Ilmaränduritest õeksed: üks tuli Eestisse tagasi, teine jäi võõrsile

  • Ära iial ütle iial: praegune otsus Kanadasse jääda ei pruugi olla igavene

Õeksed Airi Ilisson-Cruz ja Triin Hart said nädalavahetusel Hiiumaa kodus kokku ja kutsusid pildile sõprade lapsed.

FOTO: Erakogu

Sellal kui Hiiumaalt pärit õestest üks tuli pärast aastaid Austraalias Eestisse tagasi, on teine otsustanud õpingute lõpetamise järel Kanadasse jääda.

Praegu 38-aastane Airi Ilisson-Cruz läks Austraaliasse 2007. aastal. «Olin siis 27-aastane ja tundsin, et kui ma nüüd ei lähe, siis ma ei lähegi,» räägib raamatu «Minu Austraalia» autor. Ta läks Austraaliasse töö- ja puhkuseviisaga, mida antakse kuni 30-aastastele – see võimaldab teha kohapeal hooajalisi töid tingimusega, et ühes kohas ei tohi töötada üle kolme kuu. «See on Eesti riigil väga hästi välja aetud soodustus,» kiidab Ilisson-Cruz. Tema töötas Austraalias olles farmis, seejärel ettekandjana ning jõudis ka lotopileteid müüa. Üsna pea kohtas ta oma tulevast kaasat, sündis kaks last.

2012. aastal tuli Airi Ilisson-Cruz Eestisse tagasi – esialgu aastaks, aga nüüd on sellest saanud juba mitu, ja enam teda Austraaliasse tagasi ei kisu. «Eesti on maailma parim koht, kus väikeste lastega elada,» sõnab ta. «Laste hoiusüsteemid on head ja muidugi on suguvõsa väga oluline.» Pealegi ei saanud ajakirjanikuks õppinud Ilisson-Cruz Austraalias teha erialast tööd. Ent peamine, mis teda Eestisse tagasi tõi, oli soov, et lapsed saaksid kasvada siin, õppida eesti keelt ning olla vanaema ja vanaisa juures.

Tagasi üles