Postimees 1931. aastal: Laas ujub septembris üle Lamanche’i

Soome lahe vallutaja A. Laas (vasakul) ühes saatja maratonimehe J. Lossmanniga Tallinna sadamas Helsingist tagasijõudmisel. PM 21.08.1931 FOTO: dea.nlib.ee

Üleeile saabusid aurikul Soomest tagasi Soome lahe vallutaja Laas ja ta saatjad, kelle hulgas oli ka maratonijooksja Jüri Lossmann abikaasaga. Raskest teekonnast oli Laas juba niivõrd välja puhanud, et ta kell 9 õhtul lõbusas meeleolus võis osa võtta «Kuld Lõvis» tema auks korraldatud banketist.

Laas ujunud meelega ilma trikoota, teades, et võimalikul inimliku nõrkuse silmapilgul temal trikoota pole kerge paati minna, kus asub ka daam. 20. ujumise km tunnud Laas kõva väsimust, temperatuur langenud ja jalad hakanud kangenema, kuid sellest saadi üle suure konjaki lonksuga. Enne ujumist oli Laas enese sisse määrinud poole tolli paksuse määrdekorraga.

Soome randa jõudes tuli ilmsiks veel koomilisem asjaolu. Selgus, et Laas oli ilma riieteta ja ilma dokumentideta. Porkkalast saanud ta kehakatteks palitu ja selles riietuses sõitnud Helsingi, kus autost paljajalu lipsanud võõrastemajja.

Laas rääkis banketil veel, et juba 4 aastat tema on hellitanud eneses suurt mõtet ujuda üle Lamanche’i väina. Üleujumisega on ühenduses kulusid 5000 krooni ümber. Laas loodab, et nüüd, mil ta oma võimeid on näidanud, tal õnnestub kodumaalt selles ulatuses toetust saada. Sel juhtumisel tema teostaks üle Lamanche’i ujumise juba käesoleva aasta septembris.

Laas on lugenud läbi hulga kirjandust Lamanche’i ja ujumise kohta. Ta teab tõendada, et Lamanche’ist üleujumine olevat kaugelt kergem kui üle Soome lahe ujumine, kuna Lamanche’i vee temperatuur on mitu korda soem ja pakuvad soodustust ka väina tõusud ja mõõnad.

21.08.1931

Seotud lood
20.08.2018 22.08.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto