Sisukord
Tervisenõu
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Meedikud õpetavad: enne esmaabi, siis EMO

4 min lugemist
Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud-õpetaja Kristiina Vaas ja kõrgkooli õenduse õppetooli lektor Ljudmila Linnik näitavad, kuidas verejooksu sidemerullidega sulgeda ning rõhkside siduda. FOTO: LIIS TREIMANN/EESTI MEEDIA/SCANPIX

Lisaks traumadele võib suvel ohtlikuks saada ka kuuma ilmaga rassides tekkinud vedelikupuudus. 

Tellijale

Kergematest vigastustest saab enamasti omal käel jagu, puhta vee, sidumisvahendite ja rahuliku meelega. Liigese nihestuste või silmavigastuste puhul tasuks pöörduda EMOsse, luumurd vajab aga kiirabi, räägivad Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud.

Silma sattunud prahiga kaasneb tavaliselt valu ja tugev pisaravool ning kergemal juhul eemaldab pisaravedelik sodi silmast, rääkis optometristi õppekava juht lektor Vootele Tamme. Silm on siis ärritunud ja punane, kuid valu möödub.

Kui sodi ei ole välja tulnud, tuleb hoida silmi lahti ja ohtralt puhta veega loputada. «Võimaluse korral panna nägu üleni vette ning vees silmi pilgutada. Juhul kui võõrkeha silmast ei välju, asetada suletud silmale puhas marlilapp või taskurätik ning toimetada kannatanu EMOsse,» rääkis Tamme. Mitte mingil juhul ei tohi silma hõõruda, rõhutab ta, siis on suur tõenäosus sarvkesta vigastada. «Teravam praht võib konjunktiivi läbida või kinni jääda,» seletas Tamme. Võimaluse korral tuleks katta kannatanu mõlemad silmad, muidu liigub koos avatud silmaga ka viga saanud kaetud silm.

Valguskahjustuse tunnuseks on tugev valu silmades, millega kaasneb liivatunne, valguskartus, silmade punetus ja keskmisest suurem pisaravool. Võimaluse korral tuleb kannatanu silmad kinni katta, selleks kõlbavad ka hästi tumedad päikeseprillid, ja saata ta silmaarsti juurde EMOsse. «Kergematel juhtudel mööduvad nähud mõne päevaga, kui ülemäärasest valgusest hoidutakse ning silmadele rahu antakse,» rääkis Tamme.

06.08.2018 08.08.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto