Kodumaised pangad said kaela ettevõtte tulumaksu

Coop Panga juhatuse esimees Margus Rink. FOTO: Mailiis Ollino / Pärnu Postimees

Suurema kärata kehtestatud krediidiasutuste avansiline tulumaks nörritab väiksemaid kodumaised panku, kellele see tähendab sisuliselt ettevõtte tulumaksu taastamist.

Tellijale Tellijale

Jüri Ratase valitsuse üks esimesi silmapaistvamaid maksuideid oli kehtestada pangamaks, mida taheti võtta pangahoiuste pealt. Pankurid, nagu arvata võis, lasid plaani auklikuks. Erkki Raasuke ähvardas isegi Nordea ja Luminori ühendamisel tekkinud Luminori panga peakontori Eestist minema kolida.

Valitsus astus sammu tagasi ja asendas pangamaksu hoopis krediidiasutuste avansilise tulumaksuga, mis töötati paljuski välja pankade esindusorganisatsiooni Eesti Pangaliidu majas. Esimene maksu tasumise tähtaeg kukkuski eile, 10. septembril.

Avansiline tulumaks tähendab, et pankadel tuleb tasuda riigile igas kvartalis kasumi pealt 14 protsenti tulumaksu. Kui pank hakkab dividendi maksma, võetakse ettemakseid arvesse ja topeltmaksustamist ei tule. Kui pank kasumit ei jaota, jääb raha riigile. Eelnõus põhjendati omal ajal, et uue maksu eesmärk on muuta pankadelt riigile laekuv maksutulu stabiilsemaks.

10.09.2018 12.09.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto