«Võitjateks on kahtlemata Koosmeele Keskus (KK), kes sai parlamendis kohti juurde, Valdis Zatlers, kes presidendina parlamendi laiali saatis, ning loomulikult rahvuslased, kes on kohti juurde saanud,» iseloomustas majandusteadlane Mārtiņš Bondars.
Viimase hinnangul on kaotajaks senine Ühtsuse ja RPLi valitsus. «Kui eelmistel valimistel said nad 50 protsenti, siis praeguses olukorras on neil umbes 30 protsenti häältest. See tähendab, et praegune valitsus hindas olukorda pärast eelmisi valimisi väga valesti,» leidis ta. «Kaotajaks on ka need inimesed, kelle pärast Zatlers parlamendi laiali saatis ning kelle mõju parlamendis on nüüd haihtunud.»
Hoolimata sellest, et Ühtsus kaotas kohti ja Zatlersi parteil läks paremini, peetakse tõenäoliseks, et praegune valitsusjuht Valdis Dombrovskis jätkab selles ametis.
«Dombrovskis on väga tugeval positsioonil, sest Zatlersi Reformierakonnal pole tegelikult kandidaati,» märkis Läti Ülikooli politoloogiaprofessor Daunis Auers, kelle sõnul on Zatlersi erakonna esitatud Edmunds Sprūdžs vaid formaalne peaministrikandidaat.
«Nii ratsionaalse valiku kui ka parteidest kuuldu põhjal ütleksin, et valitsuse tuumikuks saavad ilmselgelt Zatlersi Reformierakond ja Ühtsus, kellel on parlamendis kokku umbes 40 mandaati. Ja neile lisandub rahvuslaste liit (Kõik Läti Heaks! – Isamaale ja Vabadusele / LNNK – toim),» prognoosis Auers.
«Miks rahvuslased? Valik on põhimõtteliselt rahvuslaste ja Koosmeele Keskuse vahel,» selgitas ta. «Zatlersi Reformierakonna ja Ühtsuse jaoks on kaks tähtsat teemat. Number üks on majanduse olukord – koostöö jätkamine Rahvusvahelise Valuutafondi ja Euroopa Komisjoniga. Ning teine on õigus ja õiglus. Mõlemas küsimuses tulevad rahvuslased nende jaoks enne kui Koosmeele Keskus.»
«Majanduspoliitika puhul teame, et KK retoorika on Dombrovskise jaoks sügavalt masendav, sest see partei on majandusküsimustes populistlik ja üsna hoolimatu,» jätkas Auers. «Õigluse mõttes hääletas KK eelmises parlamendis järjepidevalt koos oligarhidega ja Ühtsuse vastu.»
Läti Instituudi direktori Karina Pētersone sõnul tuleb uue valitsuse ennustamisel arvestada teatud punaste joontega, mida Ühtsus ja Reformierakond juba enne valimisi koalitsioonikõneluste ette tõmbasid.
Näiteks Zatlers on välistanud Lembergsi pärast läbirääkimised RPLiga. Ühtsuse rahvuslikum osa ei soovi liitu KKga aga seni, kuni nood keelduvad tunnistamast Läti okupatsiooni. Samuti tahab osa Ühtsusest, et venelased loobuksid teatud populistlikest majanduspoliitilistest lubadustest. Ka välistavad üksteist läti rahvuslased ja vene partei.
Seoses sellega, et vähem kui aasta pärast eelmise parlamendi ametissemääramist pidid lätlased taas hääletuskastide juurde tulema, teevad inimesed Riias nalja, et valimistest on saamas uus rahvussport. Jäi ju nende kahe hääletuse vahele veel suvine referendum, millega seim laiali saadeti.
Taas on lätlastel hääletuskastide juurde asja suurima tõenäosusega juba tuleval või ületuleval kuul. Nimelt menetleb valimiskomisjon praegu venelaste taotlust korraldada referendum vene keele teiseks riigikeeleks kuulutamise üle. Vaatlejad usuvad, et valijate heakskiitu see idee ei saa, küll aga suurendab taas pinget lätlaste ja venelaste vahel.