Sisukord
Maailm
Postimees

Kümme aastat augustisõjast: Gruusiat vaevab kinnikasvamata haav

4 min lugemist
  • Sõja lõpp ei rahuldanud ei agressorit Venemaad ega Gruusiat.
  • Vaenutegevus andis Venemaale tõuke järgnevateks sõjalisteks aktsioonideks.
  • Gruusia sõda paiskas riigi NATO kursil tagasi, kuid ei teinud püüetele lõppu.
Suurmeeleavaldused Thbilisi Vabaduse väljakul 2008. aasta 1. septembril, millega protestiti Venemaa sõjalise tegevuse vastu ja näitati toetust Abhaasiale ja Lõuna-Osseetiale. FOTO: Irakli Gedenidze/Pool/Reuters/Scanpix

Venemaa peaministri Vladimir Putini sõnum kogu maailmale oli tegelikult lihtne. Võtke oma MAPid, NATOd ja ELid, sest meil on jõud ja julgust seda jõudu näidata. Omamoodi oli tal isegi õigus, lasid ju läänlased kõrvad lonti ja üritasid verbaalselt siluda seda jälge, mille Venemaa tankiroomikud iseseisvasse Gruusiasse jätsid.

Tellijale Tellijale

Thbilisi turul küsis kõikvõimalikku söödavat ja mittesöödavat müüv vanamemm 2008. varasügisel, kust ma pärit olen. Eestist. Miks te meile MAPi ei anna, uuris memm. Mida? Memm rahmas käega ja kordas: «MAPi noh!» Ja nagu turul kombeks, pakkus maitsta omatehtud kitsejuustu. Läksin pea õlgade vahel turulettide vahel edasi.

Ma ei saanud ju memmele öelda, et NATOga liitumise tegevuskava pole kitselüps ega juustutegu. Ma ei saanud memmele öelda ka kibedat tõde – unustage oma MAP (NATO liitumiskava – toim), NATO ja Euroopa Liit – te olete Venemaaga sõjas ja kaotanud suure osa oma põhja- ja lõunapoolsest maast ilmselt väga pikaks ajaks. Mul oli valus ja häbi.

09.08.2018 11.08.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto