Sisukord
Juhtkiri
Postimees
28.03.2020
Eesti Karm rikkumine: koroonahaige šoppas suures toidupoes (3) Kuidas koroonaviirust ära tunda? Ja teised korduma kippuvad küsimused Korraldused eriolukorra juhilt Majandus Baltika haaras viimase päästerõnga järele (2) Sutter: uus õlitehas pakub kriisis õnge (9) Merendusvõimekus on kriisiajal strateegiliselt tähtis Välismaa Ühiskondlik usaldus aitab Rootsil hoiduda käskudest Taani ja Norra vaatavad rootslaste leebust hämminguga (10) Aimar Ventsel: Venemaa vastukäivast koroonainfost on raske aru saada (3) KOHALIK VAADE. Ekskuninga uus skandaal võib anda surmahoobi Hispaania monarhiale Arvamus Suur nägu ⟩ Koroona sai sitke vastuvõitleja (2) Ameerika hääl Spordikröösuse prohmakas Terve mõistuse kehastaja Aarne Seppel: mis on inimese hind? (3) Sport Itaalia liiga mõtleb 16 meeskonnaga play-off’ile. Vene: vahepeal unistati trennide jätkamisest VTB Ühisliigas ei määrata paremusjärjestust Suur lugu ⟩ Thierry Neuville: kahel korral olen tõesti mõelnud, et kas karjääriga ongi kõik Merendus Merendusvõimekus on kriisiajal strateegiliselt tähtis AK Mihhail Lotman: koroonaviirus kui meie ajastu katk (1) Reet Hiiemäe: läbi epideemiate kanduv rahvapärimus EKI keelekool: silma nähes, kõrva kuuldes, käe katsudes Maris Kuperjanov: pandeemia elukaar internetimeemides (1) Jüri Adams: altkäemaks ja pistis. Korruptsiooni lähiajalugu ja olevik Digikultuur. Sotsiaalmeedia – täiuslik või täiesti rikkis? Spioon, kes tsiteeris Hamletit Nädala plaat: Erakliku superstaari mitu mina ja permanentselt verine nina Aja auk. Tabudeta Juurikas. Valitsus ja tualettpaberi­kriis Arter Marju Lauristin: see kriis teeb meist paremad inimesed! (36) Inimesed kriisi eesliinil VIDEO. Treeni, muidu lähed hulluks! Ilus väike eesti tüdruk andis Tokyos lahingu (6) Kriisiköök: riis ja tatar praepannile (1) See on ainult su peas. Oculus Quest toob virtuaalreaalsuse lähemale kui kunagi varem Ford Puma: uus kass linnas! Kas oled tolmulapp või diiva? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: elas kord poeet...

2 min lugemist
Linn N. Foto on illustratiivne FOTO: Kuvatõmmis filmist 12 tooli

Ükskord juhtus selline lugu, et linnas N võimul olnud partei tahtis suure raha eest osta oma reklaamikampaania tarvis ära ühte rahva hulgas populaarset laulukest. Helilooja, kes on inimesena raha peale väga maias, oli loomulikult kohe nõus ja ka laulja tahtis ennenägematult suurt raha saada ning oma peas ta juba ilmselt kulutas seda raha. Partei reklaamiplaat selle looga oli juba trükis, aga siis tuli nõusolekut küsida ka poeedi käest. Ja juhtus see, et poeet saatis partei koos linna N eelarvest suurte ja tähtsate parteigenossede reklaamimiseks varastatud rahaga pikalt. Poeedile avaldati survet, kõlasid isegi ähvardused, kuid tema ajas oma selja sirgu ega nõustunud sellest hoolimata. Parteilased eesotsas oma võimuhullust egomaniakist juhiga jäid pika ninaga.

See lugu tuleb praegu meelde, sest meil siin Eestis käib enne riigikogu valimisi äge sagimine. Kusagil koguneti, et pidada parteifoorumit, et rituaalselt vanduda nagu üks mees truudust partei pealiinile, millest ei tohi kõrvale kalduda. Sellest on muidugi kahju, sest Eesti parteide keskne probleem on dünaamika puudumine ning konkurentsi ja sisemise demokraatia vähesus.

See on ka põhjus, miks suur osa Eesti inimestest on poliitikast tüdinenud ja ihkavad, et iga kord enne riigikogu valimisi tehtaks uus partei, mis poleks vanade moodi.

Jaapanis, kus viimased 60 aastat on võimul olnud üks ja sama erakond, eksisteerivad selle sees siiski eri fraktsioonid ning käib pidev ja tihe sisemine võitlus. Näiteks selle nimel, millisest tuleb peaministrikandidaat, milline saab määrata erakonna kursi.

Eesti parteide keskne probleem on dünaamika puudumine ning konkurentsi ja sisemise demokraatia vähesus. See on ka põhjus, miks suur osa Eesti inimestest on poliitikast tüdinenud.

Sisemine liikumine ja konkurents ei lase poliitilisel õhul hapuks minna.

Muidugi võib Eestist tuua ka vastupidise näite erakonnast, mis kogunes parlamendierakonnana ilmselt viimaseid kordi, et omakeskis üks korralik lööming maha pidada. Kunagi lubasid nad olla teistsugused kui kõik teised. Ega petnudki avalikkust. Teine lugu oli aga see, et erakonda neist ei saanudki, vaid jäädigi üheks kraaklejate ja luftimeeste seltskonnaks.

Pöördudes N linnakeses juhtunud loo juurde tagasi, käib ka praegu parteide hulgas kõva konkurents, et meelitada enda manu populaarseid lauljatare, sportlasi, näitlejaid, saatejuhte ja teisi avalikke nägusid. Selle asemel et välja töötada riigi arenguks korralikku tulevikustrateegiat, mida enne märtsi kodanikele pakkuda.

Kunagi andis admiral Koltšak oma vägedele päevakäsu, et pärast linna äravõtmist ei tohi puutuda muusikuid, näitlejaid ega prostituute, sest nad on nõus koostööd tegema ükskõik millise režiimi ja poliitilise jõuga. Võtkem siiski eeskuju linna N vaprast poeedist, kes teadis, et elada tuleb oma südametunnistuse, mitte võõraste reeglite järgi.

Seotud lood
27.03.2020 29.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto