Sisukord
Otse Postimehest
Postimees
20.11.2019
Viimased uudised «Pilvede all» täna õhtul: kas haletseda või hukka mõista? Mart Helme «Otse Postimehest»: paljud NATO liikmed on sõjaliselt impotentsed Vaata otse! «Roaldi retked: Ungari veinisepp» Postimehe ajakirjanikud Hongkongis: politsei valetab ja rikub seadust! (5) «Otse Postimehest»: Coop Panga juht börsile minekust Järelvaadatav. Spordiministeerium: Citröen aastal 2020, millise auto rooli istub Ogier? «Tuhat tervist»: kuidas puseriti hambad meie tervist mõjutavad? Vaata otse: «Teledoktor Viktor Vassiljev» leevendab televaatajate ihu- ja hingehädasid (1) «Lemmikute lemmik»: vaatame, kuidas käib lemmiklooma põlveoperatsioon VAATA OTSE: «Kodustiil» pakub inspiratsiooni, ideid ja praktilisi lahendusi igale koduomanikule Filmisaade: asume PÖFFi stardijoonel, käivitame mootorid Tamrex Kust leida parimad talvesaapad? Parim tehniline pesu trenni või tööle Seda talvejopet lihtsalt pead proovima Külmas kanna meriinovillast: milline ei aja kihelema? Praegu oluline Mart Helme: plaan B läbirääkimisi naabritega pole olnud (8) Iltalehti ajakirjanik: küsisin Helmelt kaks korda üle (32) Mart Helme: Iltalehti ajakirjanik mõistis mind valesti (42) Faktikontroll: kas Helme õiendus NATO kohta peab paika? (16) Mart Helme «Otse Postimehest»: julgeolekupoliitikas on iseendale valetamine lubamatu Kaabli purunemise tõttu on maas Eesti.ee portaal, digiretseptide väljastamine ja mitmed muud olulised digiteenused Politsei uuris, kuidas vald müüs Mart Järvikuga seotud firmale soodustingimustel maad Eestlasi hullutanud krüptorahaskeem ähvardab kokku variseda (1) Uskumatu: suur kliimapööre jooksis juba liiva (3) Malmö jõugud sunnivad toidupoode narkootikume vahendama (2) Bussijuht pahandab: kui tulla Poolast Eestisse, tuleb masendus peale (12) Läti blokeeris Eestiski nähtavad Vene telekanalid Mänguminutid: Kes on League of Legendsi maailmameister? Mänguminutid: Kas Eesti mees on Just Dance'i lõvi? Video: Kas tehisintellekt võib saada maailma parimaks e-sportlaseks? Viimased uudised Video: sõidu ajal üles tõstetud visiir ehmatas parvlaeva reisijat (4) Ratas lajatas Helmele vastu: NATO toimib hästi ning allianssi kuulumine on Eesti plaan A,B ja C (119) Bussijuht pahandab: kui tulla Poolast Eestisse, tuleb masendus peale (12) Haabneeme kooli õpetajad toetavad direktori jätkamist ja ei välista streiki (20) Pildid ja video. Skandaal paisub: 15-aastane tüdruk meelitati kooliekskursioonilt Epsteini villasse, kus ta vägistati (1)
Üks oligarh, 70 kontot, 860 miljonit dollarit – Swedbanki suure riskiga saladused (14)
Teismelised sahistavad: «Rannamaja» patuse minevikuga äparduja oli voodis verinoore tüdrukuga Tänak teenis Toyotalt vägeva meene Kaup koos: Eestit ootab suurim alampalga tõus (13) Blogi: peaministri ülesannetes Mart Helme vastab parlamendisaadikute küsimustele (21) Eesti suurettevõtja: me pole nagu Bill Gates, kes saab pool varandusest laiali jagada (1) Mahajäetud Patarei merekindlusel on vaid üks himustaja (1) Soome kaitseministeeriumile tuli Helme B-plaan üllatusena (34) Internetis levib vandenõuteooria, et Greta Thunberg on ajarändur (5) Mart Helme: Iltalehti ajakirjanik mõistis mind valesti (42) Need pildid pole ema silmadele mõeldud: noore laulja õhtukleit oli jõhkralt paljastav! Video: Kas tunned ära maskis mehe, kes viis Anna kauplusest ära suure summa raha Sagimine autoäris jätkub: Veho Eesti müüakse maha (1) Haruldane sümptom peopesadel, mis viitab peaaegu alati vähile Jürgen Ligi: kõikelubatavus Eesti valitsemisel (25) Sotsiaaldemokraadid: Ratas peab NATO-t kritiseerinud Helme ametist vabastama (21) Koalitsioon haaras Helme liistule võtmisel ohjad (20) Jüri Luik: jutud plaanist B on absurdsed (36) Puust ja punaseks: mis saab, kui kõht on tühi, ent pangakaart jäi koju (7) Piinlik lugu: muusik Lauri Saatpalu ilmus purjuspäi teatrilavale ja etendus katkestati (2) Henn Põlluaas Helme solvangust riigikogule: opositsioon on meile öelnud hullemini (1) Valgevene vildakad valimised aitasid parlamenti Lukašenka missist kallima (7) Pildid ja video: kes on Valgevene riigipea noor kallim, kes pettuse abil parlamenti pääses? Kaire Kaljuste: enam ei saa töötajate nöökimist lubada (1) Paet Helme öeldust: Eesti valitsuse liikmete sõnadel pole enam kaalu (13) Kaja Kallase ähvardajad viibivad Rootsis (10) SEB kergitas kahtluste katet Kas teadsid, et Netflixi hittsarja naispeaosas mängib Eesti päritolu näitleja? Ametlik: Ogier lahkub Citroënist ning rallimeeskond lahkub MM-sarjast Blogi ja galerii: julgelt mänginud Eesti sai Hollandis koslepi (3) Postimehe aruanne Hollandist: kui ühed ei suuda ja teised ei viitsi, aga ikka skoorivad Reitingud: Reformierakonna mäekõrgune edu püsib, sotside toetus pöördus tõusule (13) Video ja galerii: Häädemeeste neiu võitis rahvusvahelisel iludusvõistlusel kõrge koha Reps vihjas nii Järviku kui ka Lemetti ametist lahkumisele (6) Faktikontroll: kas Helme õiendus NATO kohta peab paika? (16) Uuring: Eesti rikastel suured võlad Pildid ja video: autoga auku kukkunud mehed keesid kuumas vees elusalt ära Vana foto räägib: kas tunned ära lauljatari, kes sel pildil oma kuldse mobla üle nii õnnelik on? Jaapanis saab ühe euro eest hotellitoa, aga asjal on üks kummaline konks Kemerovo grupeeringust välja visatud riiukukk saadeti kaheksaks aastaks vangi (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

«Otse Postimehest» õpetaja Enelin Linsi noortekampadest: nüüd nad said selle tähelepanu

3 min lugemist

Kadrioru Saksa gümnaasiumi õpetaja Enelin Linsiga tuleb juttu sellest, mis üht noort inimest õpetajakohal hoiab, kuidas saada jutu peale kõrvuni nutistunud koolilastega ja mida teha selleks, et kool oleks koht, kuhu tahab iga päev minna nii õpilane kui ka õpetaja. 

Kadrioru Saksa gümnaasiumi õpetaja ja klassijuhataja Enelin Linsi teab, et lapsed võtavad suhtemuresid väga hinge ning et see, mida täiskasvanud nimetavad virtuaalmaailmaks, on nende jaoks päris elu.

Te teete maailma kõige raskemat tööd. Miks te selle valisite?

Ei valinudki. Aga mul oli mõte ülikooli kõrvalt tööle minna, ja ülikoolist soovitati kooli, ja nii ma sinna sattusin.

Eesti õpetajaskond vananeb. Kuidas te tunnete end selles vanainimeste seltskonnas?

Meie koolis on siiski nii vanemaid kui ka nooremaid õpetajaid, see suhe on umbes pooleks. Saame omavahel väga hästi läbi, meil on äärmiselt tore kollektiiv.

Kuidas õpetada matemaatikat nii, et see elaks? Äkki raha kaudu?

Väga õige. Kui viiendas klassis õpitakse kümnendmurde, siis ega neist enne aru ei saadagi, kui tulevad jutuks eurod ja sendid. Õpetajana ongi tarvis lapsi pidevalt kuulata ja tähele panna, millega nad kaasa lähevad. Iga klass on erinev. Igaühel on oma teema, mis neid käima tõmbab. Näiteks jalgpall. Ja siis on võimalik kõik ülesanded selle peale üles ehitada.

Meediast paistab, et tänapäeva noored muud ei teegi kui kolgivad üksteist ja postitavad sellest videosid sotsiaalmeediasse. Koolis sees paistab see ilmselt teisiti, kuidas?

Koolikiusamine pole kuhugi kadunud ja on töötajad, kes sellega spetsiaalselt tegelevad. Aga see on ka klassijuhataja töö. Üldjuhul ma üritan nendega rääkida. See aitab ääretult palju. Tihtilugu õpilane ei saagi ise aru, mida ta on teinud, ja empaatia on see, millega saab neid asju lahendada. Just omavahel suheldes saavad paljud probleemid lahenduse.

Kuidas te end õpetajana tundsite, kui poliitikud seal Kanuti aias laiutasid?

Eks need noored, kes seda tegid, otsisid tähelepanu. Ja nii nad said selle tähelepanu. Mitte et ma arvaks, et midagi peab maha salgama – vastupidi, tuleb kiiresti tegutseda –, aga… Neil lastel on ikkagi selgelt mingid probleemid, ja pigem peaks ehk tegelema sellega, mitte võimendama seda teguviisi, millega nad oma probleeme väljendavad.

Kuidas te saate jutu peale läbini nutistunud teismelistega, kes eelistavad isegi üksteise kõrval istudes suhelda mõne sotsiaalmeediaplatvormi kaudu?

Üldjuhul on koolis see hea tava, et mobiiltelefone ei kasutata. Ära ei saa võtta, aga mõnikord on vaja need hoiule võtta. Mõnikord annavad ise õpilased oma nutitelefonid hoiule.

Kuidas on nutitelefonid laste ja noorte mõtte- ja tundeilma muutnud?

Tõesti, see on inimeste mõtlemiskäiku muutnud, ja võib-olla ka suhtlemisoskust. Aga muidu on lapsed ikka nagu lapsed.

Mõni uuring ütleb, et lähedasemad, päris suhted noorte vahel lükkuvad edasi just virtuaalse suhtlemise pärast, on see tõsi ka Eesti kohta?

Noorte jaoks see virtuaalne suhtus ongi päris. Nemad ei erista seda sõnasõnaliselt suhtlusest. Nemad on sellega üles kasvanud, ja see ongi nende jaoks päris. Ja meie peame ennast kuidagi sellele teadmisele vastavalt ümber häälestama.

Tänapäeva noored eelistavad pilti sõnale, ka teil on sportlikke fotosid jagav Instagrami konto. Teete te seda õpilaste või enda pärast?

Eelkõige ikka enda pärast. Koolitöö on pingeline, ja pingetest vabanemiseks on sport kõige parem lahendus.

Facebookis õpilasi võtate sõbraks?

Olen võtnud, aga üldjuhul pigem mitte. Tean, et osal õpetajatel on eraldi õpetajakonto.

Peremudelid on oluliselt muutunud, kuidas on see muutnud õpilaste mentaalset seisundit?

Kõik, mis kodus toimub, avaldub kuidagi lastes, ainult vahel ei osata seda lugeda.

Kui suur on üldse kooli võimekus tegeleda õpilaste tunnetega?

Mina üritan nendega võimalikult palju suhelda, olla usaldusisik – või vähemalt selline, kelle poole võib oma probleemiga pöörduda. Ja kui see on minu võimuses, siis ma aitan, ja kui mitte, siis ma pöördun nende poole, kes oskavad aidata.

Mis need kõige suuremad mured on?

Eelkõige omavahelised suhted. Eriti nt viiendas-kuuendas klassis. Lapsed võtavad igasuguseid asju väga hinge. Meile kui täiskasvanutele tunduvad need tihtipeale tühised, aga nemad võtavad tülisid ja arusaamatusi väga tõsiselt. Siin aitabki tihtipeale ainult rääkimine.

Mis teeb lapsi õnnelikuks?

Ma räägin ühe loo. Kui ma sain eelmisel aastal klassijuhatajaks, siis tuli kohe spordivõistlus, kus nad pidid terve klassiga orienteeruma  ja lahendama eri ülesandeid. Nemad hakkasid mulle juba varakult rääkima, kuidas nad ei saa seda teha, sest nad lähevad riidu, ei suuda sõlmida kokkuleppeid ega jõuaks sealt üldse tagasigi. Minu eesmärk oligi terve aasta jooksul saada see klass ühise meeskonnana töötama. Ja kui meil oli siis jälle see orienteerumine, siis ei huvitanud neid üldse see, kas nad olid esimesed või teised, vaid nad tundsid suurt rõõmu selle üle, et nad koos tagasi jõudsid, kordagi ei tülitsenud ning suutsid kõik koos ülesanded ära lahendada.

Kui kauaks te kavatsete õpetajaks jääda?

Kuigi ma ei kavatsenud üldse õpetajaks saada, selgus koolis, et mulle väga meeldib seal. Ja mul on tunne, et ma sobin õpilastega. See on töö, mis annab hästi palju tagasi. Arvan, et jään kauaks. Olen koolis õppinud seda, et ainult koostöö teiste õpetajatega on see, mis viib tulemusteni.

Seotud lood
19.11.2019 20.11.2019
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto