Sisukord
Arvamus
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (5) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi (3) Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (12) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi (1) Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (3) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (3) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (24) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? (2) Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (2) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne (3) Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades (1) Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte (2) Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Danske sigadused Eesti pinnal

2 min lugemist
Danske sigadused Eesti pinnal FOTO: Urmas Nemvalts

Mehed, kas te teete nalja? Konkreetsed pangajuhid Kopenhaagenis on vahvad poisid ja lihtsalt ei teadnud, mille eest nad vastutavad? Häbi ilmarahva ees võiks aga jaguneda kuidagi solidaarselt Eesti ja Taani rahva ning Eesti ja Taani riigi vahel? See meile ei sobi! Ei sobi kohe üldse mitte!

Meil on praegu oluline teada, et ka Taanis leidub küllaga poliitikuid ja teisi meie häid sõpru, kes saavad suurepäraselt aru, millega on tegemist olnud. Taani pankurite Eestis asuva filiaali abil pesti Venemaa valitseva kleptokraatia, kurjategijate raha selleks, et seda kasutada vabas maailmas. Tegemist on verise rahaga, mida aus inimene ei peaks puudutama.

Danske Bank ei olnud siin piiratud vastutusega aktsionär, vaid Eestis tegutses nende filiaal. Kopenhaageni pankurite harukontor, mille tegevuse eest nad pidid hoolt kandma ja lõppeks peaksid ka oma nahaga vastutama. Pangajuhtide jutt, et me lihtsalt ei teadnud, mida «nemad seal» kokku keetsid, ei ole eluliselt usutav.

Danske Bank avalikustas eile lühikese (!!!) 87-leheküljelise kokkuvõtte enda tellitud sisejuurdluse raportist (täies, pangajuhtidele esitatud mahus on raport mitukümmend korda pikem). Ka sest kokkuvõttest tuleb selgelt välja, et Eesti finantsinspektsioon osutas juba 2007. aastal, et rahapesureeglite järgimisega on lood kehvasti. Hilisemad hinnangud ütlesid, et pabereid on parandatud, ent tegelik olukord on ikka halb.

Tegelikult tegi Danske oma Eestis asuvas filiaalis ridamisi auditeid, mis kiitsid toimunu heaks või vähemalt rahuldavaks. Võib-olla Kopenhaagenis tegutsenud pangapealikud ei tahtnudki dokumentidest lugeda, et filiaali vahva kasumi taga on probleemid? Finantskriisile tagasi vaadates ei oleks seesugused kontrollitavate ja audiitorfirmade kokkumängud just liiga üllatavad.

Meenutagem, et Danske on nii Euroopas kui ka USAs kaubeldava aktsiaga börsifirma. Need uurimised ei ole eilse pressikonverentsiga kindlasti veel läbi. Eestile sai aga paljugi selgemaks ja Eesti finantsinspektsiooni senised napid sõnad said kinnitust.

Kindlasti on vale valada konkreetsete isiklikult kasu saanud pangajuhtide PR-operatsiooni saatel endale kui rahvale pähe veel solgiämbreid – olgu siis Eestis või Taanis.

Ka meie riigikogus tegutseb vähemalt paar kasulikku idiooti, kes raporteid ja tõendeid ära ootamata juba teavadki täpselt, kes nende poliitilistest konkurentidest on «ainuisikuliselt» vastutavad selle eest, et Danske panga filiaal aitas Eesti pinnal pesta Venemaa kurjategijate raha.

Eestile ja ka Taanile solgiämbri pähe valamine on sigadus, mille eest peavad vastutama need, kes seda tegid.

Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto