Sisukord
Teadus
Postimees
28.03.2020
Eesti Karm rikkumine: koroonahaige šoppas suures toidupoes (4) Kuidas koroonaviirust ära tunda? Ja teised korduma kippuvad küsimused Korraldused eriolukorra juhilt Majandus Baltika haaras viimase päästerõnga järele (2) Sutter: uus õlitehas pakub kriisis õnge (9) Merendusvõimekus on kriisiajal strateegiliselt tähtis Välismaa Ühiskondlik usaldus aitab Rootsil hoiduda käskudest Taani ja Norra vaatavad rootslaste leebust hämminguga (10) Aimar Ventsel: Venemaa vastukäivast koroonainfost on raske aru saada (3) KOHALIK VAADE. Ekskuninga uus skandaal võib anda surmahoobi Hispaania monarhiale Arvamus Suur nägu ⟩ Koroona sai sitke vastuvõitleja (2) Ameerika hääl Spordikröösuse prohmakas Terve mõistuse kehastaja Aarne Seppel: mis on inimese hind? (3) Sport Itaalia liiga mõtleb 16 meeskonnaga play-off’ile. Vene: vahepeal unistati trennide jätkamisest VTB Ühisliigas ei määrata paremusjärjestust Suur lugu ⟩ Thierry Neuville: kahel korral olen tõesti mõelnud, et kas karjääriga ongi kõik Merendus Merendusvõimekus on kriisiajal strateegiliselt tähtis AK Mihhail Lotman: koroonaviirus kui meie ajastu katk (1) Reet Hiiemäe: läbi epideemiate kanduv rahvapärimus EKI keelekool: silma nähes, kõrva kuuldes, käe katsudes Maris Kuperjanov: pandeemia elukaar internetimeemides (1) Jüri Adams: altkäemaks ja pistis. Korruptsiooni lähiajalugu ja olevik Digikultuur. Sotsiaalmeedia – täiuslik või täiesti rikkis? Spioon, kes tsiteeris Hamletit Nädala plaat: Erakliku superstaari mitu mina ja permanentselt verine nina Aja auk. Tabudeta Juurikas. Valitsus ja tualettpaberi­kriis Arter Marju Lauristin: see kriis teeb meist paremad inimesed! (36) Inimesed kriisi eesliinil VIDEO. Treeni, muidu lähed hulluks! Ilus väike eesti tüdruk andis Tokyos lahingu (6) Kriisiköök: riis ja tatar praepannile (1) See on ainult su peas. Oculus Quest toob virtuaalreaalsuse lähemale kui kunagi varem Ford Puma: uus kass linnas! Kas oled tolmulapp või diiva? Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Peeter Saari ja Tarmo Soomere kolumn: kiskjad teadlase rahakoti kallal ja «plaan S»

5 min lugemist
Tarmo Soomere, Peeter Saari FOTO: Reti Kokk, kollaaž

Euroopas küpsev plaan teha kõik teadusartiklid igaühele vabalt kättesaadavaks ähvardab muutuda alkoholiaktsiisi tõstmisega sarnaseks õilsaks, kuid potentsiaalselt ohtlikuks ideeks, kirjutavad akadeemikud Tarmo Soomere ja Peeter Saari.

Tellijale

Kujutlege, et olete oma töö, näiteks koolis või ülikoolis õpetamise juures ka poolenisti kirjanik, kes avaldanud jutukese siin, essee seal, kolumni kolmandas ning novellikese neljandas kohas. Ühel ilusal päeval tilksub teie meilikasti kiri: “Lugupeetav autor! Meie kirjastuse toimetajad sattusid lugema teie värsket novelli ja see jättis neile sügava mulje. Selle teema on väga aktuaalne ning stiil originaalne. Teeme ettepaneku saata oma järgmine üllitis meie kirjastusse, meil on erandlikult kiire avaldamistsükkel ja lai lugejaskond garanteeritud.“

Te olete muidugi meelitatud ja vastate pakkumisele. Alles hiljem osutub, et honorari te ei saa. Enamgi veel, peate kinni maksma kõik kulud, kuna üllitise saavad lugejad kätte tasuta. Sest kirjastus järgib põhimõtet, et tarbija ei pea loometöö tulemuse eest teist korda tasuma. Avaliku sektori töötajana olete ju maksumaksja palgal, võib-olla saanud isegi mõne sihttoetuse.

Meelitavad pakkumised on virvatulukesed soos

Seesuguseid meelitavaid meile tuleb hulgi senitundmatutelt ajakirjadelt, mille uhkelt kõlav nimi algab tüüpiliselt International Journal of.... Soliidsed ajakirjad selliseid värbamiskirju üldiselt ei saada. Toimetusel on niigi käsikirjade portfell pungil täis, kust avaldamiseks sobivad mitmeastmelise eelretsenseerimisega välja filtreeritakse.

Erinevalt teistest loometöötajatest teadlased teadusartiklite eest tavaliselt honorari ei saa. Tänapäeva teadlast survestab reegel publish or perish (publitseeri või kao uttu). Publikatsioonide arvust sõltub otseselt tema uurimistöö rahastamine, karjäär ja staatus. Nii võib kergesti tekkida kiusatus saada oma töö libedasti avaldatud mingis libaajakirjas International Journal of….

27.03.2020 29.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto