K, 25.05.2022

Postimees 1934. aastal: arhivaalide väljavedu Eestist keelu alla

Postimees
Postimees 1934. aastal: arhivaalide väljavedu Eestist keelu alla
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
PM 20.09.1934
PM 20.09.1934 Foto: dea.nlib.ee

Rootsi ja Soome ajakirjanduses on ilmunud mitmeid teateid konsul R.Wallbergi poolt Rootsi Riigiarhiivile annetatud vanemate Narva ja Ingerimaa arhivaalide kogu kohta.

Selgub, et tõepoolest on Wallbergi kui eraisiku poolt kustki erakätest Eestis ostetud ja olnud siin määratud edasimüümiseks ühte Inglismaa antikvariaati. Kogusse kuuluvad Narva vanemad protokolliraamatud 1588-1590, 1603-1608 ja 1701, Ingerimaa rüütelkonna kirju Rootsi kuningaile, kuningate ja eestkostevalitsuse vastuseid, Jaama ja Kaporje läänipealikute kirjavahetust aastaist 1663-1669 jne.

Kuigi need arhivaalid on konsul Wallbergi poolt annetatud Rootsi Riigiarhiivile, kus nende kasutamine on võimalik kõigile ajaloolastele, on siiski kahju selle kogu väljaviimisest, kuna just Ingerimaa ja Narva ajaloo kohta on meil materjale puudulikult. Ajalooliste dokumentide väljavedu on võimalikuks saanud Eesti arhiiviseaduse puudumise tõttu, mille eelnõu on Arhiivinõukogu valitsusele küll esitanud, kuid seni see veel pole saanud käiku.

Et hoida eesti teadust sel viisil tekkivatest kahjudest, esitati Riigi Keskarhiivi ja Tartu ülikooli poolt Arhiivinõukogus maksmapanemiseks ajutise määruse kava, mille järgi keelataks Eestist väärtuslikkude era-arhivaalide väljaviimine, karistades selle vastu eksijaid arhivaalide konfiskeerimise ja rahatrahviga.

Riigi Keskarhiiv on teinud esitise võtta muinsuskaitse alla juba kaitse all olevatele lisaks veel mitmeid eraarhiive.

20.09.1934

Märksõnad
Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Majandus
Maailm
Arvamus
Sport
Reis
Tagasi üles