Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
24.10.2020
Eesti Koalitsioon ei tea veel, kuidas küsida rahva arvamust abielumõiste kohta (50) Valitsuskriis asendus sodomiidiskandaaliga (11) Eesti lühiuudised Raamidega rõduklaasid jäävad ajalukku (2) Loomaaed tähistab kõrgmägede valitseja auks lumeleopardipäeva Majandus Pangajuht: inimeste pensioniraha tulevad noolima ka šaakalid (4) Raha väljavõtjad saavad korraliku maksukirve (27) Kas pankadel läheb klientidest paremini? Välismaa Välismaa lühiuudised Vaigistusnupp hoidis debatil päitsed peas USA juhtimisel loodi abordiõigust vastustav liit Soome-ugri kultuuriruum – laiali pihustunud, kuid elutahteline Arvamus Hans teeb ära nelja inimese töö Juhtkiri: õpetame robotitele eesti keelt Ülle Harju: trikimeistritele tuleb anda vastulöök (2) Mihkel Mutt: nii nad langetasid meie maine (8) Jaak Madison: rohepöörde kallis hind (19) De Facto peaminister (16) Maskiga ideoloog (8) Kolmiku nähtamatu mees (3) Riigikohus üllatas enam-vähem kõiki (7) Kultuur Video ⟩ Kunst sinu ümber. Armastatud maalikunstnik Tiit Pääsuke: «Ma tahaks ilu vastu võidelda!» (3) Sport Eesti rallitalent tahab jõuda kolme aastaga WRC-autosse (1) Dopingukultuur juurdub vaikselt meie jõusaalides Jaanus Kriiski kolumn. Võidu mõiste devalveerimine Spordi lühiuudised Merendus Valitsus liidab vee- ja maanteede ameti vastuseisust hoolimata Merenduse lühiuudised AK Ega inimene massina vastu saa: arvutid õpivad usinalt eesti keelt Hans teeb ära nelja inimese töö Eerik-Niiles Kross: Kremli jutupunktid Eesti ministri huulil (23) Uffe Ellemann-Jensen: mis ootab ees väikseid riike (2) EKI keelekool: tahaksin pihlapuu rüppe Sõda on kolinud metsast linna (1) Valter Lang: jutt meist, kes me «euroopa inimeste» hulka ei mahtunud (2) Video ⟩ Kunst sinu ümber. Armastatud maalikunstnik Tiit Pääsuke: «Ma tahaks ilu vastu võidelda!» (3) Vikerkaar loeb. Seitsmekäiguline lõunasöök luulude kastmes Viimane ENSV kommunist lahkub umbes aastal 2040 (2) Väike kell, mis mängis suurt rolli Aja auk. Bänd, kelle saatel astus inimene Kuule Juurikas. Kirjanduslikud kalduvused Juurika veerg. Hea Mart! Moetippude tulevärk Nädala plaat. Kolmerahvuseline klaveritrio ilma klaverita Sisikonda väänav delikaatne jutustus Arter Tuul Sepp: Me ei oska karta asju, mis meid päriselt tapavad (28) Vennad, kes kaklesid, ehitavad nüüd ükssarvikuid Rahu ja ei mingit kodusõda (1) Jüri Pihel: «Kuuldused televisiooni surmast on siiski tugevasti liialdatud. Vähemalt esialgu.» Kohtukullid kriiskavad Stockholmi Eesti Maja korstnatel Kuhu tõttad, vihmauss? Kassisaba kapritšo: Anni Arro ja tema pere kodu Bocuse d`Ori finaali jõudnud tippkokk Artur Kazaritski: kodutoit on luksus Minimõõdus tänavatoit: pontsakad pannkoogid. Justnagu Hollandis Opel näitas uut väikest elektriautot. Sõiduproovis korraga kaks väledat kaksikut: Opel Corsa-e ja Peugeot e-208 Miks mu arvuti on nii aeglane? (1) Moetippude tulevärk Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: aeti ristikäigule, välja kukkus geiparaad

2 min lugemist
Geiparaad. Foto on illustreeriv FOTO: CEphoto/Uwe Arenas

Suve algul käisin Varssavis konverentsil, mille teemaks oli uue ja vana, digi- ja pabermeedia vahekord. Väga põnev teema, kuid ürituse kaaperdasid täielikult auväärsete ingliskeelsete väljaannete, nagu LA Times, CNN ja Guardian ajakirjanikud, kes otsustasid rääkida oma lemmikteemadel. Muidugi ikka iseendast ning sellest, kuidas iga põõsa all varitseb neid paremäärmuslane, ja loomulikult ka Donald Trumpist. Poolakatest korraldajad, kes on muidu armsad ja toredad inimesed, olid kimbatuses. Legendaarne ning terava ütlemisega Vene riigimees Viktor Tšernomõrdin oleks selle peale öelnud, et inimesed aeti ristikäigule, aga kukkus välja geiparaad. Meedia oleviku ja tuleviku küsimuste arutamise asemel leidis aset komsomoliaktiivi koosolek, millel mõisteti hukka seltsimees Trumpi amoraalsed teod, manitseti inimesi olema valvsad ja õhtu lõpetuseks otsustasid ingliskeelsed kolleegid vastu võtta ühisavalduse, milles lubati veelgi ägedamalt võidelda pead tõstva paremäärmuslusega. Nagu vanasti tõotasid lüpsjad ja töölised teha viisaastaku ära kolme päevaga.

See kõik on naljakas, kuid lugedes iga päev uudiseid, kuidas Rootsis, Itaalias, Saksamaal ja kus tahes tõstavad pead paremäärmuslased ning neonatsid, on laias laastus asjale kaks seletust. Võib-olla on Euroopas tõepoolest suurel hulgal latentseid hitlerlasi, kes peitunud viisakate ja toredate inimeste maskide taha, kuid pärast päevatööd kisuvad kardinad akna ette ja panevad mängima Hitleri kõige sütitavama kõne. See tuletab meelde, kuidas ülikoolikolleegid klatšisid seljataga ühte eesti tuntumat ajaloolast, et too kuulavat Hitleri kõnesid ja suitsetavat samal ajal kanepit. See omakorda meenutab seda, kuidas ühe Euroopa säravaima väejuhi, Savoia Eugeni poliitilised vastased lasksid lahti fake news’i selle kohta, et öösiti riietub marssal naisterahvaks ja käib kõige patustematel Viini tänavatel mehi lantimas.

Kõik on võimalik. Näiteks ka see, et lääne suurtes väljaannetes domineerivad vasakpoolsete vaadetega inimesed, kes tegid näiteks hiljutisi Chemnitzi sündmusi kajastades seda, mida nimetatakse hirmuga kauplemiseks, suurendades paremäärmuslaste ja neonatside rolli nendes sündmustes. Ajakirjanikel ja toimetajatel on võimalus suruda ühiskonnale peale teemade päevakava ning kujutada ühtesid või teisi ühiskondlikult olulistena. Aga kuna nendel inimestel on domineerivalt vasakpoolsed vaated, siis ALATEADLIKULT on nendele põhiline fašismioht ja võitlus selle vastu. Ning KÕIK, kes neile ei meeldi, on emb-kumb, kas potentsiaalsed või tänased fašistid. Ise usuvad nad siiralt, et on ühiskonna kaitsjad.

Legendaarne ja terava ütlemisega Vene riigimees Viktor Tšernomõrdin oleks selle peale öelnud, et inimesed aeti ristikäigule, aga kukkus välja geiparaad.
Seotud lood
23.10.2020 25.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto