Sisukord
Arvamus
Tänane leht

Postimees 1930. aastal: «edasilükkavad reformid» Moskvas

1 min lugemist
PM 24.09.1930 FOTO: dea.nlib.ee

Moskvast, 23. sept. Ootamata dekreediga Kremlist on eelarveaasta alguseks Nõuk. Venemaal jälle määratud 1. jaanuar vahepeal maksvusel olnud 1. oktoobri asemel. Muudatus hakkab maksma 1. jaanuarist 1931.

Kui hiljuti Venemaal eelarveaasta algus 1. oktoobri peale viidi, seletati «kõrgemalt» poolt, et 1. jaanuari lugemine aasta alguseks olevat iganenud kirikluse jäänus. Nõukogude majanduselu olenevat viljasaagist ja see selgub 1. oktoobriks.

Nüüd põhjendatakse tagasiminemist «tagurlise» jaanuari juurde Venemaa industrialiseerimisega, millega põllumajandus ainutähtsuse kaotab. Muudatus toob aga asutustele suuri sekeldusi, seda enam, et ta tehti senise eelarveaasta lõpu eel. Seepärast peab ootamata dekreediks olema veel teisi põhjusi.

Oletatakse, et kokkuvõtete tegemisel 1. oktoobril oleks selgunud puudused viieaastase kava - «pjatiletka» - täitmisel. Seepärast lükati kokkuvõte 3 kuu võrra edasi, et puuduvat vähegi järele täita.

Et see oletus tõtt tabab, tõestab asjaolu, et teise dekreediga on edasi lükatud täidesaatva keskkomitee, kommunistliku «parlamendi» kokkusaamine. Kuigi selle «rahvaesituse» arvamisega palju ei arvestata, ei tahetud talle nähtavasti palju aru anda. «Ülemuse» dekreediga on kokkusaamine edasi lükatud 12. detsembri peale.

24.09.1930

Seotud lood
22.09.2018 25.09.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto