R, 8.12.2023

Sünkmorn uus fantaasiakirjandus

Raul Sulbi
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
"Troonide mäng".
"Troonide mäng". Foto: Kaader filmist.

Üks ulmekirjanduse kolmest alaliigist teadusliku fantastika (science fiction) ja õuduse (horror) kõrval – fantaasiakirjandus (fantasy) – tekkis 1930ndate esimesel poolel Ameerika Ühendriikides pulp-ajakirja Weird Tales veergudel, selle žanri piiride sõnastaja ning esimene praktik oli Robert E. Howard, kirjanik, kes lõi barbar Conani, Punase Sonja ja teisi väljamõeldud maailmades seiklevaid mõõgakangelasi.

Just Howardil ja paaril ta nooremal kaasaegsel (Clark Ashton Smith, Fritz Leiber, C. L. Moore jt) oli suurim roll fantasy-kirjanduse elementide ning žanri teket mõjutanud kirjandussuundade ja -stiilide ning prototekstide (mille autorid olid George MacDonald, William Morris, lord Dunsany, E. R. Eddison) sünteesimisel täiesti uueks ja selgelt eristuvaks kirjandusliigiks. Fantasy’l ei ole eesti keeles paremat ja suupärasemat vastet kui «fantaasiakirjandus», mistap ei saa pahaks panna ka vahel sünonüümina ingliskeelse originaali kasutamist.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles