Sisukord
Inimene
Postimees

Uued oopiumilaadsed valuvaigistid ei tekita sõltuvust

3 min lugemist
  • Uut tüüpi opioidid ei tohi tekitada sõltuvust.
Eri opioidide sõltuvus algab paljudele just valuravist, mis teeb sõltuvust välistavate valuvaigistite väljatöötamise hädavajalikuks. Oksükodoon on üks levinumaid sünteetilisest opioidist valuvaigisti. FOTO: GEORGE FREY/REUTERS/Scanpix

Hiljuti on katsefaaside jõudnud mitu uut valuvaigistit, mis kõik peaksid ühel või teisel viisil sõltuvust opioididest. Morfiin ja selle sünteetilised ekvivalendid on küll äärmiselt tõhusad valuvaigistid, ent nendega kaasnevad ebameeldivad kõrvalmõjud. Kõrvalmõjude hulgas on narkootiline joove ning sõltuvus. Uute ainete loojad loodavad sõltuvusprobleemi oma ravimitega vähendada.

Tellijale Tellijale

Opioidid on nõnda edukad valuvaigistid, sest seovad organismis ennast närvirakkude membraanil leiduva valgu µ-opioid retseptoriga. Sidumise läbi vallandub rakus nõndanimetatud G-valk, mille tõttu leevenevad raku valusignaalid ning teadvus tajub vähem valu. Sõltuvalt aine kogustest võib valutaju täiesti hääbuda, kirjeldab Science opioidide toimemehhanismi.

Kuid kõigi praegu turul olevate meditsiiniliste opioididega ning ka narkootikumidena müüdavate oopiumi derivaatidega kaasneb narkootiline joove, mida peetakse tihtipeale üheks kõige võimsamaks narkootiliseks kogemuseks.

30.08.2018 01.09.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto