Sisukord
Arvamus
Tänane leht
28.09.2020
Pretsedenditu praktika õigusloomes Eesti Võru linna kahe suurema kooli direktorid nakatusid koroonaviirusega Röövellik õppelaen ⟩ Riik küsib õppuritelt endiselt krooniaja intressi (1) Eesti lühiuudised Eesti suurim puitmaja läheb oksjonile (2) Isamaa uus rakuke valis juhatuse (1) Ossipenko pääses Repinski abiga taas pumba juurde Majandus Vana kooli ettevõtjatel on Kunda tsemenditehasega salaplaan (1) Majanduse lühiuudised ELi riigid hüvitavad ravimifirmale koroonavaktsiini võimalike kõrvalmõjude kulu Peugeot ja Fiat püüavad veenda ELi konkurentsiametnikke Välismaa Eestlased jäid maailma karmimate koroonapiirangute lõksu Mägi-Karabahhis puhkesid lahingud Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri ⟩ Jälle see tuumajaam (3) Toomas Kask: vihakõne – kas Eesti seadustest ei piisa? Hallar Meybaum: Ida-Virumaa rohepööre Tiit Terik: jõuka pealinna vajadused Joel Kukemelk: kui pensionist enam ei piisa… Kai Rimmel: roheline tuli riiklikule investeerimispangale! Liis Lipre-Järma: iga toetusavaldus loeb Olev Remsu: antiigist pärit euroopalikud väärtused peavad jääma (1) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Taneli Kylätasku: koroonaviirus tõi meid T-ristmikule HARIDUS JA TEADUS ⟩ Tiiu Kuurme: apokalüpsise vältimisest HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: laste ette valmistamine tuleviku puudumiseks (1) Kultuur Veiko Õunpuul on tänavakakleja karisma Krimiromaani kvaliteedinäitajaks on lugejale antud valevihjete veenvus «Viimased» arvustus ⟩ Armastus keskööpäikese viimaste kiirte all Sport Kanepi tõestas taas oma väärtust, Kontaveiti tabas õnnetu saatus (1) Venemaal raskustesse sattunud Jüri Vipsi tulevik on lahtine Bottas võitis kokkumänguhõngulise Venemaa GP Kalev/Cramo alustas Ühisliiga hooaega «ilusa kaotusega» Eva-Lotta Kiibus sai Saksamaal esimese suure võidu Spordi lühiuudised Tartu Asfalditehaste hais ajas elanikud öökima ja kassid oksendama (2) Ain Raal ja Daisy Volmer: keegi pole veel tänanud apteekreid. Aeg on püstitada ausammas Vambola Paavo: Tartu liikluse umbsõlmed ootavad kiiret lahtiharutamist Põneva ajalooga majas tuli põranda alt välja revolver Eesti suurim puitmaja läheb oksjonile (1) Tartu lühiuudised Pool EMO parklast läheb lastehaigla ehituse tõttu tänasest kinni Välistudengid maadlevad reisipiirangute ja e-õppega Elleri muusikakool saab naabriks kaks väikest kortermaja Tammeka naiskonna kapten astus jalgpallikarjääris suure sammu edasi Sulgpallur Kati-Kreet Marran aitas Prantsusmaa klubi võidule Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: austades Ernst Jaaksonit

2 min lugemist

Eesti Vabariigi välissaadikute iga-aastased kokkusaamised kodumaal olid tavaks juba enne sõda. Uuesti hakati neid korraldama pärast taasiseseisvumist 1992. aastal. 10. septembriks 1994 saabusid Eestisse meie välissaadikud, et siis nädalavahetusel kokku saada.

Seekordse kohtumise tegi eriliseks Ernst Jaaksoni, meie vanima riigiametniku büsti pidulik avamine. Kadrioru lossis olid koos saadikutega kohal välisminister Jüri Luik, välisministeeriumi kantsler Indrek Tarand, ajakirjanikud ja presidendi kantselei direktor Tarmo Mänd. Eemale jäi vaid Trivimi Velliste, kes oli just üle andnud volikirja ÜRO peasekretärile ja asunud täitma Eesti ÜRO saadiku kohustusi.

Alates 1919. aastast välisteenistuses töötanud Jaaksonist sai 1940. aastal ametnik Eesti New Yorgi konsulaadis, hiljem asus ta täitma peakonsuli kohustusi. Eesti taasiseseisvumise järel teatas välisminister Lennart Meri Jaaksonile, et ta on määratud Eesti Vabariigi erakorraliseks ja täievoliliseks suursaadikuks Washingtonis. Üleöö sai temast taasiseseisvunud Eesti esimene suursaadik ning ta oli selles ametis 1993. aastani, mil Toomas H. Ilves selle ameti üle võttis. Jaakson oli samal ajal ka EV alaline esindaja ÜRO juures. Kui sellesse ametisse määrati Trivimi Velliste, jätkas Jaakson diplomaatilist tööd Eesti peakonsulina Ameerika Ühendriikides.

Tervislikel põhjustel Jaakson siiski Eestisse ei tulnud, kuid ametivahetusel Eesti esinduses luges Velliste ette tänuavaldused presidendilt, riigikogu esimehelt ja peaministrilt. Ka teatati, et septembris avatakse tema büst Kadrioru lossis.

Diplomaadi enam kui 70-aastase teenistuskäigu austamiseks telliti kunstnik Mare Mikofilt pronksskulptuur. Büsti paigutamine lossis fuajees kohta, millest riigi ametlikud külalised alati mööduvad, oli ka sümboolne tähis meie iseseisvuspüüdlustele. Oli just Ernst Jaakson olnud läbi aegade tõeline Eesti Vabariigi õigusliku järjepidevuse hoidja. Kui võõrväed Eestist lahkusid, võisid kõik tunnistada ka tema juhitud missiooni edukust.

Niisiis, kätte jõudis selle päeva pidulik hetk. Fuajeesse olid rivistunud saadikud. Kui president Lennart Meri oli nendega kätelnud, luges ta ette oma tänukirja Ernst Jaaksonile: «Eesti Vabariik tänab Sind Sinu elutöö eest. Selleks on olnud meie riigi teenimine kergematel aegadel, mida ei olnud palju, ja rasketel aegadel, mis kestsid aastakümneid. Sinu truudus Eesti Vabariigile, Sinu kõigutamatu usk Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamisse, Sinu selged ja kõigutamatud argumendid, mida ammutasid rahvusvahelisest õigusest, on juba praegu osa Eesti diplomaatia ajaloost ja rändavad maailma diplomaatia ajalukku.» Seejärel eemaldas Meri büstilt katte.

Selle ürituse jäädvustamisel viis presidendi kõne hetkeks mu mõtted ajas tagasi. Kohtusin esimest korda legendaarse poliitiku, ESTO traditsiooni algataja Ernst Jaaksoniga, ESTO 92 avatseremoonial New Yorgis. Seda hetke ma nautisin – milline erakordne võimalus jäädvustada jäägitult Eestile pühendunud suurmeest kõnelemas ja suhtlemas seejärel Rahvuskongressil! Meenusid ajad, mil raadionuppe kruttides sai lühilainealast läbi segajate jouramise Ameerika Häälest kuulata tema kõnesid Eesti Vabariigi aastapäeval.

Kui avatseremoonia pärast intervjuude andmist ühele poole sai, koguneti riiginõukogu saali nõupidamisele, et koos arutada Eesti sise- ja välispoliitika olulisemaid aspekte ja uusi ülesandeid, mis kerkisid päevakorda pärast võõrvägede lahkumist. Sellele järgnes president Kadrioru residentsis saadikute auks lõunasöök. 11. ja 12. septembril olid välissaadikud koos konverentsil Läänemaal.

Seotud lood
26.09.2020 28.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto