Sisukord
Film
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (1) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Eripärased hotellid raputavad Tallinna Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (1) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Loginov jäi norralaste hammaste vahele Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Maimik: Roman oli andekas näitleja ja dünaamiline persoon

2 min lugemist
Roman Baskin filmis "Minu näoga onu" FOTO: Kaader filmist

Filmirežissöör Andres Maimik on teinud Roman Baskiniga kaks filmi: «Kormoranid ehk nahkpükste ei pesta» (2011) ja «Minu näoga onu» (2017). Neljapäeval meie seast lahkunud Romani meenutab ta nii.

Roman oli andekas näitleja ja dünaamiline persoon. Vana kooli meelelahutuskunstnikuna oli tal kümme rauda korraga tules ja igas Eesti otsas midagi käimas: kus ta mängis ise, kus lavastas ja kus lihtsalt mingit asja ajas. Tema truu Volvo vuras mööda Eestimaa teid ringi ja vahetavahel võttis politsei ta rajalt maha. Nii pidigi võttegraafik kujunema selle järgi, millisel ajahetkel Roman olemas on.

Võtteplatsil oli ta oma rollile äärmiselt fokuseeritud ja naturaalse talendina oskas sinna õigeid toone tuua. Mõnelgi korral tekkis meil väikeseid erimeelsusi, milline tema karakter võiks olla, aga need me lahendasime verbaalsel viisil. Tal oli väga lai väljendusvahendite ampluaa ühe kiusliku pahura vanamehe kujutamiseks. Eks tal endal oli ju kogemusi oma isaga ja kellel siis seda isateemat ei oleks. Saati veel Romanil, kes pärineb suurte isiksuste artistlikust perekonnast. Laste-vanemate suhtedünaamika ja selle registrid olid tal väga selged.

Üht asja ta ei tahtnud: muutuda tatiseks, olla hale. Selle üle me diskuteerisime. Ma vahel tahtsin, et ta kehastaks sellist nõrkuse türanniat, aga Roman tahtis isegi siis, kui ta on kõige kiuslikum ja pahatahtlikum tüüp, jääda ikkagi omamoodi cool'iks, et mitte ei läheks hädaks kätte. Elulistes olukordades tahtis ta ikka olla domineerivas positsioonis, isegi sellistes olukordades, kus sa ei peaks niisugune olema. Eks ta tahtis olla liidritüüp ja paljudes olukordades ka seda oli.

Mis puudutab tööd võtteplatsil, siis toetas ja aktsepteeris ta igati seda, et rollid oleks paigas. Lavastajal on kunstiline vastutus ja näitleja vastutab ainult oma tegelaskuju eest. Seda ta ka korduvalt ütles, mistõttu ekstsesse, mida kuskil sahistatakse, kuidas Romka ära pöörab ja ühe või teise tuntud tegelase suunas välgunooli pritsima hakkab, meil ei olnud. Mina tean teda ikka esmaklassilise näitlejana.

Isiksusena oli ta väga markantne ja karakteerne, väga erudeeritud, täis mälestusi ja teadmisi. Nagu kunstnikutüübid ikka: ei ole võib-olla kõige lihtsam, aga see eest mitmetahuline, kogu aeg on huvitav.

Seotud lood
15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto