretseme homme»-kõnelused kulgevad vanal kursil Ühendriigid hoiatasid Hiinat sanktsioonidega Moskvas suri «Hitleri alligaator» Karantiiniaja kitsikus muudab näljased linnarotid agressiivseks (2) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: üks hoop, kaks kärbest Martin Kutti: piirangud lihtrahvale (4) Edward Lucas: Praha asub Viinist läänes Akadeemikud: sammud elamist vääriva tuleviku poole Urmo Saareoja: autoüritused tulid vahepeatusena Tõlkes leitud Eesti: kas Eestis leiab tee inglise keeles? Kultuur Arvustus ⟩ Vabadus on orjus (33) Arvustus ⟩ Armastus ülemate vastu (3) Sport Tõnistet häirib asjaolu, et Sõõrumaa keskendub rahale (3) Euroliiga hooaeg on ametlikult läbi Tervis Koroonakriis survestab äreva ootusega Tervise lühiuudised Tallinn Naissaarele ja Aegnale hakkab sõitma uus laev Tartu Koroonauuringu kolmas nädal annab hinnangu vabamaks muutunud oludele Jalakäijate ohutuse peale tuleks rohkem mõelda Aksel Part: Tartu uus suund Kohus mõistis väidetava rünnaku ohvri valeütluste andmises süüdi (7) Bussiinfosüsteemi tablood olid terve eriolukorra aja remondis Tartu lühiuudised Maasikakasvatajate mure hakkab kajastuma eestimaise marja hinnas (40) Kevadilm meelitas inimesed peenrasse (1) Näitus, mis tekitab hajusaid ja ebamääraseid meeleolusid Kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lavastaja tundis nõutust

2 min lugemist
Hansahoovi teatri «Pulmatrallis» teevad teiste hulgas komejanti – nii nagu ka eelmisel suvel sealsamas etendatud lavastuses «Puut/Laat» — Inga Allik ja Margus Jaanovits. FOTO: Kristjan Teedema

Kalju Komissarov on lavastanud kümneid näidendeid, millest mõne autoriks on Shakespeare, Molière, Tšehhov, Gogol, Luts ja Unt. Nüüd valmib tema käe all Aapo Ilvese suuresti lõunaeestikeelne ja kohati ropp «Pulmatrall».

Tellijale Tellijale

Kuidas teile tundub oma varasemate lavastuste taustal Aapo Ilvese «Pulmatrall»?

Mina Aapo Ilvest ise ei otsinud, elu lükkas mulle tema näidendi ette. Ma olen väga tolerantne tema töö suhtes. Kui me oleksime pidanud koos nullist alustama, võib-olla oleks mul olnud raske mõne koha pealt isiklikku edevust tagasi hoida ja ennast peale surumata jätta. Aga mul on hea meel, et ma seda ei teinud ja et Aapo sai selle valmis kirjutada nii, nagu tema seda tahtis.

Tema teksti vaadates olin ma alguses võrdlemisi nõutu. Ausalt öeldes ei tunne ma kuigi hästi lõunaeesti keelt, kuigi kunagi oli see ainus, mida ma oskasin. Kui mind toodi viieaastaselt Võrust Tallinna, kadus see keel lasteaeda ära.

Mida publik näeb «Pulmatrallis»?

Eks ta üks trall ja jant olegi. Seal on näiteks üks stseen, milles lavastuses olev lavastaja palub lavastuses oleval autoril kirjutada juurde veel üks stseen ja autor küsib, mida siis on vaja, ja saab vastuseks, et mõnda roppu nalja, jalaga tagumikku ja tort näkku.

Nii et see maailm on esindatud, aga seegi on üks kultuuri osa. See ei ole väga tüüpiline minu materjal ja selles mõttes on mul siin olnud üht-teist endale avastada. Aga on esindatud ka üks teine maailm, mis minu meelest hakkab lõpuks ka läbi kumama.

Hansahoovis esietendus kuu tagasi komöödia «Mees kirjus ülikonnas», mille lavastas Eero Spriit ja mis on sel suvel mängukavas veel 15. juulil ja 20. augustil. Mille poolest põhiliselt erineb Ardi Liivese «Mees kirjus ülikonnas» Aapo Ilvese «Pulmatrallist»?

Aapo teab täpselt seda lavaruumi. Liives on tõstetud sellesse ruumikonteksti, aga Aapo on oma loo kirjutanud siia. Juba see on vahe, rääkimata muudest asjadest.

25.05.2020 26.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto