Sisukord
Arvamus
Postimees
13.07.2020
Maanteeamet sõdib sõidueksamiaja müüjatega (4) Eesti ERMil miljon eurot puudu (5) Eesti lühiuudised Paadunud kelm tegutseb jälle (2) Aiarebaste nunnutamine võib lõppeda raske haigusega Majandus Renditööandjad nõuavad riigilt seadusemuudatusi (7) Majanduse lühiuudised Kaubavahetus vähenes järsult ka maikuus Eesti veofirmad ei kipu enam Venemaale tankima (3) Välismaa VIDEO ⟩ Naabreid hirmutab lätlaste kummaline sõidukultuur (58) Automaksu kehtestamine ajas leedulased vihale (2) Trump päästis vana sõbra vanglast PILTUUDIS ⟩ Poola valis presidenti Kuberneri vahistamisele vastati meeleavaldustega Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: tööjõurent kontrolli alla (1) Henri Zeigo: hiinameelne ülikool (3) VÄITLUS ⟩ Kas lobistidele peaks tegema kohustusliku registri? Indrek Koppel: valmistudes teiseks laineks – Iisraeli õppetunnid (10) Sergei Metlev: Facebooki surm (1) Heinrich Suik: energeetika varustatuse vähikäik (2) Kultuur Pärast kriisi tagasi piraadilaeval Eluvett ja surmarüübet Elevandi kõrtsist Sport Spordi lühiuudised Rallitest vajab planeerimist ja koostööd, kuid on sõitja arenguks ülioluline Mercedes rõõmustas, Ferrari kurvastas Eesti vormelitalent teeb karjääri tiimijuhina Tartu Lastel tuli koroonaproovide pärast loobuda kingitud kõnnirobotist Liiga suureks peetav kool läheb ikka remonti Oma Manhattan jääb tartlastele vaid unistuseks (2) Raadil kostis jälle vikati luiskamist ERM koondab sügisel töötajaid ja vähendab lahtiolekuaega Emajõgi tõi kokku palju rahvast Tartu lühiuudised Raju lõhkus tuuliku ja autoklaasi Vorbusest saab Tartu uus linnajagu Kirjandusmuuseumi direktori kohusetäitja: ma ei ole tulnud siia asutust kinni panema Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Laar: vastupanu vägi

4 min lugemist
Mart Laar FOTO: Sander Ilvest/Postimees

Täna on vastupanuvõitluse päev. Vastupanul on oluline, õigemini lausa saatuslik osa Eesti loos. On tõsine kahtlus, et vastupanuvõitluseta poleks Eestit ega eestlast enam olemas, kirjutab ajaloolane Mart Laar.

Tellijale Tellijale

Vastupanul võib olla mitu vormi, mõni neist üsna varjatud ning ohutugi. Selleks on peetud näiteks keele- ning kultuurivälja alalhoidmist, kombe- ja tavaruumi säilitamist, senise kultuuriorientatsiooni kaitset.

Katse piirduda vastupanu leebemate vormidega võib anda aga tugevaid tagasilööke. Esiteks saavad vastupanu leebemad vormid toimida vaid siis, kui nende kõrval on neid, kes on valmis kõigega riskima. Palju on imestatud, miks 40 kirjale alla kirjutanutest kedagi trellide taha ei pistetud. Põhjus on lihtne: enne seda tuli trellide taha pista avalikus vastupanus osalenud, mida suure kära ja müraga tehtigi. Poleks avalikus vastupanus osalejaid olnud, oleks löögi alla kohe langenud kultuuriprojektid.

Teiseks võib mört sel viisil ajapikku sedavõrd lahjeneda, et ei suuda rahvuse koda enam koos hoida, seda juhul, kui pole kedagi või midagi mäletada. Nii jõuame varjatud vastupanu juurest, kus tihti suurt millegagi ei riskita, avaliku vastupanu juurde, kus riskitakse paljuga, kui mitte kõigega.

11.07.2020 13.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto