Sisukord
Eesti
Postimees
19.02.2020
Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud (11) Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada (1) Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust (1) Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad (2) Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon (5) Marek Sammul: suletus toodab konnatiike (1) Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus (1) Imbi Paju: mõtisklus Eesti riigist ja rahvastest Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Anett Kontaveit: sisehallist välja minek tahab harjumist, aga sain hästi hakkama Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus (1) Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hiigelpettuse kohtuasjas paistab enamikule pääsetee

2 min lugemist
PRIA-lt hiigelsumma väljapetmises süüdistatavad ja nende kaitsjad sisenemas augsti algul avaistungiks Tartu kohtumaja saali, paremal prokuratuuriga kokkuleppele läinud põllumajandusettevõtja Aren Põder. FOTO: Margus Ansu

Pärast kuu aega kestnud läbirääkimisi kümne süüdistatavaga esitas prokuratuur täna seni teadaolevalt suurimas PRIA pettuse asjas kohtule taotluse sõlmida kokkulepe tuntud põllumajandusettevõtja ja tema osalusega kahe firmaga ning ülejäänute suhtes menetlus lõpetada.

Süüdistuse järgi PRIA-lt koguni 7 miljonit eurot toetusraha taotlenud, kuid sellest 4,5 miljonit pettusega kätte saanud seltskonnast sai prokuratuuriga kokkuleppele tuntud põllumajandusettevõtja Aren Põder ning tema osalustega ettevõtted OÜ Agriland ja OÜ Kaavere Agro. Ülejäänud seitsme süüdistatava suhtes taotleb prokurör menetluse lõpetamist oportuniteediga.

Kokkulepped peab kinnitama kohus, kes langetab selles asjas otsuse 6. detsembriks. Kui kohus kokkuleppe kinnitab, mõistetakse Põder ning Agriland ja Kaavere Agro süüdi. Prokurör Sirle Melgi sõnul lähtus ta kohtule kokkuleppe ja menetluse lõpetamise taotluste esitamisel sellest, milline oli kogutud tõendite järgi iga süüdistatava panus soodustuskelmuse toimepanemisse ja millised on parimad võimalused kannatanu huvide kaitsmiseks.

Peamist süüdistatavat Põtra ning OÜ-d Agriland esindav advokaat Marko Kairjak ütles, et kokkulepe saavutati pikkade läbirääkimiste järel ning selle sõlmijad soovivad oma elu ja ettevõtete majandustegevusega edasi minna Ta lisas, et küllap soovib ka prokuratuur vältida pikka üldmenetlust, osa etteheidetavaid tegusid pärineb juba 2009. aastast. «Kui esimese astme kohtuotsus tuleks aastal 2019, oleks esimestest tegudest möödas juba üle kümne aasta,» märkis Kairjak.

Süüdistus: valeandmetega toetusrahani

Kriminaalasja keskmes on Põdrale kuuluv põllumajandusmasinate müügiga tegelev Agriland ning sellega seotud teised tema firmad: piima ja teravilja tootjad OÜ Melmilk ja OÜ Kaavere Agro, sööta ja teravilja müüv OÜ Pro Grupp Invest ning nende teised osanikud ja juhatuse liikmed Ronald Blumenau, Meelis Marmor, Tanel Kurvits, Marko Kutman ning lisaks Peep Rammo.

Kokku taotlesid süüdistatavad PRIA-lt 19 taotlusega ligi 7 miljoni euro jagu investeeringutoetusi, millest PRIA maksis välja pea 4,5 miljonit eurot. Väidetavate kuritegude aegumise tõttu kriminaalmenetluse lõpetamisega on kohtu alt pääsenud juba kolm süüdistatavat, lisaks ka üks ettevõte.

PRIA-le esitati süüdistuse järgi investeeringutoetuste saamiseks valeandmeid nii oma majandustegevuse kui investeeringuobjektidele tehtud hinnapakkumiste kohta. Toetuste taotlejate hulgas oli prokuratuuri kinnitusel ka reaalse majandustegevuseta firmasid.

Tõenäoliselt üks suurimaid kuriteoepisoode puudutab Jõgevamaal Kantkülas asuva Pro Grupp Investi söödatehase ehitamiseks ja sisustamiseks antud 1,92 miljoni eurost toetust. Hüpoteekidega koormatud ja arestitud vara on selles kriminaalasjas kokku ligi kolme miljoni euro jagu ning lisaks põhiprotsessile on kohtus pooleli ka paralleelsed vaidlused, mis puudutavad just vara arestimist.

Seotud lood
18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto