Sisukord
Kolumnistid
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (34) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (24) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (84) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (36) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Mart Raudsaar: kui Eesti kaotab fookuse

2 min lugemist
Telesaade «Mõtleme veel», 1988. FOTO: ETV

Kui mõtlen sellele, millises olukorras me 27 aastat tagasi omariiklusega startisime, oleme jõudnud väga kaugele – võrdleme end kasvõi mõnede saatusekaaslastega. Kuid maailm ei püsi paigal. Ja minus süveneb veendumus, et oleme kaotamas midagi väga olulist: fookuspunkti.

Tellijale

Ilma kiiri koondamata pole võimalik luubiga puitu süüdata. Ilma eesmärgita ei ole arengut ning ilma arenguta ei ole elu. Õnneks on meil olemas suurepärane teejuhis: see on Eesti Vabariigi põhiseadus, täpsemalt selle sissejuhatus. Meid on õnnistatud tõepoolest hea põhisedusega, mis pole vahepealsete aastate jooksulolulist muutmist vajanud ning teenib meid tõenäoliselt veel kaua. Kuid mulle tundub, et vähenema hakkab meie võime teejuhti lugeda – mis on aja jooksul paratamatu, nagu pole tänapäeval võimalik mõista kõiki neid Puškini «Jevgeni Onegini» kihistusi, mis olid mõistetavad kirjaniku kaasaegsetele.

Idealiseerimata 1980. aastate lõppu ja sellele järgnenud kümnendi algust, mäletan väga värvikalt toonast vaimset kõrgepinget, mille eesmärk oli (domineerivas agendas) esmalt suurem autonoomia, seejärel pärast Eesti Kongressi tulekut juba omariikluse taastamine. Ent see ei olnud eesmärk iseeneses. Me olime rahulolematud vaimse kitsikusega, eluga läppunud keldris, mille trellitatud aknast paistis Soome televisioon. Iseseisvusliikumine oli ühtlasi mentaalne äratusliikumine, millel olid oma ideoloogia, liidrid, vaimne programm. Sellega kaasnesid ägedad debatid Eesti Raadios ja Eesti Televisioonis (saated «Mõteme veel», «Vaatevinkel» jt). Kuid vaimne fookuspunkt oli olemas, tajutav ning üha teravam.

21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto