Sisukord
Päevakomm
Postimees
03.04.2020
Saarlastel tärkab lootus masstestimiseks Eesti Eriolukord tõmbas keset Euroopa Liitu eraldusjoone (17) Eestisse jõudis esimene ports isikukaitsevahendeid Koroonaviirus pani kaevanduse seisma Riik kiirendab kiire interneti jõudmist maale Juuksed kasvavad eriolukorras pikemaks Majandus Valitsus üritab kriisi leevendada raha abil (2) Kaks ettevõtjat kolmest plaanib töötajate palka kärpida Naftasõda nõudis esimese ohvri Välismaa Kolm Kesk-Euroopa riiki rikkusid põgenikeseadust Itaalia arstid poevad Armani kaitseülikondadesse Noorele koroonaohvrile sai saatuslikuks paanika Epideemiavastane võitlus suurendab Moskva linnapea Sergei Sobjanini mõju Rohelisel Mandril on puhkenud maniakaalne ostupaanika Wuhanis kremeeriti tavalisest mitu korda rohkem inimesi Arvamus Olesja Lagašina: tahaks sisulist kriitikat Peeter Roosma: inimõiguste konventsioon kehtib ikka Tarmo Soomere: andmete peitmine toob inimohvreid (6) Katri Raik: õlitehas ei ole Ida-Viru päästepakett Veiko Kommusaar: kaasata tuleb kogu korrakaitsevõimekust Sergei Metlev: vene küsimuse koroonavärving Juhtkiri: sild üle seisaku (1) Kultuur Kultuuri- ja spordivaldkonna kriisipaketis on 25 miljonit Kes saavad küsida kulka eristipendiume? Romaan, mis aimas pandeemiat ette (1) Luuseri tundeline teekond Sport «Pigem surra jalgel kui elada põlvili.» Tartu Nikolai Põdramägi: me võidame koroona (1) Tarmo Punger: arvestagem, et igaüks meie seast võib olla viirusekandja! (2) Marika Saar: lasteaednik eesliinil Kaubaks läks tühi krunt, kuid mitte vana maja (1) Ühe vaba töökoha kohta on meil üle kümne töötu Erkki Kõlu vaatab üle oma WC-paberi- ja seebivarud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Evelyn Kaldoja: Kersti Kaljulaid ning paavst Franciscus - kaks sarnast liidrit

2 min lugemist
Kersti Kaljulaid võtab paavsti vastu Kadrioru lossis FOTO: Kuvatõmmis videost

Üks president Kersti Kaljulaidi voorusi on see, et tal pole kalduvust võltspaatoseks. Kui talt teisipäeva pärastlõunal lühikeses intervjuus uurisin, kas 1,3 miljardi inimese usujuhiga kohtumine oli kuidagi erilisem kui teiste liidritega, tuli 1,3 miljoni inimese riigipealt vastuseks proosaliselt, et tegelikult mitte. Aga sama soojaga märkis ta heatujuliselt, et leidis paavst Franciscuses mõttekaaslase.

Paavst omakorda võttis Kaljulaidile juba Kadriorus esitatud kutset tulla Vatikani vastuvisiidile korrata veel uuesti enne, kui nende teed Kaarli kiriku noortekohtumise järel lahku viisid.

Kuigi üks on rõhutatult usklik ja teine mitte, peab tõdema, et tegu on hämmastavalt sarnaste liidritega. Alates sellest, et pärast valituks osutumist oli mõlema puhul üks esimesi uudiseid see, et nad keelduvad ametiga kaasas käivasse paleesse kolimast. Üks jutlustab lõpmata tarbimise kultuuri hukatuslikkusest ja sõidab silmapaistvalt lihtsa autoga. Teine peatus esimesel Tartu visiidil hostelis ja varieerib igaks vabariigi aastapäevaks uue tafttaiese tellimise asemel rahvariidekomplekte.

Mõlemad vastanduvad elustiililt eelkäijale, kelle intellekti, eruditsiooni ja ajaloolises perspektiivis ilmselt mõjukat liidripanust varjutasid liigsed riietumisuudised ja avaliku arvamusega pahuksisse sattumine.

Erinevalt sellest, mida reaktsionäärid mõnikord väita üritavad, pole ei paavst verivahus vasakpoolne ega president megaliberaal.

Ja erinevalt sellest, mida reaktsionäärid mõnikord väita üritavad, pole ei paavst verivahus vasakpoolne ega president megaliberaal. Ilmselge, et mõlemad on konservatiivid, nii nagu asja mõtles selle ideoloogia aluseid kirjeldanud Edmund Burke.

Näiteks usuvabaduse tõlgendamises. Mittereligioosset maailma esindav Kaljulaid rõhutas paavstile peetud tervituskõnes hakatuseks, et usuvabadus on Eesti vabariigile tähtis aluspõhimõte. Kaarli kirikus valdavalt noortest ristiusulistest publikule esinedes pidas Franciscus omakorda vajalikuks eelnevalt paberil seisnud kõnele lisada, et tõelised kristlased ei kimbuta teisi pööramisega. Burke oli anglikaan, aga seisis selle eest, et alates reformatsioonist Ühendkuningriigis käinud katoliiklaste mitmekülgne diskrimineerimine lõppeks.

Konservatism ilmneb ka mõlema kaaskonnavalikuis. Kuigi meie president kuulus formaalselt Isamaaliitu kolm üürikest aastat sajandi algul, ümbritses ta riigipeaks saades end ikkagi tolle partei taustaga inimestega. Ning Franciscus ei valinud Püha Tooli pressiteenistuse juhiks mõnda vabastusteoloogiast inspireeritud kirikumarksisti. Katoliku kiriku pea sõnumeid sätib kauaaegne Fox Newsi ajakirjanik Greg Burke.

Ehk Jumala uskumine või mitteuskumine on vaid üks paljudest omadustest, mille järgi rahvast liigitada. Nagu ka rahvus, sugu, poliitilised vaated või seksuaalne sättumus. Normaalseks suhtluseks ei pea lõhestavas küsimuses poolt vahetama, vaid ühisosast silla ehitama.

Seotud lood
02.04.2020 03.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto