Raul Ennus: Eesti maksupoliitika rabeleb paigalseisus

Raha. Foto on illustratiivne. FOTO: Arvo Meeks

Tarkvarafirma Helmes arendusjuht Raul Ennus kirjutab, et maksupoliitika reformita ooab Eestit pikemas plaanis läbikukkumine.

Tellijale Tellijale

Reformi- ja Keskerakond on asunud võidu rääkima aktsiiside langetamisest. Reform on maininud nii alkoholi- kui ka kütuseaktsiisi langetamist ning ka 500-eurose maksuvabastuse laiendamist kõigile. Keskerakond räägib nii kütuse- kui ka elektriaktsiiside muutmisest. Ainult aktsiiside langetamine, õigemini mitmekordses ennaktempos tehtud korrektsioonide tagasipööramine, ei vii meid uue kvaliteedini maksupoliitikas, vaid tagasi pidulikku paigalseisu, kus me olime ka mõni aeg tagasi. Suurt tulu siit majandusele ja Eesti elanikele ei tõuse.

Kümne viimase aasta majandusuuringud näitavad kõik ühte ja sama – Eesti suurimad probleemid on liiga kõrge maksukoormus tööjõule, sellest tulenev kvalifitseeritud tööjõu vähesus ja välisekspertide kaasamise keerukus, uute tehnoloogiate vähene kasutuselevõtt ja kulukas tootearendus. See kõik on aastaid teada olnud, kuid midagi pole muutunud paremaks. Mitu probleemi oleksid aga leevendatavad jõulisema ja liberaalsema maksupoliitika abil. (Mis arusaadavalt on vaid üks vahend, mitte ainus.)

Poliitikud väidavad, et Eestis on madal maksukoormus, aga reaalselt on meie maksukoormus üle OECD keskmise ja näiteks suhtarvuna SKTsse suurem kui Lätis ja Leedus. Eesti võistleb maailmaturul kvalifitseeritud tööjõu ja välisinvesteeringute pärast nagu kõik teised riigid ja viimasel ajal on jäänud meie eeliste hulka vaid hoogsalt turustatud, aga sisuliselt kahvatuv e-riigi kuvand. Pangandusskandaalide taustal võib aastateks hajuda ka meie senine mõistliku ja korruptsioonivaba majanduskeskkonna maine.

14.08.2018 16.08.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto