Kaks miljonit moslemit saabub Mekasse nutihadžile

  • Iga moslem peab osalema vähemalt korra elus hadžil.
  • Tänavu oodatakse Mekasse kahte miljonit palverändurit.
  • Nutirakendused peaksid palverändurite elu hõlbustama.
  • Palverännak lõpeb kolmepäevase ohverdamispühaga.
Mekasse Kaaba templi juurde kogunenud moslemi palverändurid jäädvustavad ennast pühas paigas. Viis päeva kestev hadž algab homme ning lõpeb tuleval reedel Eid al-Adha ohverdamispeoga. FOTO: Sedat Suna/EPA/Scanpix

Homme algavaks moslemite iga-aastaseks palverännakuks hadžiks oodatakse tänavu Saudi Araabiasse Mekasse kahte miljonit inimest. Usutavade järgi peaks iga moslem osalema hadžil vähemalt korra elus.

Palveränduritele pakutakse Mekas võimalust ööbida mobiilses kapselhotellis. FOTO: Sedat Suna/EPA/Scanpix

Tänavu on Saudi Araabia algatanud nn nutihadži, kus mobiilirakendused aitavad palverändureid kõiges, alates reisiplaanide tegemisest kuni arstiabini.

Näiteks Saudi Araabia Punane Poolkuu on loonud rakenduse Asefny, mis on abiks inimestele, kui nad vajavad erakorralist meditsiiniabi. Saudi võimud saavad rakenduse abil kindlaks määrata ka hädasolija asukoha. Saudi Araabia hadži ministeerium on võtnud kasutusele rakenduse Manasikana, mis pakub tõlketeenust palveränduritele, kes ei oska araabia ega inglise keelt.

Hadž kestab viis päeva ja selle käigus sooritavad palverändurid rituaale Kaaba templi juures ning Mekast idas Arafati mäel. Palverännak lõppeb kolmepäevase Eid al-Adha ohverdamispühaga, mille käigus tapetakse lammas, kelle liha jagatakse puudust kannatavatele moslemitele.

Aafrika palverändurid Meka suure mošee lähistel. FOTO: Ahmad Al-rubaye/AFP/scanpix
Seotud lood
17.08.2018 20.08.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto