Sisukord
Sõbranna
Postimees
29.05.2020
Nakkuskahtlus võinuks lõpueksami nurjata Eesti Riigikogu loob 300 000 euro eest kaugtöörakendust (8) Eesti lühiuudised Pärast vaidlust dokumendikontrollis jäi Eesti kodanik Peterburis konsulaadi ukse taha Keskerakonnale tegi kopsaka annetuse sportlik ärinaine (38) Uus eeskiri sunnib autoomaniku lund rookima (5) Majandus Pool haldustulust rändas emapankadele (1) Majanduse lühiuudised Julgeolekuohuks peetud meretuulepark sai valitsuselt rohelise tule (4) Lufthansa nõukogu ei nõustunud üheksa miljardi euro suuruse riigiabiga Välismaa Lennukeelde võib ajutiselt kehtestada Brüsseli loata Ränk tirtsurünnak võib India nälga jätta (3) Saksa eliitsõdur peitis tagaaias varastatud lõhkeainet ja relvastust (3) Välismaa lühiuudised Saksamaa loob lihatööstuses korda Kohalik vaade ⟩ Leedu langes odavate Hiina kaamerate lõksu (9) Hiina pani Hongkongile päitsed pähe Arvamus Juhtkiri: raha paneb Ratta käima Jan Trei: elu üle Eesti (1) Margus Põim: sõnal on suur jõud Annabel Parts: Teine pensionisammas diskrimineerib noori (12) Atso Matsalu: ainult hoolekogud hoolivad päriselt Andreas Kaju: presidendivalimised jäägu valijatele (3) Berit Nuka: demokraatia piirivalvur (4) Kultuur Mees kitarri ja lauluga ning tema õnnelikud kuulajad (2) Sport Urmas Sõõrumaa tahab kõik lapsed liikuma panna (7) Spordi lühiuudised Tühjad tribüünid nullisid koduväljakueelise Tartu Eriolukorrast taastumine käib Aparaaditehases teosammul Jõgeva valda juhivad riigikogu liige ja ajalehe peatoimetaja Tartu lühiuudised Esimene kortermajade rühm võtab ERMi külje all ilmet (2) Otepää koolijuhiks valiti senine direktori asendaja Põnevad mängud puhusid rannavõrkpallile elu sisse Pedagoog ja vaimulik Triin Käpp: nelipühad ühendavad meid ja kirikuid Vahur Kollom: kas tõesti kaldu? Jaak Uibu: ametialane ebakompetentsus piiras epideemiatõrje tõhusust (4) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vormis või vormist väljas?

4 min lugemist
Võru Kesklinna kooli vormirõival täiendavad terviklikku värvigammat kooli sümboolikast inspireeritud mustrimotiivid. FOTO: Tonis Anton

Kumb on lapsele parem, kas koolivormis või vabas riietuses kooli minna? Arter uuris asja.

Tellijale Tellijale

Kunagi kandsime kõik üle riigi ühtset vormi. Keegi seda ülemäära ei armastanud, nii et pea iga ärksam sikerdas midagi omasoodu, disainis ringi või dekoreeris, et ahistavast ikkest kõrvale hiilida. Vabanemise tuules lõdvenesid ka vormireeglid, kuni kadusid hoopis. Nüüdseks on aga paljud koolid taas otsustanud õpilased vormirõivasse riietada. Erinevalt ammustest aegadest on see igal koolil oma näoga, kannab tuttavat sümboolikat ja värvigammat ning aitab luua õpilaste vahele midagi väga olulist – nimelt võrdsust, solidaarsust ja ühtse meeskonna tunnet.

Teeb elu lihtsamaks

Kooliaasta algus on alati paras peavalu nii lapsele kui ka tema vanematele. Oluline pole see, mitmendasse klassi minek – suvega on kooliskäija kõigist riietest vupsti välja kasvanud. Milline riietus siis õigupoolest kooli sobib? Kindel valem kõlab nii: vali rahulik gamma, väldi logosid ja kaunistusi, hoia väärikat joont. Parimas seisus on nende koolide lapsed, kus kehtestatud vormirõivad. Miks? Sest sinu eest on suurem osa tööd juba ära tehtud – mugavad asjad valitud, värvid kokku sobitatud ja tervik toimima pandud, sina ole vaid mees ja kanna mõnuga!

«Vorm on üle Eestis laialt levinud, meil on suhted enam kui saja kooliga,» ütleb ühe enim kasutatud koolivormipartneri Norrisoni juht ja omanik Kalev Lember. «Disainime rõivad koostöös kooliga, vorm on kooli värvides ja kannab kooli sümboolikat.» Vormi kandmise tavad on kooliti erinevad – mõnes kohas oodatakse õpilaselt, et ta paneks selle selga täies mahus, teisal piisab mõnest elemendist ja kokkulepitud tavade austamisest.

Lastes saab koolis käies kokku kaks vastandlikku soovi. Ühest küljest tahetakse sarnaneda ja kaaslastega küünarnukitunnet tajuda. Selles mõttes aitab vorm imeliselt kaasa. Samas soovitakse oma isikupära ja erinevust rõhutada. Aga kuidas seda vormi raamides teha – muu riietuse kandmine oleks ju selge vastuhakk? Valdavalt on väikesed inimesed väga nutikad ning raalivad kiiresti välja, kust lähevad mänguruumi piirid. Ükski kool ei keela lastele väikesi süütuid ulakusi, näiteks naljakaid sokke ja sukkpükse, pungihõngulisi soenguid, koolirõivaste täiendamist oma fantaasiaga täpselt sinnamaani, kus tulemus püsib veel terve mõistuse piires. Ei sega õpilast ennast ega teisi.

28.05.2020 29.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto