K, 22.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eakaaslasest tuutor on rebaste esimene abiline ülikoolis

Eakaaslasest tuutor on rebaste esimene abiline ülikoolis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tallinna Tehnikaülikooli rebased tunnevad tuutorid ära kollkide järgi, mida tuutorid esimesel koolinädalal kannavad.
Tallinna Tehnikaülikooli rebased tunnevad tuutorid ära kollkide järgi, mida tuutorid esimesel koolinädalal kannavad. Foto: Maris Saar

Enamik kõrgkoole korraldavad uutele tudengitele sisseelamisnädalaid või muid temaatilisi üritusi,kus lisaks kõrgkoolitöötajatele tutvustavad õppekorraldust ja tugiteenuseid ka tuutorid.

«Tuutor on hästi informeeritud üliõpilane, kes teab, mis ja kus toimub, ning oskab kokku viia otsija ja otsitava,» selgitab Annely Tank, Tartu Ülikooli välistudengite ja esmakursuslaste tuutor. «Tuutoritöö on enesearendamine, omandatud teadmiste ja oskuste edasiandmine. Ei saa salata, et tore on ka uute sõprade-tuttavate leidmine kaastuutorite ja rebaste seast,» lisab ta.

Tallinna Tehnikaülikooli tuutori Robert Peetsalu sõnul on tema peamiseks ülesandeks selgitada tudengiks olemise alustalasid, samuti anda nõu vajaliku info leidmisel.

«Asja teeb keeruliseks see, et rohkelt uusi reegleid tuleb hakata täitma kohe esimesel päeval. Samuti võib väikelinnast pärit tudengil olla logistilisi küsimusi, kuidas kooli tulla või mis piirkonnas on hea elada,» tutvustab Peetsalu küsimusteringi, millega tuutor tegelema peab. «Paljude väikeste probleemide kuhjumine tekitabki stressi, millega ei pruugita toime tulla».

Kaspar Kelder, Tartu Ülikooli teise kursuse psühholoogiatudeng suhtles tuutoriga rebastele
mõeldud infotunnis. «Uurisin, milliseid kasulikke vabaained valida,» sõnas Kelder.

TTÜ tuutorite koordinaatori Heiki Beresi sõnul peavad esmaskursuslased tuutoritunde lisaks erialatutvustusele eelnädala kõige kasulikumaks osaks. «Hiljem on tuutorid olemas nii eesti, vene kui ingliskeelsetele gruppidele, samuti tegutseb meil erivajadusega üliõpilaste nõustaja.»

Pädev info kaasüliõpilaselt

Peetsalu rõhutab tuutorite rolli usaldusväärse informatsiooni levitamisel. «Koolis ringleb valeinfot ka suhteliselt lihtsates küsimustes ning meie eesmärk on, et tuutorid müüte edasi ei levitaks. Ei ole rumalaid küsimusi, kuid vastused võivad küll olla rumalad, kui neid annavad ebapädevad inimesed,»
lisas ta.

Tuutorite koordinaator Nelly Randver Lääne-Viru Rakenduskõrgkoolist toob välja, et tihti ei oska esmakursuslased täpselt oma probleeme väljendada, mistõttu tuutori tudengitaustast on abi.

«Tuutor on sinust enamasti aasta-kaks vanem või ka noorem ja tal on olnud sinuga sarnaseid kogemusi. Tihti oskab ta öelda rohkem kui küsiti, kuna on sama tee juba korra läbi käinud,» selgitas
ta.

Erinevalt kõrgkoolide ametlikest nõustajatest töötavad tuutorid ka tudengite sidustajana.
«Eestlastel võtab sotsialiseerumine aega ning alguses peljatakse suhelda. Tuutori üheks ülesandeks on suurendada grupitunnet. See on suund, mille poole me püüame liikuda, » sõnas Heiki Beres. Ta peab tugevat tiimitunnet oluliseks, kuna see hoiab inimesi õppimise juures.
 

Märksõnad
Tagasi üles