K, 17.08.2022

Kesklinna ehitusplats üllatas Põhjasõja-eelsete leidudega

Helen Mihelson
, reporter
Kesklinna ehitusplats üllatas Põhjasõja-eelsete leidudega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tallinna kesklinnas Maakri tänaval on väljakaevamised kestnud ligi kolm nädalat ning need jätkuvad veel oktoobris. «Maakri tänava piirkond, eelkõige omaaegse Härjapea jõe paremkallas, on tänu arvukatele uusehitistele üsna põhjalikult läbi uuritud, kuid iga väljakaevamine ja leid on eriline, sest avab järjekordse hämara laigu,» ütles väljakaevamiste juht Rivo Bernotas.
Tallinna kesklinnas Maakri tänaval on väljakaevamised kestnud ligi kolm nädalat ning need jätkuvad veel oktoobris. «Maakri tänava piirkond, eelkõige omaaegse Härjapea jõe paremkallas, on tänu arvukatele uusehitistele üsna põhjalikult läbi uuritud, kuid iga väljakaevamine ja leid on eriline, sest avab järjekordse hämara laigu,» ütles väljakaevamiste juht Rivo Bernotas. Foto: Mihkel Maripuu

Kolme nädala jagu väljakaevamisi Tallinna kesklinna ehitusplatsil on andnud arheoloogidele palju põnevat uurimismaterjali.

Tulevase kõrghoone alune maa-ala Maakri tänaval andis seni vingeima leiu välja kohe arheoloogiliste kaevamiste algul. Messingist noapea, mille ühel poolel on püha neitsi Apollonia ja teisel apostel Toomas, pärineb keskajast.

Püha Apollonia on läbi ajaloo olnud hambaarstide ja hambavalu käes vaevlejate pühak. Ka nüüd leitud noapeal on Apollonial käes hiiglaslikud tangid ja nende otsas välja tõmmatud hammas.

Noapide, mille ühel poolel püha neitsi Apollonia ja teisel apostel Toomas.
Noapide, mille ühel poolel püha neitsi Apollonia ja teisel apostel Toomas. Foto: Erakogu
Märksõnad
Tagasi üles