N, 9.02.2023

Maailmavaadete põrkumine surub Saksamaa põlvili

Eeva Esse
, Radari toimetaja
Maailmavaadete põrkumine surub Saksamaa põlvili
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Uusnatsiks sildistamise pärast pahane poepidaja kannab samas särki kirjaga «Viha ühiskond»
Uusnatsiks sildistamise pärast pahane poepidaja kannab samas särki kirjaga «Viha ühiskond» Foto: Eeva Esse

Augusti lõpus pussitati Saksamaa idaosas asuvas Chemnitzi linnas surnuks 35-aastane saksa mees, milles kahtlustatuna peeti kinni iraaklane ja süürlane. See tapmine on viimaste nädalate jooksul toonud tuhandeid inimesi tänavatele immigratsioonipoliitika vastu meelt avaldama. Kas Saksamaal kinnitab aina tugevamalt kanda paremäärmuslus või toimub aastakümneid vasakpoolsete ja tsentristide juhitud riigis poliitilise jõuvahekorra tasakaalustumine?

Meeleavaldajate peamised mobiliseerijad on olnud islamiseerumisvastased rühmitused, mida on pärast 2015. aastal alanud pagulaste massilist sisserännet Saksamaal tekkinud hulganisti. Kohalik meedia tituleerib selliste organisatsioonide liikmeid üldistavalt paremäärmuslasteks ja neonatsideks, kuid nad ise nimetavad end kodumaa tuleviku pärast muretsevateks patriootideks.

«Oleme aktiveerunud, sest maailm, kuhu me suundume, pole enam see, kus me end hästi tunneme. Oleme mures oma laste ja lapselaste pärast,» kurdab Christoph Berndt, kes juhib Poola piiri ääres asuvas Tartu-suuruses Cottbusi linnas tegutsevat kodanikuliikumist Zukunft Heimat ehk Tuleviku Kodumaa. Berndt räägib, et kuna pagulased liiguvad kesklinnas gruppidena, on inimeste turvatunne kadunud ja julgemadki naised ei julge enam õhtuti tänaval kõndida. Selle aasta alguses korraldas Zukunft Heimat Cottbusis samuti suurt meedia tähelepanu saanud immigratsioonivastaseid protestimarsse. Jaanuaris otsustati, et linn enam uusi migrante vastu ei võta.

Märksõnad
Tagasi üles