Sisukord
Arvamus
Postimees
02.04.2020
Ninad koos: ehitustöö iseloom ei võimalda hoida töömehi objektil üksteisest ohutus kauguses (15) Eesti Ärimees ajas annetamiseks välja kasti respiraatoreid (7) Foto ⟩ Eestisse teel olevad kaitse­vahendid pakiti lennukisse Mailis Reps: koolieksamite saatus on veel lahtine Teistmoodi leinaaeg ⟩ Kuidas kriisi ajal kadunukest matta? Kriisi lisaeelarve võib tuua kolme aktsiisi langetamise (7) Mööduja tegutsemine päästis veokijuhi hullemast Kevadekuulutajad olid kohal juba talvel Majandus Põllumehed jäävad hooajalise võõrtööjõuta (10) Aasia kiiret kriisist toibumist ei ennusta Toornaftaturul on tekkinud contango-efekt (3) Välismaa Stoltenberg: sellest ei tohi tulla julgeolekukriis (15) Eestlanna Jordaanias: ülikarmid piirangud tekitavad ärevust Maailm vastab kriisile tarvikute masstootmisega Arvamus Helir-Valdor Seeder: pommiaugust tulevikku vaadates (29) Andreas Kaju: kas pandeemia vastu aitab empaatia või ratsionaalsus? (18) Mart Raudsaar: igaühe panus loeb (8) Juhtkiri: piim on vastutus (2) Krismar Rosin: mentorid viivad kodust eesti keele üle ilma Kultuur Taaniel Raudsepp: kultuuri tugevus on valdkondlikus mitmekesisuses Barack Obama lemmiksari Tühjuse poeesia 1: Rein Raud Sport Koroonaviirusesse haigestunud vutilegend Paolo Maldini tunneb kergendust, et tema vanemad enam ei ela Reis Laulja Triin Lellep sattus Ameerika kõrbes salajase ufo-baasi piirile Maa Elu Atrias kraaditakse väravas kõiki tööletulijaid (1) Nädala mõte: nutikam võidab Kümned tuhanded Eesti tulbid rändavad kompostihunnikusse Türi lillelaada korraldajad tahtsid tänavu väga hea laada teha Inimesed kasutavad aega nutikalt: värvivad, tapeedivad ja vahetavad põrandaid Milliseid viiruseid kannavad meie nahkhiired? Pole uuritud (6) Põllutehnika varuosad ja rehvid võivad viirusest haavatud tarneahelatesse takerduda Ilmajutt: kummitav põuaoht Hommikusöögi vahelejätmine on suur viga (1) Kas rebasekarva tõmbunud elupuid saab veel päästa? Kaua sa seda rabarberikooki sööd ehk kuidas sündis Habaja veinimaja Tartu Talu e-pood töötab nagu jõuluajal Kallaste rahvas nõuab vene õppekeele asemele eesti keelt Piiritulp «Ainult Covid-19 patsientidele». Mis on selle taga? (3) Hooldustöötajate elektriautod hakkavad ära väsima (1) Orientalist Märt Läänemets: bürokraatlik turumajanduslik ülikool ei ole koht, kus tahaksin töötada (11) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: austades Ernst Jaaksonit

2 min lugemist

Eesti Vabariigi välissaadikute iga-aastased kokkusaamised kodumaal olid tavaks juba enne sõda. Uuesti hakati neid korraldama pärast taasiseseisvumist 1992. aastal. 10. septembriks 1994 saabusid Eestisse meie välissaadikud, et siis nädalavahetusel kokku saada.

Seekordse kohtumise tegi eriliseks Ernst Jaaksoni, meie vanima riigiametniku büsti pidulik avamine. Kadrioru lossis olid koos saadikutega kohal välisminister Jüri Luik, välisministeeriumi kantsler Indrek Tarand, ajakirjanikud ja presidendi kantselei direktor Tarmo Mänd. Eemale jäi vaid Trivimi Velliste, kes oli just üle andnud volikirja ÜRO peasekretärile ja asunud täitma Eesti ÜRO saadiku kohustusi.

Alates 1919. aastast välisteenistuses töötanud Jaaksonist sai 1940. aastal ametnik Eesti New Yorgi konsulaadis, hiljem asus ta täitma peakonsuli kohustusi. Eesti taasiseseisvumise järel teatas välisminister Lennart Meri Jaaksonile, et ta on määratud Eesti Vabariigi erakorraliseks ja täievoliliseks suursaadikuks Washingtonis. Üleöö sai temast taasiseseisvunud Eesti esimene suursaadik ning ta oli selles ametis 1993. aastani, mil Toomas H. Ilves selle ameti üle võttis. Jaakson oli samal ajal ka EV alaline esindaja ÜRO juures. Kui sellesse ametisse määrati Trivimi Velliste, jätkas Jaakson diplomaatilist tööd Eesti peakonsulina Ameerika Ühendriikides.

Tervislikel põhjustel Jaakson siiski Eestisse ei tulnud, kuid ametivahetusel Eesti esinduses luges Velliste ette tänuavaldused presidendilt, riigikogu esimehelt ja peaministrilt. Ka teatati, et septembris avatakse tema büst Kadrioru lossis.

Diplomaadi enam kui 70-aastase teenistuskäigu austamiseks telliti kunstnik Mare Mikofilt pronksskulptuur. Büsti paigutamine lossis fuajees kohta, millest riigi ametlikud külalised alati mööduvad, oli ka sümboolne tähis meie iseseisvuspüüdlustele. Oli just Ernst Jaakson olnud läbi aegade tõeline Eesti Vabariigi õigusliku järjepidevuse hoidja. Kui võõrväed Eestist lahkusid, võisid kõik tunnistada ka tema juhitud missiooni edukust.

Niisiis, kätte jõudis selle päeva pidulik hetk. Fuajeesse olid rivistunud saadikud. Kui president Lennart Meri oli nendega kätelnud, luges ta ette oma tänukirja Ernst Jaaksonile: «Eesti Vabariik tänab Sind Sinu elutöö eest. Selleks on olnud meie riigi teenimine kergematel aegadel, mida ei olnud palju, ja rasketel aegadel, mis kestsid aastakümneid. Sinu truudus Eesti Vabariigile, Sinu kõigutamatu usk Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamisse, Sinu selged ja kõigutamatud argumendid, mida ammutasid rahvusvahelisest õigusest, on juba praegu osa Eesti diplomaatia ajaloost ja rändavad maailma diplomaatia ajalukku.» Seejärel eemaldas Meri büstilt katte.

Selle ürituse jäädvustamisel viis presidendi kõne hetkeks mu mõtted ajas tagasi. Kohtusin esimest korda legendaarse poliitiku, ESTO traditsiooni algataja Ernst Jaaksoniga, ESTO 92 avatseremoonial New Yorgis. Seda hetke ma nautisin – milline erakordne võimalus jäädvustada jäägitult Eestile pühendunud suurmeest kõnelemas ja suhtlemas seejärel Rahvuskongressil! Meenusid ajad, mil raadionuppe kruttides sai lühilainealast läbi segajate jouramise Ameerika Häälest kuulata tema kõnesid Eesti Vabariigi aastapäeval.

Kui avatseremoonia pärast intervjuude andmist ühele poole sai, koguneti riiginõukogu saali nõupidamisele, et koos arutada Eesti sise- ja välispoliitika olulisemaid aspekte ja uusi ülesandeid, mis kerkisid päevakorda pärast võõrvägede lahkumist. Sellele järgnes president Kadrioru residentsis saadikute auks lõunasöök. 11. ja 12. septembril olid välissaadikud koos konverentsil Läänemaal.

Seotud lood
01.04.2020 02.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto